Mersin Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

17.09.2021

Aziz Milletim,

Sevgili Mersinliler,

Değerli Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Sizlerle yaklaşık 2,5 yıllık bir aranın ardından Akdeniz’in incisi, Torosların yoldaşı, Türkiye’nin özeti Mersin’de bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Mersin’i de, Mersinli’yi de çok özlemişiz.

Dün akşam şehre geldiğimizden beri Mersin’de gördüğümüz sevgi, coşku, heyecan sizlerin de bizi özlediğine işaret ediyor. Bu vesile ile son dönemde şehrimize kazandırdığımız eser ve hizmetlerin toplu açılışını da yapıyoruz. Yatırım bedeli 3 milyar 260 milyon lirayı bulan bu eserler arasında eğitimden sağlığa, ulaşımdan sanayiye ve turizme kadar her alanda tesis var. Eğitimde aralarında Toroslar Cahit Zarifoğlu Anadolu Lisesi’nin de yer aldığı çeşitli eğitim yatırımlarımızı bugün burada resmen hizmete açıyoruz. Sağlıkta Anamur Devlet Hastanemizin açılışını yapıyoruz. Ulaşımda bölünmüş yolu ve kavşaklarıyla Mersin Gözne Yolu’nun açılışını gerçekleştiriyoruz. Mezitli Hükümet Konağı, Erdemli Adalet Sarayı, Emniyet Müdürlüğü, Çevik Kuvvet ve Özel Harekât Hizmet Binası gibi kamu yatırımlarımızı bugün resmen hizmete alıyoruz. Mersinimizin önemli turizm alanlarından Cennet-Cehennem Ören Yeri ve Meryem Ana Kilisesi restorasyonu ile dün gece konakladığımız BN Termal Otel’in, Cuma namazını kıldığımız Emir Sultan Cami’nin resmi açılışlarını da buradan yapıyoruz. Özel sektörümüzün Mersin’de 1,2 milyar liralık yatırımla hayata geçirdiği 19 ayrı projenin açılışını da buradan gerçekleştiriyoruz. Tarsus Organize Sanayi Bölgemizin üçüncü kısmı ile Model Fabrika ve Yenilik Merkezimizi de bugün resmen hizmete veriyoruz.

Tüm bu eser ve hizmetlerin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu yatırımların Mersin’e kazandırılmasında emeği geçen bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, özel sektörümüzü, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki bu buluşmamıza gelmeden önce Akkuyu Nükleer Güç Santralimizin inşaatında incelemelerde bulunduk. Mühendislerimizin ve işçilerimizin gayretleriyle santral inşaatının hızla yükseldiğine şahit oldum. 13 bin mühendisin çalıştığı, 10 bini Türk, 3 bini Rus olmak üzere böyle bir eser inşallah birinci ünitesi 2023’ün Mayıs’ında bitecek. Kendi alanında en son ve en güvenli teknolojiyle inşa edilen Türkiye’nin ilk nükleer santralinin bu ünitesini inşallah 2023 Mayıs’ına yetiştireceğiz.

Bu projeyi 2023 hedeflerimizin önemli sembollerinden biri olarak görüyoruz. Dünyada 32 ülkede 443 nükleer santral halen faaliyette. 19 ülkede 51 nükleer santral inşa safhasında iken Türkiye’yi bu imkandan mahrum bırakmak isteyenlerin derdi başkadır.

Akkuyu’daki tesis, üreteceği elektrikle kalkınmamıza, karbon emisyonunda sağlayacağı azaltımla çevremize, teknolojisiyle bu alandaki atılımlarımıza çok önemli katkılar sağlayacaktır. İklim değişikliği tartışmalarının giderek arttığı bir dönemde bizim gibi ülkeler için hala en önemli enerji kaynağı alternatifi nükleer santrallerdir. Amacımız, ülkemizi en kısa sürede ikinci, üçüncü nükleer santrallerine kavuşturacak adımları da atmaktır. Burada 4 ünite yapacağız. Mersin, bu önemli yatırıma ev sahipliği yaparak büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasında da en önde olduğunu ispatlamıştır. Akkuyu’daki bu stratejik yatırımın ülkemize kazandırılmasında ve inşasında emeği geçenleri de buradan tekrar tebrik ediyorum.

Değerli Kardeşlerim,

 Mersin Limanı ve Serbest Bölgesi, ülkemizin en önemli dış ticaret merkezlerinden biridir. Bu yılın ilk 7 ayında Mersin’den yapılan ihracat ne kadar biliyor musunuz? 2,2 milyar doları geçerken yine bu bölgeden yapılan ithalat da 2 milyar doları bulmuştur.

Serbest Bölgede faaliyet gösteren firmalarımız 10 bin kişilik istihdamları ve Ocak-Ağustos döneminde 2,2 milyar dolara yaklaşan ticaret hacimleri ile ekonomimize çok ciddi katkı sağlıyorlar. Biz de Mersin’deki bu güzel tablonun gelişerek sürmesi için her türlü desteği sağlıyoruz. Son 1,5 yılda ihracatçılarımıza ve KOBİ’lerimize 364 milyon lira kredi ve sigorta desteği verdik.

Mersin, aynı zamanda 69 ayrı odaya kayıtlı 55 bine yakın esnaf ve sanatkârıyla bölgenin en hareketli ticaret merkezidir. Salgın döneminde şehrimizdeki 26 bine yakın esnafımıza 103 milyon lira gelir kaybı desteği, 4 binin üzerinde esnafımıza 8 milyon liraya yakın kira desteği verdik.

Yangın ve sel afetlerinde zarar gören hiçbir vatandaşımızı, üreticimizi, çiftçimizi, esnafımızı yalnız bırakmadık. Zararlarını tazmin ederek tahrip olan evlerini, ahırlarını, seralarını yeniden yaparak, bu ülkede hiç kimsenin sahipsiz olmadığını gösterdik. Bölgemizde ve dünyada 10 milyonlarca insanın iç çatışmalar, siyasi istikrarsızlıklar, sosyal huzursuzluklar, ekonomik sıkıntılar sebebiyle yerinden-yurdundan edildiği bir dönemde biz devletimizin tüm imkanlarını vatandaşlarımızın emrine sunduk.

Sadece kendi vatandaşlarımızın güvenliğini teminle ve ihtiyaçlarını karşılamakla yetinmedik.  Her şeyini geride bırakarak ülkemize sığınan milyonlarca mağdura da kucak açtık. Mersin, bu büyük kardeşlik ve insanlık örneğinin yükünü en çok çeken illerimizden biridir. Bir dönem terörden, bir dönem güney komşularımızdan kaynaklanan büyük göç yüküne rağmen Mersin kalbini ve kollarını mazlumlara açan onurlu duruşundan asla taviz vermemiştir. Tarih boyunca her kesimden, her inançtan, her meşrepten insanı bağrına basan Mersin, bugün de kendine yakışanı yapmaktadır.

Kardeşlerim,

Tabii Türkiye üzerine yıkılan bu ağır sorumluluğu tek başına ilanihaye taşıyacak değildir. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere bu konuda yük paylaşması gereken çevrelerin artık daha gerçekçi ve somut adımlar atmasının vakti gelmiştir. Biz kardeşliğimizin, insanlığımızın gereğini yaptık, yapmayı sürdürürüz. Daha önce Irak’ta, ardından Suriye’de, Libya’da, Karabağ’da, şimdi de Afganistan’da yaşanan trajediler, bütün bunlar karşısında bizim kadar ilkeli duruş sergileyen ve fedakarlık yapan hiçbir ülke yoktur. Ama bu hasletimizi kendi güvenlik ve refah bencilliklerinin bekçiliğine dönüştürmeye kalkanların istismar aracı haline gelecek de değiliz. İnşallah önümüzdeki dönemde daha adil ve hakkaniyetli yük paylaşımı için gereken girişimleri yerine getirmeye devam edeceğiz. Mersinli’nin hakkını hukukunu kimseye yedirmeyiz. Sizlerin fedakârlığını ve yüce gönüllülüğünü kimsenin görmezden gelmesine izin vermeyiz.

Şunu bilin, Akdeniz’de elde ettiğimiz kazanımlara sahip çıkarak Mersin’in bölgede zaten zirvede olan yıldızını daha da yükseğe çıkarmak için tüm gücümüzle mücadele ediyoruz. Daha çok üreten, daha çok kazanan, daha çok büyüyen, daha çok gelişen bir Mersin için durup dinlenmeden çalışacağız. Her ne kadar birileri hâlâ büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası yolunda ilerlediğimizi görmeye yanaşmasa da, biz milletimizle beraber bu yolda yürüyeceğiz.

Türkiye’ye diz çöktürmek için yıllardır çırpınanların heveslerini kursaklarında bırakarak 2023 hedeflerimize yürüyoruz. Buna inanıyor muyuz? Burada bir sıkıntı var mı? Mersin buna inandıysa mesele yok.

Milletimize tek vaatleri eski Türkiye’yi yeniden hortlatmak olanların tersine biz 2053 vizyonu, 2071 vizyonu demeye devam ediyoruz. Bay Kemal rahatsız oluyor, varsın olsun. Bay Kemal’e şunu söylemek lazım: Bu ülkede senin bir dikili ağacın var mı? Bir eseriniz var mı? Elhamdülillah, 19 yıldır biz eserlerimizle övünüyoruz. Eşek ölür, kalır semeri, insan ölür, kalır eseri. Biz bunların sadece sözünü etmekle kalmıyor, eser ve hizmet siyasetimizle adım adım taşlarını da döşüyoruz. Mersin’in ülkemiz için kritik bir dönüm noktası olan bu kutlu yolda bize daha güçlü destek vereceğinize inanıyoruz ve 2023 inşallah bir dönüm noktası olacak.

Değerli Kardeşlerim,

Büyük ve güçlü Türkiye derken bu ifadeyi içi boş bir siyasi slogan olarak söylemiyoruz. Bu iddiamızı geçtiğimiz 19 yılda her alanda ülkemize kazandırdığımız güçlü eser ve hizmet siyasetiyle, altyapısıyla bunun üzerine bina ediyoruz. Ülkemizin 81 vilayetinin tamamı gibi Mersin de bu dönemde Cumhuriyet tarihinde eşi benzeri görülmemiş eserlere ve hizmetlere kavuşmuştur. Son 19 yılda Mersin’e ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz? 38 milyar lira tutarında Mersin’e yatırım yaptık.

Eğitimde 5 bin 617 adet yeni derslik inşa ettik. Şehrimize ikinci devlet üniversitesi olarak Tarsus Üniversitesini kurduk. Yükseköğrenim öğrencileri için 4 bin 726 kişi kapasiteli yurt binaları açtık. Toplam 61 spor tesisi inşa ettik.

Sosyal yardımlarda Mersinli ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı toplam 7 milyar liralık kaynakla destekledik. Sağlıkta 15’i hastaneden oluşan, toplam 47 sağlık tesisi inşa ettik. Mersin’i 1300 yataklı Şehir Hastanemizle buluşturduk. Nasıl Şehir Hastanemizden memnun musunuz? Şehir Hastanesi standardındaki 600 yataklı Tarsus Devlet Hastanemizin yapımı devam ediyor. Aralarında 200 yataklı Mezitli Devlet Hastanesinin de bulunduğu 6 sağlık tesisimizin plan, proje ve ihale çalışmaları sürüyor.

Toplu konutta Mersin’de 3 bin 890 konutu sosyal donatısıyla birlikte sizlerin istifadesine sunduk, 9 bin 45 konutun yapımına devam ediyoruz. Dar gelirli vatandaşlarımız için Mezitli’de 262, Mut 2’nci Etap’ta 324 olmak üzere toplam 588 konut yapıyoruz. Mezitli’deki konutları yılsonuna kadar hak sahibi vatandaşlarımıza vereceğiz.

Gülnar İlçemizde 205 konut, bir cami ve ticaret merkezi inşamızda da sona geldik. Önümüzdeki günlerde hak sahiplerine konutlarını teslim edeceğiz. Akdeniz ilçemizde Çay Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projemiz kapsamında 416 konut, 36 dükkân, cami ve ticaret merkezi inşaatı sürüyor. Bu konutları da yılsonuna kadar vatandaşlarımıza teslim etmeyi planlıyoruz.

Mersin’imizde dört millet bahçesi projemiz var. Mersin Millet Bahçesi ve Muzaffer Yalçıntaş Millet Bahçemizin açılışını yaptık. Mezitli ve Aydıncık Millet Bahçelerimizde çalışmalarımızı hızlandırdık.

Ulaştırmada Mersin’i son 19 yılda 278 kilometre ilave bölünmüş yola kavuşturduk. Yapımı devam eden Çukurova Bölgesel Havalimanı Bağlantı Yolu’nu, Tarsus Çamlıyayla Yolu’nu, Silifke-Mut Ayrımı, Gülnar-Aydıncık Yolu’nu, Tarsus Turizm Merkezi Yolu’nu ve Anamur, Kazancı, Ermenek Yolu’nu seneye tamamlıyoruz. Akdeniz Sahil Yolu’nun kalan kesimlerini, Silifke-Mut Yolu’nun, Gülnar-Mut Yolu’nun, Erdemli-Güzeloluk-Ayrancı Yolu’nun ve Mersin-Tarsus Otoyol Ayrımı, Mersin Organize Sanayi Bölge Otoyol Bağlantı Kavşağı’nı ise 2023’te hizmete alıyoruz.

Adana-Mersin Demir Yolu’nun yeniledik, seyahat süresini eskiye göre yarı yarıya indirdik. Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı tren hattında çalışmalarımız etap etap sürüyor. Çukurova Bölgesel Havalimanımızın inşaatı ilerliyor. Mersin’e iki yat limanı, Anamur’a bir iskele kazandırdık. Erdemli balıkçı barınağının yapımı devam ediyor. Mersin’e 8 baraj ve 11 gölet inşa ettik, 13 baraj ve 8 gölet daha inşa ediyoruz.

Tarsuslu vatandaşlarımızın hasretle beklediği sulama, içme suyu ve enerji maksatlı olarak Pamukluk Barajı’nın inşasında sona yaklaşıyoruz. Hayata geçirdiğimiz projelerle Mersin’de 135 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Yapımı devam eden tesislerle 243 bin dekar araziyi daha sulamaya açacağız. Mersin şehir merkezi ve Tarsus İlçesi’nin içme suyu ihtiyacını inşa ettiğimiz isale hattı vasıtasıyla karşıladık.

Mersinli çiftçilerimize toplam 2,5 milyar liralık tarımsal destek verdik. Sanayide son 19 yılda Mersin’e yeni üç organize sanayi bölgesi, bir endüstri bölgesi, iki teknopark, 11 araştırma geliştirme merkezi ve bir tasarım merkezi kurduk. Enerjide Yenişehir, Akdeniz, Toroslar, Mezitli ve Tarsus ilçelerimize doğal gaz geldi mi? İşte biz buyuz. Modern dünya neyi yaşıyorsa, neden istifade ediyorsa benim Mersinli kardeşim de ondan istifade edecek. Yakında Mut’a, seneye Erdemli ve Silifke’ye ve 2023 yılında Anamur, Aydıncık, Bozyazı ve Gülnar’a da doğal gaz arzı sağlamayı planladığımız müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. İnşallah önümüzdeki dönem de her alanda Mersin’e daha büyük yatırımlar yapmak, daha büyük projeler kazandırmak için çalışmaya devam edeceğiz.

Kardeşlerim,

Ülkeye ve millete eser kazandırmak, hizmet kazandırmak nasip işidir, hamdolsun biz bu şerefe nail olduk. Yıllarca bu ülkede siyaset yapıp, siyasi parti faaliyeti yürütüp, hatta zaman zaman iktidara bile gelip de çaktığı tek çivi, yaptığı tek hayırlı hizmeti olmayanlar var. Siyasi yalanla, iftira ile çarpıtmayla, ülke gündemini bulandırmak, insanları kandırmaya çalışmak sananlar, eserin, hizmetin, yatırım kıymetini bilmezler.

Değerli Kardeşlerim,

Milletin derdiyle dertlenmeyenler, hiçbir yaraya merhem olamazlar, hiçbir beklentiye cevap veremezler. Hasbelkader değerli kardeşlerim, yönetime geldikleri yerde sadece hayal kırıklığına yol açarlar. Sadece kaynak israfına, vakit kaybına sebep olurlar.

Eskilerin dediği gibi, ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde. Sizlerden karşınıza gelenleri ağızlarından çıkan laflarla değil, yaptıklarıyla, ortaya koyduklarıyla, eserlerle, gerçekleştirdikleri icraatlarla ölçüp biçmenizi istiyoruz. Bu ülkeye daha fazla demokrasi getireceğini söyleyenlerin geçmişte millete nasıl zulmettiklerini, insanlarını inançlarından, fikirlerinden, hatta kıyafetlerinden dolayı nasıl ötekileştirdiklerini hatırlayın. Kendilerinin ülkeyi daha iyi kalkındıracaklarını söyleyenlerin geçmişte yapılan her işe, her yatırıma, her hizmete nasıl köstek olduklarını hatırlayın, ondan sonra da bir bakın kafa aynı kafa mı? Evet, aynı kafa, öyleyse aynı kafadan farklı neticeler çıkartmasını beklemek akıl karı bir iş değildir.

Siyaset adına düğün evinin tefçisi, ölü evinin yascısı gibi davrananların millet olarak da sevinçlerimize ortak olduğunu, ne hüzünlerini, evet, paylaştığını görmedik.

Kardeşlerim,

Akdeniz’de petrol ve doğalgaz ararız, Rumların ağzıyla karşı çıkarlar. Karadeniz’de doğalgaz buluruz, kendi akıllarınca dalga konusu yaparak elde edilen başarıyı itibarsız hale getirmeye çalışırlar. Sınır ötesine harekât yaparız, teröristlerin ve zalim rejimlerin safında yer alırlar. Ülkemize yönelik haksız, hukuksuz, adaletsiz nice saldırı olur, ya kulaklarının üstüne yatarlar, ya onlar da aynı koroya katılırlar. Türkiye’nin aleyhindeki her kampanyanın borazanlığını soyunan bu zihniyet, yerli ve milli her adıma da karşı çıkaracak gerek yüzünü de ortaya koymaktadır. Ülkemiz maruz kaldığı saldırılara karşı dimdik ayakta kalmayı, bununla yetinmeyip siyasi, ekonomik, askeri olarak sınırları ötesinde geniş bir etki alanı oluşturmayı bunlara rağmen başarmıştır. Vesayetin koltuk değnekçiliğinden darbecilerin yoldaşlığına, teröristlerin destekçiliğinden emperyalistlerin figüranlığına ne ararsanız bunlarda, Bay Kemal’de var. Kardeşlerim; tek olmayan, yerli duruştur, milli duruştur, eser ve hizmet siyasetidir.

Cumhur İttifakı olarak nasıl Türkiye’yi darbecilerden temizlediysek, terör örgütlerinin kuşatmasından çıkarttıysak, bölgesel bir güç haline getirdiysek, küresel sistemde söz sahibi yaptıysak, inşallah bundan sonra çok daha fazlasını milletimize kazandıracağız, yeter ki birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sıkı sıkıya sahip çıkalım.

Hazır mıyız? Tek millet… Tek bayrak…  Tek vatan… Tek devlet… Bir olalım... İri olalım… Diri olalım… Kardeş olalım… Hep birlikte Türkiye olalım…

2023’e kadar durmak yok, yola devam, çok gayret. İnşallah Mersin gerek cumhurbaşkanlığına, gerek milletvekilliğinde, 2024’te de inşallah belediyeleriyle başta Büyükşehir olmak üzere büyük bir operasyonu gerçekleştirecektir; Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

Bu duygularla bir kez daha açılışını yaptığımız yatırımların şehrimize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenleri tekrar tebrik ediyorum.

Hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum, kalın sağlıcakla.