Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1. Gemi Denize İniş ve Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi 1. Gemi Sac Kesim Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

15.08.2021

Pakistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aziz Kardeşim Sayın Arif Alvi,

Pakistan Heyetinin Değerli Üyeleri,

Kıymetli Misafirler,

Sizleri en kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Pakistanlı kardeşlerimizi bu ülkeye ihraç edilen dört MİLGEM Korvetinden ilkinin denize inme töreni vesilesiyle ülkemizde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bir kez de sizlerin huzurunda kendilerine hoş geldiniz diyorum.

Öncelikle dün 74’ncü Yıl Dönümü olan Pakistan’ın Bağımsızlık Günü’nü ülkem ve milletim adına tebrik ediyorum. Pakistan 14 Ağustos 1947’den beri merhum Muhammed Ali Cinnah’ın işaret ettiği şekilde birlik, inanç, disiplinle yoluna devam ediyor. Türkiye ve Pakistan arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarının kökleri tarihin derinliklerine kadar uzanıyor. Türk insanının kalbinde Pakistan her zaman müstesna bir yere sahip olmuştur. Bizlerde aramızdaki kardeşlik bağlarından aldığımız güçle ilişkilerimizi her alanda ileriye götürmek için çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz.

Ülkelerimiz salgın döneminde sergiledikleri samimi işbirliğiyle dost ve kardeş ülke olmanın ne demek olduğunu da bir kez daha göstermiştir. Ülkelerimiz arasında oluşturduğumuz Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi mekanizması sayesinde bakanlıklarımızın ve kurumlarımızın verimli işbirliklerinin tesisine imkân sağladık. Şubat 2020’de gerçekleştirilen 6’ncı Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı’nda ilişkilerimiz tüm yönleriyle tekrar ele alındı. Salgının yol açtığı sınırlamalara rağmen ülkemizde düzenleyeceğimiz bir sonraki toplantı için detaylı bir hazırlık yürütüyoruz. Tarihini yakında belirleyeceğimiz 7. Konsey Toplantısı vesilesiyle Pakistan’la ortak gündemimizi geliştirmenin çabası içindeyiz.

Savunma sanayi alanında son dönemde gerçekleştirdiğimiz somut işbirliği projelerinde de ayrıca bahtiyarlık duyuyoruz. Savunma sanayi alanında bugün ilk gemisinin açılışını yapmakta olduğumuz MİLGEM Korvetleri yanında, Atak Helikopterleri ve eğitim uçakları gibi çok başarılı ortak işbirliği projeleri bulunuyor. Savunma sanayi alanındaki ortaklığımızı daha da ilerletmek konusunda mutabıkız. Pakistan’la aramızdaki güçlü siyasi ilişkilerimizin ve savunma sanayimizdeki işbirliğimizin ticari ilişkilerimize de yansımasını istiyoruz. Bu konuda hepimize yardımcı olacak bir yol haritasını Pakistan’la Şubat 2020’de İslamabad’da imzaladık. Kurumlarımız bu eylem planının hayata geçirilmesi için çalışmalarına devam ediyor.

Salgına rağmen geçtiğimiz yıl ikili ticaret hacmimizde düşüş yaşamamış olmamız da bir kazanımdır. İnşallah bu yıldan itibaren bu rakamı sürekli yükselteceğiz. Pakistan 2 milyarı aşkın nüfusuyla önemli bir bölge olan Güney Asya’da barışın tesisi ve refahın arttırılması çabalarında kritik bir rol üstlenmektedir. Bölgenin yüzleştiği sorunlara bulunacak çözümler ancak Pakistan'ın desteğiyle hayata geçirilebilir. Bu çerçevede son dönemde çatışmaların yoğunlaştığı Afganistan’a barış ve istikrarın gelmesi konusunda da Pakistan’a hayati görevler düşüyor. Giderek artan istikrarsızlığın Afganistan’da yeni bir göç dalgasını tetiklemesi yönündeki endişeleri ancak bu şekilde ortadan kaldırabiliriz. Türkiye olarak İran üzerinden gerçekleşen ve giderek yoğunlaşan bir Afgan göçmen dalgasıyla karşı karşıyayız. Bölgenin ve elbette en başta da Afganistan’ın bir an önce istikrara kavuşturulması için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz. Bunun için de Pakistan’la işbirliğimizi artarak sürdürmemiz gerekiyor. Elimizdeki tüm imkanları bu doğrultuda seferber etmekte kararlıyız.

Değerli Misafirler,

Bugün bir araya gelmemize vesile olan proje kapsamında Pakistan donanması için MİLGEM sınıfı dört korvet inşa edilecek. Bunların ikisi ülkemizde, ikisi ise Pakistan’da üretilecek. Korvetlerde kullanılacak ilave teknoloji ve teçhizatlar da yine ülkemiz savunma sanayi ürünleri arasından seçilecek. Sac kesme törenini 2019 yılında yaptığımız ilk geminin bugün suya indirme merasimini gerçekleştiriyoruz. İkinci geminin kızağa koyma töreni de Nisan ayında yapıldı. Pakistan’da üretilecek olan üçüncü geminin omurgasının kızağa indirilmesi töreni geçtiğimiz yılın Ekim’inde, dördüncü geminin sac kesme töreni de bu yılın Haziran’ında icra edilmişti. Sözleşmesi yaklaşık 3 yıl önce imzalanan bu projeye göre 2025 yılına kadar korvetlerin teslimatı tamamlanacak. Görüldüğü gibi tüm gemilerin üretim süreçleri planlandığı şekilde yürüyor. Pakistan’ın her kazanımını kendi kazanımımız olarak görüyoruz. Milli Savunma Bakanlığımızın savunma sanayi alanında işbirliği yaptığı 80’ne yakın ülke arasında Pakistan’ın ayrı bir yeri vardır. İnşallah diğer alanlardaki ilişkilerimizi de arzu ettiğimiz seviyeye çıkartarak bölgemizde ve dünyada örnek bir dayanışma ortaya koymayı sürdüreceğiz.

Bugün ayrıca Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı için üretilmesi planlanan 10 adet açık deniz hareket ve karakol gemisinden ilkinin ilk sac kesimini de yapıyoruz. Üzerinde bir helikopter ve görünmez insansız hava aracı da yer alacak bu karakol gemilerimiz 21 gün boyunca denizde kesintisiz görev icra edebilecek. Karakol gemilerimizin ilkini inşallah 2023 Mayıs’ında Deniz Kuvvetlerimize teslim edeceğiz. Böylece Türkiye kara ve hava unsurlarının yanı sıra denizde de hem üretim hem operasyon gücünü sürekli artırmaktadır. Elbette bu noktaya kolay gelmedik, İstiklal Harbimizin ardından 1974’e kadar olan bu dönemi bir kenara bırakıyorum, sadece son 47 yılda yaşadığımız hadiselerin her biri bizi böyle güçlü bir yapıya sahip olmaya mecbur bırakmıştır. Ülkenin yönetimini üstlendiğimiz 19 yıl boyunca savunma sanayimizin her projesiyle, her yatırımıyla, her sıkıntısının çözümüyle bizzat ilgilendik. Terörle mücadeleden, sınır ötesi harekatlarımıza kadar attığımız her adımda maruz kaldığımız açık, gizli ambargoları biz biliyoruz. Ama bunların hiçbiri bizi yıldıramadı, hedeflerimizden uzaklaştıramadı. Sonuçta savunma sanayindeki dışa bağımlılığımızı yüzde 80’lerden, yüzde 20’lerin altına çektiğimiz bir yere geldik. Son 6 yılda Suriye, Libya ve Karabağ’da ortaya koyduğumuz güçlü duruşun ve elde ettiğimiz başarıların gerisinde işte böyle büyük bir emek, işte böyle büyük bir mücadele, işte böyle büyük bir azim vardır. Ülkemizde kötü komşu insanı hacet sahibi eder diye bir söz vardır. Batılılar bize vermedikleri her savunma sanayi ürünüyle kendi tasarım ve üretim sürecimizi başlatmamıza yol açmışlardır, sağ olsunlar. Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak, çaresiz bırakmak ve dayattıkları istikamete yönlendirmek için uyguladıkları sinsi politikaların bugün bizi getirdiği yer sebebiyle aslında kendilerine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.

Halen yürütmekte olduğumuz ve önümüzdeki 4-5 yıl içinde hepsi de neticelenecek projeler devreye girdiğinde Türkiye savunma sanayi alanında dünyanın en üst ligine çıkmış olacaktır. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’ncü yılı olan 2023’te milletimize vereceğimiz en büyük armağanın işte bu olduğuna inanıyoruz. Türkiye büyüdükçe ve güçlendikçe elde edeceği imkanların her birini dostlarıyla, kardeşleriyle bölüşmekten memnuniyet duyan bir ülkedir. Tıpkı bugün burada denize indirme törenini yaptığımız MİLGEM Korveti gibi önümüzdeki dönemde elde edeceğimiz her bir imkân ve kabiliyet hiç şüpheniz bulunmasın Pakistanlı dostlarımızın da emrinde olacaktır.

Sizlere veda etmeden önce dün Kahramanmaraş’ta yangın söndürme çalışmaları esnasında kaza kırıma uğrayan uçakta hayatını kaybeden Rus ve Türk mürettebat için taziyelerimi sunuyorum. Aynı şekilde Kastamonu, Bartın ve Sinop’taki sel felaketlerinde vefat eden kardeşlerimize de Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Milletimizin ve yangında mücadelemize destek veren Rus dostlarımızın başı sağ olsun. Rabbim ülkemizi daha büyük felaketlerden ve acılardan korusun. Bu düşüncelerle bir kez daha denize indirmekte olduğumuz korvetin Pakistanlı kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu projenin hayata geçmesinde emeği olan herkesi tebrik ediyorum. Mevla kardeşliğimizi daim eylesin diyorum.

Hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.