Ceyhan Polipropilen Üretim Tesisi Temel Atma ve Adana’da Yapımı Tamamlanan Projelerin Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

09.10.2021

Adana’ya gidek mi?

Şalvarından giyek mi? 

Kebabından yiyek mi?

Hele gardaş gel gidek,

Gidek gidek gel gidek, Adana’ya gel gidek.

Adana sıcak derler, hele gardaş gel gidek.

Evet, biz de işte bu güzel türküdeki davete icabetle bugün Adana’dayız. İnşallah Adana’nın kebabından yiyeceğiz, şalgamından içeceğiz, Adanalıların gönlünden kopup gelen sevgisiyle de bu güzel bulaşmamızı taçlandıracağız. Adana bizden vazgeçmez, biz de Adana’dan vazgeçmeyiz. Allah’ına gurban Adana, gadan alırım Adana. Adana’yı özlemişiz, maşallah Adana da bizi özlemiş. Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum.

Bugün burada yaklaşık 2,5 yıllık bir aranın ardından tekrar bizleri bir araya getiren Rabbime hamd ediyorum. Tabii Adana’ya eli boş gelinmez, bugün burada yaklaşık 2,2 milyar liralık kamu yatırımıyla 1,8 milyar liralık özel sektör yatırımlarının resmi açılışını yapıyoruz.

Eğitimde 63 okulu ve 2 öğrenci pansiyonunu hizmete açıyoruz. Gençlik ve sporda yeni stadyumun ikmal inşaatının iki tane biner kişilik öğrenci yurdunun, 3 tane futbol sahasının ve tamamlanan diğer projelerin açılışlarını yapıyoruz. Sağlıkta 250 yataklı Ceyhan Devlet Hastanesinin, 7 aile sağlığı merkezi, 112 biriminin de aralarında bulunduğu yatırımlarını resmi açılışlarını bugün gerçekleştiriyoruz. Adalette yeni adalet sarayının ve lojmanların resmi açılışını yapıyoruz. Ulaştırma Adana-Mersin arasındaki tren yolu hattının tamamlanan kısımlarıyla çok sayıda yol projesini hizmete açıyoruz. Enerjide çeşitli maden ve elektrik yatırımlarının resim açılışlarını da yine bugün yapıyoruz. İçişleri Bakanlığımızın yeni kaymakamlık ve emniyet binalarından Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi’ne kadar çok sayıda yatırımın resmen hizmete alıyoruz. Çevre ve şehircilikte İller Bankamızın çeşitli ilçelerimizde tamamladığı altyapı ve üstyapı yatırımlarıyla Sarıçam ve Düziçi’ndeki TOKİ projelerini hizmete açıyoruz. Tarımda çok sayıda kırsal kalkınma ve orman yatırımının resmi açılışlarını da bugün yapıyoruz. Kültür ve turizmde yeni müzenin ikinci etabı ile tamamlanan diğer yatırımların açılışını da gerçekleştiriyoruz.  Sanayi ve teknolojide Çukurova Kalkınma Ajansının desteklediği projeler ile Hacı Sabancı Organize Sanayi’nin altyapı yatırımlarının açılışlarını yapıyoruz.

Bunların yanında pek çok bakanlığımızın ve kurumumuzun sizlere daha iyi hizmet vermek için tamamladığı hizmet birimlerinin resmi açılışlarını da buradan gerçekleştiriyoruz.

Çukurova Üniversitemizin tamamladığı pek çok yatırımı var, bunların açılışını bizzat yerinde yapacağız. Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitemizin yatırımlarını buradan hizmete açıyoruz. Tüm bu yatırımların şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Toplam yatırımların şehrimize kazandırılmasında emeği geçen tüm bakanlıklarımız, kurumlarımız, yüklenici firmalarımız, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum.

Değerli Kardeşlerim,

Kıymetli Misafirler,

Bugün burada ülkemizde özel sektör eliyle yapılan en büyük yatırımlardan birinin imza ve temel atma törenini sizlerin huzurunda gerçekleştiriyoruz. Ayrıca, salgın döneminde inşası tamamlanarak faaliyet geçen 26 fabrikanın da toplu açılış törenini yapıyoruz.

Temelini atacağımız petrokimya tesisi ve açılışını yapacağımız fabrikalar Türkiye’nin en zor şartlarda dahi nasıl hedeflerine doğru kararlılıkla ilerlediğinin birer sembolüdür.

Ceyhan Polipropilen Üretim Tesisi’nin inşa edileceği Ceyhan Endüstri Bölgesi’ni 2007 yılında kurduk. Amacımız, burada ülkemiz sanayinin en çok ihtiyaç duyduğu ürünlerden biri olan polipropilenin üretilmesini sağlamaktı. Bu işi üstlenen şirketimiz Ceyhan’da 1,7 milyar dolarlık bir yatırım yapacak. Gençler, yatırımcımızın ham maddesini temin edeceği Cezayir’in milli enerji şirketiyle ortak olarak bu işe başladı. Bugün de tesisin inşa sürecinde işbirliği yapacağı diğer firmalarla gereken anlaşmalar az önce gördünüz imzalandı. Tesisin 2024 yılında tamamlanıp üretime geçmesi şu anda hedefleniyor. Buradaki üretim inşallah polipropilen ithalatımızın yüzde 20’sini karşılayacak, böylece ülkemizin cari açığına 250 milyon dolarlık pozitif yönde katkı sağlanacak. Tamamı geri dönüştürülebilir, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir üretim ilkeleriyle faaliyete geçirilecek bu tesis, kendi alanında dünyanın en ileri teknolojileriyle kurulacak. Bu yatırım sanayisinde Türkiye’nin ihracatında otomotivin ardından 20 milyar dolarlık rakamıyla ikinci sırada yer alan kimya sektöründe dış ticaret açığı vermekten kurtulacağız.

Türkiye’miz ve Adana’mız için gerçekten çok önemli bu yatırımın şimdiden ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Yatırımcı firmamıza, Cezayirli ortağına ve inşa sürecinde iş birliği yapacağı kuruluşlara teşekkür ediyorum.

Her zaman söylediğim gibi, Türkiye’ye güvenip yatırım yapan hiç kimse pişman olmaz, tam tersine sağladığı büyük kazançla hep memnuniyet duyar. Ülkemizdeki ve dünyadaki tüm yatırımcıları küresel üretim ve lojistik sisteminin yeni baştan kurulduğu şu dönemde Türkiye’nin kendilerine sunduğu imkânları ve fırsatları değerlendirmeye davet ediyorum. Gelin hep birlikte kazanalım, diyerek kapılarımızın yatırımcılara sonuna kadar açık olduğunu bir kez daha tekrarlamak istiyorum.

Değerli Kardeşlerim,

Bugün Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete geçen 26 fabrikamızın da açılışlarını yapıyoruz. Bay Kemal, bak fabrika var mı diyordun, işte buyur 26 tane fabrikayı bugün işte açıyoruz. Öncelikle bu fabrikaların her birinin müteşebbislerine şükranlarımı sunuyorum. Dünyanın salgın ve iklim değişikliği gibi krizlerin pençesinde kıvrandığı bir dönemde yapılan bu yatırımlar, iş insanlarımızın vizyonunun derinliğine işaret ediyor. İşte hep birlikte görüyoruz, hemen yanı başımızdaki Avrupa olmak üzere gelişmiş ülkelerin hemen tamamı ihtiyaçlarını karşılamak için nereye yöneldiler? Ülkemize yöneldiler. İhracatımız her ay rekorlar kırarak artıyor. Fabrikalarımız harıl harıl çalışıyor, istihdam salgın öncesi dönemin dahi üstüne çıktık, böylece ülkemiz 2020’de yüzde 1,8 büyürken bu yılın ilk çeyreğinde 7.2, ikinci çeyrekte 21,7 büyüme oranlarıyla yükseliş trendini sürdürdü. Hiç şüphesiz bu başarının ardındaki asıl kahramanlar yatırımcısı ve işçisiyle özel sektörümüzdür.

Biz hükümet olarak bu başarıdaki katkılarından dolayı işçilerimize olan teşekkürümüzü kamu toplu iş sözleşmesindeki yüksek zam oranlarıyla ifade ettik. Özel sektörümüzün de işçilerimizin haklarını verme konusunda aynı hassasiyeti göstereceğine inanıyorum.

Geçtiğimiz aylarda Gaziantep’ten Konya’ya, Kocaeli’nden Kahramanmaraş’a ülkemizin dört bir yanında yüzlerce sanayi tesisini hizmete açarak iş dünyamızın dinamizmine yakından şahit olduk. İşte bu gün de Adana’da 26 fabrikayla bu kervana yeni katarlar ilave ettik. Yükselen her yeni fabrika bacası geleceğimize daha güvenle bakmamızı sağlıyor. Ülkemizdeki organize sanayi bölgelerinin sayılarının 325’e ulaşması iş dünyamızın yatırım ve üretim iştihanın artarak sürdüğünü gösteriyor.

Açılışını yaptığımız Ceyhan endüstri bölgesi gibi 23 tane büyük ölçekli yatırım içeren projeyi de hayata geçirdik. Endüstri bölgelerindeki tüm yatırımlar tamamlandığında sağlayacağı 83 bin ilave istihdam yanında dış ticaretimize yıllık 23 milyar dolar pozitif katkı yapacak.

Kardeşlerim,

Biliyorsunuz bir süre önce Türkiye’nin 2053 vizyonunun ilk ve en iddialı hedefi olan yeşil kalkınma devrimini ilan ettik. Artık ülkemizde yapılan her yatırımı tıpkı bugün temelini atacağımız tesis gibi bu anlayışla planlayacak ve hayata geçireceğiz.

Dijitalleşme ve yapay zekâ gibi teknolojinin sağladığı yeni imkânları da en iyi şekilde kullanarak ülkemizi şimdiden geleceğin üretim altyapılarına kavuşturmakta kararlıyız. Milli teknoloji hamlemiz bu vizyonumuzun ve irademizin en somut ifadesidir. İnsansız hava araçlarından yerli elektrikli otomobilimize kadar pek çok atılımı bu vizyon sayesinde bugünkü seviyesine getirdik. İnşallah yeşil kalkınma devrimiyle sanayiden ihracata her alanda ülkemizi yeni bir seviyeye çıkartıyoruz. Gençler, sizler başta olmak üzere bu gerçeğin farkında olan herkes yaşanan gelişmeleri büyük bir heyecanla takip ediyor. Dünya ve Türkiye gerçeklerine gözleri de, gönülleri de kapalı olanlar ise kendi kısır gündemlerinin peşinde bir o tarafa, bir bu tarafa savrularak aslında ne kadar sığ ve kifayetsiz olduklarını gösteriyor.

Bunlara kalsa ülke olarak araya gideriz, kimse dönüp bakmaz, bizim istikametimiz her zamanki gibi milletimize dönüktür. Milletimiz bizden ne istiyor? Yatırım istiyor, işte yatırım. Milletimiz bizden ne istiyor? Üretim istiyor, işte üretim. Milletimiz bizden ne istiyor? İstihdam istiyor, işte istihdam. Milletimiz bizden ne istiyor? Güvenlik ve huzur istiyor, işte güvenlik, işte huzur. Milletimiz bizden ne istiyor? Kendisinin ve ülkesinin dünyada başı dik olmasını istiyor, işte güçlü ve büyük Türkiye. Velhasıl, milletimiz istiyor biz de yapıyoruz, bugüne kadar hep öyle oldu, bunda sonra da aynı şekilde devam edecek. Bizde zorsunmak yok, sıkıntılarımız elbette var, ama hamdolsun hepsinin de çözümü bizde mevcut.

Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm dünyanın siyasi, sosyal, ekonomik sorunların ateşi ile adeta kavrulduğu bir dönemden geçiyoruz. Biz ülkemizin en az hasarla, hatta çoğu alanda çok büyük kazanımlarla bu dönemi geride bırakması için çalışıyoruz. Mesela küresel düzeyde enerji, mal, hizmet fiyatları fahiş oranlarda arttığı halde biz bunları kendi hizmetlerimize 3’te biri, 5’te biri oranında ancak yansıtarak vatandaşlarımızı koruyoruz. Amerika’nın halini görüyorsunuz değil mi? İngiltere’nin halini görüyorsunuz değil mi? Benzin yok, benzin. Aynı şekilde Almanya’da kuyruklar, Fransa’da kuyruk, yiyeceklerini bulamıyorlar, elhamdülillah Türkiye’de böyle bir sorun yok.

Ülkemizi bugüne kadar önüne çıkan her engelden, her sorundan, her saldırıdan, her badireden nasıl kurtardıysak bugün de aynısını yapacağımızdan kimsenin şüphesi bulunmasın. Varsın ötekiler kendi yalan ve iftira çukurlarında debelenip dursunlar, biz yaparsa yine AK Parti yapar, diyerek işimize bakmayı sürdüreceğiz, gerisi lafı güzaf, gerisi eşkere.

Herkesin sözü ve duruşu kendi cibilliyetini gösterir. Biz Adanalı gibi delikanlı, Adanalı gibi harbi, Adanalı gibi çalışkan, Adanalı gibi dik duruşlu bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Rabbim muhabbetimizi, sevgimizi, uhuvvetimizi daim eylesin diyorum.

Değerli Kardeşlerim,

Geçtiğimiz 19 yılda 81 vilayetimizin tamamını da Cumhuriyet tarihinde görülmemiş yatırımlara kavuşturduk. Bilhassa yaşı 20 yıl öncesiyle bugünü mukayese etmeye müsait olanlar aradaki büyük farkı çok daha iyi biliyorlar. Bu kapsamda son 19 yılda Adana’ya ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz? 50 milyar, yani bunu eski rakama vurduğumuz zaman 50 trilyon, bu yatırımı yaptık. Eğitimde 10 bin 497 adet yeni derslik inşa ettik. İkinci devlet üniversitesi olarak Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ni kurduk. Gençlik ve sporda 6 bin 935 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. Aralarında 33 bin seyirci kapasiteli stadyumun da bulunduğu 45 spor tesisini şehrimize biz kazandırdık biz.

Sosyal yardımlarda Adanalı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplam yaklaşık 9 milyar liralık kaynak aktardık.

Sağlıkta toplamda 3 bin 406 yataklı 21 hastane ile birlikte 68 sağlık tesisini tamamlayıp, Adanalı kardeşlerimizin hizmetine sunduk. Bunların arasında 5 yıldızlı otel konforundaki 1550 yataklı şehir hastanemiz ile 406 yataklı Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanemiz de bulunuyor.

Çevre ve şehircilikte Adana’da 15 bin 552 adet konutu tamamladık,  4 bin 107 konutun yapımı sürüyor. Şehrimizde toplam 9 bin 235 bağımsız birimde riskli yapı tespiti yaptık, bunlardan 7 bin 771 bağımsız birimin yıkımı gerçekleşti. Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bugüne kadar 64 milyon lira tutarında riskli yapı kira yardımı yaptık. Adana’da toplam alanı 1 milyon 150 bin metrekare olan 7 adet millet bahçesi projemiz var, bunlardan 2’sini tamamlayıp hizmetinize sunduk, 5’yle ilgili süreç devam ediyor.

Ulaştırmada Adana’ya 178 kilometre uzunluğunda yeni bölünmüş yol yaparak, bölünmüş yol mesafesini toplamda 427 kilometreye çıkardık. Yapımı devam eden Ceyhan-Çukurköprü-Kozan yolunu, Adana-Karataş yolunu, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü, Kozan-Feke-Saimbeyli-Tufanbeyli-Kayseri hududu yolunu ve Adana-Kozan yolunu önümüzdeki yıl tamamlıyoruz. Adana güney çevre yolunda kamulaştırma sorunlarından kaynaklanan birtakım gecikmeler olsa da inşallah 2023 yılına kadar hepsini de çözüp yolu tamamlayacağız. Adana-İmamoğlu ayrımı Aladağ yolunu, Adana-Kozan ayrımı Mansurlu-Kayseri hududu yolunu ve Ceyhan-Yumurtalık yolunu önümüzdeki 2 yıla kadar bitiriyoruz. Toprakkale-İskenderun otoyolu ile Tarsus-Adana-Gaziantep otoyolunun Adana kuzey kavşağı arasındaki otoyol projesinin inşasına kamulaştırma çalışmaları tamamlandıktan sonra başlayacağız.

Adana-Mersin demiryolunu yeniledik, seyahat süresini eskiye göre yarı yarıya indirdik. Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı tren hattı projemizin yapımı etaplar halinde devam ediyor, inşallah bu hattın tamamını 2025 yılına kadar da tamamlıyoruz.

Çukurova Bölgesel Havalimanımızın inşaatı devam ediyor, bu projeyi de 2023 yılına kadar tamamlayıp hizmetinize sunmayı planlıyoruz.

Tarım ve ormancılıkta Adana’ya 11 baraj ve bir gölet inşa ettik, 8 baraj daha inşa edeceğiz. Son 19 yılda inşa ettiğimiz sulama projeleriyle 925 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden sulama tesisleriyle 565 bin dekar mümbit araziyi daha sulamaya açacağız.

Adanalı çiftçilerimize bugüne kadar toplam 5 milyar liralık tarımsal destek verdik. Sosyal güvenlik alanında Adana’daki 130 bin iş yerimize toplam 4,2 milyar liralık prim teşviki verdik. Adana, Seyhan, Çukurova, Yüreğir, Sarıçam, Ceyhan, Yumurtalık, İmamoğlu, Karaisalı ve Kozan’a doğal gaz arzını sağladık, Pozantı’ya seneye, Aladağ, Feke, Karataş, Saimbeyli ve Tufanbeyli’ye ise 2023 yılında doğal gaz arzını sağlayacağız.

İnşallah önümüzdeki dönemde bir kısmının müjdesini biraz önce verdiğimiz dev yatırımlar gibi sizleri çok daha büyük eserler ve hizmetlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

Kardeşlerim,

Bu duygularla bir kez daha açılışını yaptığımız kamu ve özel sektör yatırımlarının, temelini attığımız ve atacağımız polipropilen tesisinin Adana’mıza hayırlı olmasını diliyorum. Bakanlıklarımıza, kurumlarımıza, yatırımcılarımıza, Adana’mıza kattıkları bu değerler için teşekkür ediyorum.

Hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum, kalın sağlıcakla.