TÜRKEN Heyeti’ni Kabulünde Yaptığı Konuşma

20.09.2021

TÜRKEN Vakfımızın Değerli Yöneticileri,

Sevgili Genç Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Bugün sizleri özellikle yeni açılışını yaptığımız Türkevi’nde kabul etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum.

Siz gençlerimizle son olarak geleneksel gala yemeğiniz vesilesiyle iki yıl önce bir araya gelmiştik. Salgın sebebiyle birçok programımız gibi geçen seneki New York ziyaretimizi de tehir etmek zorunda kaldık.

Ülkemizde tecrübeli bir diplomatın, aynı zamanda AK Parti’de siyaset yapmış, bakanlık yapmış Sayın Volkan Bozkır’ın Genel Kurul Başkanlığı döneminde buralarda bulunmayı arzu ediyorduk. Ancak küresel koronavirüs salgınına karşı alınan kısıtlayıcı tedbirler maalesef buna müsaade etmedi.

İki yıllık aranın ardından hamdolsun sağlık ve afiyet içinde yine buradayız, tekrar sizlerle bir aradayız.

Bu süre zarfında elbette vakıflarımızı, derneklerimizi, gençlerimize sahip çıkan gönüllü teşekküllerimizi ihmal etmedik. Video konferans vasıtasıyla vakıf veya derneklerimizin düzenledikleri programlara iştirak ettik. Yürütülen faaliyetler hakkında düzenli bilgi aldık. Yaşanan sıkıntıları ve karşılaşılan sorunları çözmenin çabası içinde olduk.

Gençlerimizin Amerika’daki çatısı ve yuvası olarak gördüğümüz TÜRKEN’in çalışmalarını da aynı şekilde yakından izledik. Salgın sürecinde Amerika’daki Müslüman öğrenci kardeşlerimize yönelik özellikle desteklerinizi sürdürdüğünüzü biliyorum. Çabalarınızdan ve fedakârlıklarınızdan ötürü sizleri tebrik ediyorum. Eğitim hayatı salgın nedeniyle kesintiye uğrasa da öğrencilerin barınma ve burs desteği gibi ihtiyaçlarında değişiklik olmamıştır. Sağladığınız imkânlar sayesinde onlarca kardeşimizin kaygılarını giderdiniz. TÜRKEN’in 2014 yılından bugüne 5 farklı eyaletteki 8 merkezde 500’ü aşkın öğrenciye hizmet sunması gerçekten takdire şayandır. Sürecini yakından takip ettiğim New York’taki yurdun da bir an evvel tamamlanarak, Türk ve yabancı öğrencilere hizmet vermeye başlayacağına inanıyorum. Temennim o ki, inşallah oradaki konferans salonu bu kadar dik olmaz. Biraz daha yatay olmasında fayda var, çünkü buradan arka sırayı zor kontrol altına alıyoruz, onlar da bizi zor kontrol altına alıyor. Şöyle: Yani ekranı izlerken ön sıra sıkıntı yaşıyor. Artık Behram Kardeşim mimariliğiyle, mühendisliğiyle, müteahhitliğiyle inşallah bunu gidecektir.

Sevgili Gençler,

İnsan ömrünün en kıymetli hazinesi hayat mevsimlerinin bahar yılları olan gençlik, aynı zamanda bireyin şahsiyet ve karakterinin teşekkül ettiği en kritik dönemdir. Gençlerine sırtını dönen, onların ruh ve gönül dünyalarının imarı için gerekli özeni göstermeyen bir milletin istikbali tehdit altında demektir. Bu konuda yaşanacak en küçük bir ihmalin ülkemize, milletimize ve elbette davamıza çok ağır faturaları olacaktır. Hükümetlerimiz döneminde yürüttüğümüz gençlerle ilgili çalışmalara bu hassasiyetle yaklaştık. Gençlerimizin kendilerini en güzel, en donanımlı şekilde yetiştirmeleri için hiçbir fedakârlıktan kaçınmadık. Devletimizin kurumlarının verdiği burs ve desteklerden vakıflarımızın teşvik edilmesine kadar her türlü imkânı kendilerine sunduk. TÜRKEN Vakfımız da yürüttüğü faaliyetlerle hem kendi gençlerimize hem de ülkemizin ve Türk-Amerikan toplumunun geleceğine yatırım yapıyor. Vakfımızın gerçekleştirdiği örnek faaliyetler, çağımızın vebası olan İslam düşmanlığıyla mücadelemize de önemli katkılar sağlıyor. Gençlik Köprüleri gibi programlar sayesinde ülkemize yönelik önyargıların kırılmasına sizler yardımcı oluyorsunuz. Bu programın önümüzdeki yıllarda katılımcı sayısının daha da artırılarak sürdürülmesini özellikle temenni ediyorum.

İster DEAŞ, ister PKK, ister FETÖ olsun bizim terör örgütlerine kaptıracak tek bir gencimiz, tek bir evladımız yoktur. Bilerek ya da bilmeyerek bu yapıların ağına düşen, ulaşamadığımız, elinden tutamadığımız her bir gencimizin sızısını yüreğimizde hissediyoruz. Bunun için onlar bir çalışıyorsa biz 5 çalışacağız, onlar bir faaliyet yapıyorsa biz 10 faaliyet yapacağız, karşımızdakiler bir gence ulaşıyorsa biz yüzlercesine, binlercesine ulaşmaya gayret göstereceğiz. Ama bu hainlerin, bu mankurt sürüsünün gençlerimizin aklını ve kalbini zehirlemesine fırsat vermeyeceği. Her kesimden gençlerimize sahip çıkma konusunda TÜRKEN Vakfına gönül veren, bu çatı altında çaba gösteren siz kardeşlerime ben güveniyorum.

Türkiye Cumhurbaşkanı olarak her fırsatta gençlerimize şu hususları hatırlatıyorum: Sizler asla sıradan bir ülkenin, sıradan bir milletin evlatları değilsiniz, hepiniz de tarihiyle, birikimiyle, vicdanıyla, değerleriyle mağdur ve mazlumlara sahip çıkmasıyla maruf necip bir milletin evlatlarısınız. Atanız Sultan Alparslan’dır, Fatih’tir, Yavuz’dur, Sinan’dır, Barbaros’tur, Hayme Anadır, Nene Hatun’dur.

Siz, Çanakkale’de, İstiklal Harbinde, daha nice büyük mücadelelerde destan yazan kahramanların mirasçılarısınız. Bugün de vatanı, bayrağı, ezanı ve istikbali söz konusu olduğunda ölümü öldüren cesur bir milletin çocuklarısınız.

15 Temmuz gecesi milletimiz çıplak elleriyle tankları durdurarak, silahları susturarak, tüm dünyaya demokrasi ve özgürlük dersi vermiştir. Başınızı asla yere eğmeyin, özgüveninizi asla kaybetmeyin, ümidinizi hiçbir zaman yitirmeyin, karamsarlığa kesinlikle kapılmayın. Her biriniz bizim ve ailenizin istikbalisiniz, sizler aydınlık yarınlarımızın teminatısınız. Bilimde, sanatta, sporda, inovasyonda, teknolojide çığır açacak projelere inşallah sizler imza atacaksınız. Çok yakında önemli sorumluluklar üstlenecek, önemli görevlere gelecek, ülkemize aşkla, şevkle, sevdayla hizmet edeceksiniz. Sizlerden sadece eğitiminize, hedeflerinize odaklanmanızı, ülkeniz, milletiniz ve kendiniz için hayal kurmaya devam etmenizi özellikle istiyorum. Rabbim yar ve yardımcınız olsun diyorum.

Eğitiminizde ve diğer çalışmalarınızda sizlere Mevla’dan muvaffakiyetler niyaz ediyorum ve şimdi de sizleri dinlemek istiyorum.