Bosna Hersek'te Başçarşı Camii Açılışında Yaptıkları Konuşma

27.08.2021

Sevgili Saraybosnalılar,

Aziz Kardeşlerim;

Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü. Cumanız mübarek olsun. Cuma namazını kıldığımız Başçarşı Hoca Durak Camiimizin Bosna Hersek ve âlemi İslam için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

1527 yılında Saraybosna’nın merkezi olan Başçarşı Meydanı’nda Hoca Durak tarafından inşa edilen bu abidevi eser aradan geçen 5 asırlık sürede yangınlar, savaşlar, yıkımlar görmüştür. Camimiz en son ve ağır darbeyi 1992-1995 yıllarındaki savaş sırasında almıştır. Savaşta caminin kubbesinde, minaresinde, dış duvarları ve iç mekânında ciddi tahribat oluşmuştu Savaştan sonra camiinin kullanıma açılması için acil ihtiyaçlara yönelik bir tamirat yapıldı.

Saraybosna’nın sembolü olan bu eseri tekrar eski görkemine kavuşturmak amacıyla 6 sene önce harekete geçtik. 20 Mayıs 2015 tarihinde iki ülkenin vakıflar genel müdürlüğü arasında camiinin restorasyonu için bir iş birliği protokolü imzaladık. 2017 yılında başlayan restorasyon çalışmasında caminin dış beden duvarlarında, kubbesinde gerekli tamirat yapılarak harim kubbesi ve son cemaat kubbeleri kurşun ile kaplandı. İç mekânda ise üç dönem kalem işinin tezyinatı projesi tamamlandı. Böylece camimiz kapsamlı bir restorasyon faaliyeti sonucunda geçen sene açılışa hazır hale getirildi.

Esasen caminin açılışını 21 Mart 2020 tarihinde Miraç Gecesi’nde yapmayı planlıyorduk. Ancak tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle camiimizin resmi açılışını ertelemek zorunda kaldık. Bugün sizlerle birlikte mübarek Cuma gününde bu açılışı gerçekleştirmenin bahtiyarlığını yaşıyoruz.

Tevbe Suresinde Rabbimiz, “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder” buyuruyor. Rabbime bizlere bu güzel camiyi aslına uygun bir şekilde eski ihtişamına kavuşturma imkânı verdiği için sonsuz hamdüsenalar ediyoruz.

Camilerimiz tüm insanların birliğinin sembolü, tüm Müslümanların da kardeşliğinin ve vahdaniyetinin nişanesidir. Peygamber Efendimizin Aleyhissalatü Vesselam zamanından beri camiler ilmin, hikmetin, öğrenmenin ve öğretmenin de merkezidir. Namazlarımızı kılıp gittiğimiz mekânların ötesinde camilerimizin merkez edinerek, her alanda kendimizi geliştirmenin yollarını aramalıyız. Evlerimizin neşesi, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı ellerinden tutup camilerimize daha çok getirmeliyiz. Hanım kardeşlerimizin, özellikle genç kızlarımızın buralardan daha fazla faydalanmasını sağlamalıyız. Gayrimüslim dostlarımızın buralara gönül rahatlığıyla asla çekinmeden, korkmadan, ürkmeden gelebilmelerini temin etmeliyiz.

Başçarşı Hoca Durak Cami’nde okunacak ezanların, kılınacak namazların, edilecek duaların Allah katında kabul olmasını diliyorum. Caminin restorasyonunda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

Namazlarıyla, zikirleriyle, dualarıyla bu eseri ihya edecek Saraybosnalı kardeşlerimizden Allah razı olsun diyorum. Hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum, kalın sağlıcakla.