KKTC Toplu Açılış ve Temel Atma Töreni’nde Yaptığı Konuşma

20.07.2021

Sayın Cumhurbaşkanı,

Değerli Misafirler,

Sizleri en kalbi duygularımla, saygıyla selamlıyorum. Mübarek Kurban Bayramı’nın milletimize, İslam âlemine ve tüm insanlığa sağlık, huzur ve barış getirmesini Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.

Kıbrıs Türk’lerinin esaretine son veren Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 47. yıl dönümünü bir kez daha tebrik ediyorum. Bu uğurda tereddüt etmeden canlarını feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi hürmetle anıyorum.

Dünden itibaren Kıbrıs’ta her biri diğerinden güzel ve verimli programlarda sizlerle beraberdik, beraber olduk. Şimdi de Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki iş birliğinin meyvesi olan gayet güzel projelerin açılışı ve tanıtımı vesilesiyle tekrar bir aradayız.

Kıbrıs Türkü’nün asli unsuru olduğu bu topraklarda geleceğe umutla bakması, güven ve huzur içinde yaşaması bizim için her şeyden önemlidir. Adanın eşit ve ortak sahibi olan Kıbrıs Türkleri, on yıllardır Kıbrıs Rumları’nın hukuk ve insanlık dışı ambargosuna mahkûm ediliyor. Biz ise, Kıbrıs Türkünün refah seviyesini her geçen gün daha yukarıya çıkaracak projeleri hayata geçiriyoruz. Kıbrıs’taki 19 belediyemiz ile çeşitli kuruluşlarımıza yol yapım ve bakım çalışmaları, altyapı hizmetleri, eğitim-öğretim faaliyetleri, sanayinin desteklenmesi gibi alanlar için 96 milyon liralık bir kaynak aktarılmıştır. Ayrıca, doğrudan hane halkına ve tüzel kişilere yönelik yardımlar kapsamında yaklaşık 14 bin kişi ve kuruma 90 milyon liralık bir kaynak ayrılmış, bunun 60 milyon lirası şu ana kadar harcanmıştır.

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti belediyeleri arasında kurulan samimi iş birlikleri ile kardeşliğimizi yerelde de perçinliyoruz. Bu çalışmalar ortak kültürel programlardan buradaki belediyelerin kapasite geliştirme projelerine, atık yönetiminden mesleki eğitim kurslarına kadar geniş bir alanda başlamış durumdadır.

İki gazi kent, Gaziantep Büyükşehir Belediyemiz ile Gazimağusa Belediyesi kardeş belediye ilişkisi kurarak örnek adımlar attı. Ülkemizdeki pek çok belediye Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yürüttükleri projelerle adaya hem tecrübe aktarımında bulunuyor, hem de destek veriyorlar. Halkın günlük hayatına dokunan somut çalışmalarla sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz. Bunu yaparken sadece Kıbrıs Türk halkının bugünü değil bu güzel adanın yarınlarını da düşünüyoruz. Mesela Anadolu’dan getirdiğimiz su, adanın iklimine ve bilhassa da geleceğine çok önemli katkı sağlayacaktır.

Bugün de burada hayata geçirdiğimiz çeşitli projelerimizin açılışlarını ve tanıtımlarını yapacağımız canlı bağlantılarla sizlerle paylaşmak üzere bir aradayız.

Yavuz Çıkarma Plajı, Barış Harekâtı’nın ilk deniz çıkarmasının yapıldığı yerdir. Harekâtın sembolü çıkarma plajı bölgesinde kahraman şehit ve gazilerimiz cansiperane bir mücadele verdi. Bu tarihi zaferin anısına dikilen anıt ve Ç1974 adını verdiğimiz müze gemi, Kıbrıs Türkü’nün var oluş ve özgürlük mücadelesinin, Anavatan Türkiye’nin sarsılmaz desteğinin, birlik ve beraberliğimizin, Kıbrıs’a yeniden gelen barış ve huzurun nişanesi olmuştur. Tamamlanan projeyle anıtın yıpranan betonarme yapısı güçlendirilmiş, ziyaretçiler için otopark alanı, müze gemi ile anıt arasında kalan kısımda yürüyüş yolları inşa edilmiştir. Anıt güçlendirme ve müze gemi çalışmalarında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Bu topraklarda şehit düşen ve gazi olan kardeşlerimizin aziz hatıralarını da bu vesileyle saygıyla ve minnetle yâd ediyorum. Şehitlerimizin ruhları şad, mekânları Cennet olsun.

Şimdi Yavuz Çıkarma Plajında bizleri bekleyen Milli Savunma Bakanımıza, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanımıza ve beraberindeki komutanlarımıza bağlanıyoruz. Şimdi canlı bağlantıya geçiyoruz. Evet, bağlantıyı kuralım.

Evet, şu anda Milli Savunma Bakanımızı dinledik. Şöyle bir çevreyi zumlayalım, bir görelim, hem müze gemimizi görelim, hem o güzellikleri şöyle bir görelim.

Buradan tabii Kuzey Kıbrıs’taki gençlerime sesleniyorum; gençler, bu müze gemiyi gezmeyi ihmal etmeyin ve 74 Barış Harekâtı’nın hangi şartlarda başarıldığını görmeniz bakımından bu çok ama çok önemli; bu bir.

Şimdi Sayın Bakanım, kuvvet komutanlarım, Mücahitler; kurdele sizde, makaslar sizde. Makaslar bugünün anısına hatıra olarak sizde kestiğiniz kurdele ile birlikte kalacak.

Ya Allah, Bismillah. Hayırlı olsun. 

Değerli Kardeşlerim,

Şimdi de Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu açılışını gerçekleştiriyoruz. Malumunuz ulaşım projelerine büyük önem veren, bu projeleri bir ülkenin gelişmesinin ve kalkınmasının temeli olarak gören bir Cumhurbaşkanıyım. Aynı şekilde değerli kardeşim Ersin Bey de bu gayretin içerisinde. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Karayolu Master Programı kapsamında bugüne kadar 602 kilometrelik anayol yapımı gerçekleştirildi. Halen 55 kilometre uzunluğunda 4 yol projesiyle birlikte 322 kilometre uzunluğundaki köy yolları projesi devam ediyor. Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu Projesi, Başkent Lefkoşa’nın trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak zaman ve yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

Evet, Lefkoşa Kuzey Çevre Yolunda bizi bekleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay’a bağlanıyoruz.

Çevre Yolumuzun da hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Kıymetli Arkadaşlar,

İçinde bulunduğumuz bilgi ve teknoloji çağında veri, verinin üretimi ve korunması devlet güvenliğinin en önemli faktörlerinden biri haline gelmiştir. Milli teknoloji hamlemiz sayesinde beşeri sermayemizle, yazılımımızla, donanımızla ve altyapımızla dijital dönüşüme en iyi şekilde uyum sağlamak yönünde önemli mesafeler kat ettik. Özellikle kamu hizmetlerinin dijitalleşmesinde tüm dünyaya örnek olan bir performansı sergiliyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dijital altyapısının güçlendirilmesi için de gayret gösteriyoruz. Kamu hizmetlerinin dijitalleştirilmesi alanında teknik iş birliğinin geliştirilmesi önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bu kapsamda 2012 senesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Elektronik Devlet Projesi’ni başlattık. Bu şekilde dijital kamu hizmetlerinin sürekli iyileştirilmesini, ülke genelinde yaygınlaştırılmasını, kullanıcı dostu hale getirilmesini, erişim yöntemlerinin artırılmasını ve katma değerli hizmet sayısının çoğaltılmasını amaçlıyoruz. Bu proje Kıbrıs Türk Halkı’nın günlük hayatlarını kolaylaştıracak, devlet dairelerinde beklemesinin önüne geçecek, hızlı ve etkin hizmet almasını sağlayacaktır.

Bugün temelini atacağımız veri merkezi Elektronik Devlet Projesinin en önemli ayağını oluşturuyor. Merkez sayesinde kamu kurum ve kuruluşlarının bilgi teknolojileri alanındaki hizmet sunumuna ait altyapı ihtiyaçları 7/24 kesintisiz güvenli ve etkin şekilde karşılanacaktır. Arzumuz, kamu hizmetlerinin en kolay ve etkin yoldan kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli şekilde Kıbrıslı Türk kardeşlerimize ulaştırılmasıdır. Bu çalışmalarda öncü rolü oynayan dijital dönüşüm ofisimize teşekkür ediyorum.

Şimdi veri merkezimizde bizi bekleyen Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanımız Ali Taha Koç’a ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti E-Devlet Yürütme Kurulu Başkanı Suat Yeldener’e bağlanıyoruz.

Kuzey Kıbrıs artık ayağa kalkıyor değil mi? İnşallah tamamen dijital dönemi Kuzey Kıbrıs’ta yaygınlaştıracağız en güzel şekliyle, en ideal şekliyle.

Çalışanlara da sesleniyorum, tehlikeli işler yapmayın. Ali Taha Bey, Suat Bey, tüm oradaki kardeşlerim; hayırlı olsun.

Değerli Kardeşlerim,

Şimdi de Maraş Bölgesinde bulunan ve restorasyonu tamamlanan Bilal Ağa Mescidi’nin yeniden ibadete açılışını birlikte gerçekleştireceğiz. Mescidimizle birlikte aynı bölge içinde yer alan çay bahçesini de hizmete alıyoruz.

Çifte bayram yaşadığımız bugün Cumhurbaşkanı Sayın Tatar’ın açıkladığı Maraş açılım kararı bayram coşkumuzu daha da artırdı. Maraş uluslararası hukuk çerçevesinde kimsenin haklarına halel gelmeyecek şekilde açılarak yeniden eski güzel günlerine kavuşacaktır. Bu yeni aşamada Türk-İslam mimarisinin bölgede günümüze ulaşabilmiş birkaç eserinden biri olan Bilal Ağa Mescidi’ni yeniden ibadete açmanın heyecanını ve iftiharını yaşıyoruz.

Restorasyon çalışmalarını çok kısa bir sürede tamamlayan Kıbrıs Vakıflar İdaresi’ne emanete sahip çıkma noktasında sergilediği hassasiyet nedeniyle ben de şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum.

Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanı Sayın Tatar’la birlikte geçtiğimiz Ekim ayında Maraş’ın sahil şeridinin ziyarete açıldığını duyurmuştum. Ada halkının o günden beri bölgeye yoğun bir ilgisi olduğunu biliyoruz. Bu doğrultuda bölgeye canlılık getirecek yeni projeler de devreye alınıyor.

Orijinal yapısı ve mimarisi korunarak çay bahçesi olarak hizmete sunulan Havuzlu Park da bunlardan biridir. Sadece Maraş’ın değil tüm adanın en güzel parkları arasında yer alacak şekilde yeniden düzenlenen bahçenin hizmete hazır hale getirilmesinde emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Şimdi Bilal Ağa Mescidi’nde bizleri bekleyen Diyanet İşleri Başkanımız Profesör Doktor Ali Erbaş Hocamıza ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Evkaf Genel Müdürü İbrahim Benter’e bağlanıyoruz.

Mescidimizin ve çay bahçemizin bir kez daha Kuzey Kıbrıs’a hayırlı olmasını diliyorum.

Kıymetli Kardeşlerim,

Geçtiğimiz Kasım ayında gerçekleştirdiğimiz ziyarette Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gücüne, potansiyeline ve itibarına yaraşır bir cumhurbaşkanlığı makamının inşa edilmesi dileğimi Cumhurbaşkanı Sayın Tatar’la paylaşmıştım. Bu konudaki çalışmalar belirli bir noktaya getirildi. Vakit kaybetmeden el birliği ile bu işin üzerinde duralım ve bu projeyi en kısa sürede hayata geçirelim istiyorum. Dün akşam da yine aynı şekilde Ersin Bey’le proje üzerinde mimarımızı da yanımıza almak suretiyle çalışmamızı yaptık. Cumhuriyet Meclisi’nin de gücüne ve itibarına layık bir binaya kavuşturulması gerektiğini dünkü Meclis hitabımda dile getirdim. Bu projenin de en kısa zamanda hazırlanarak olgunlaştırılmasını bekliyorum. Özellikle Kuzey Kıbrıs’ın kalkınması, gelişmesi, büyümesi için birlikte hayata geçireceğimiz projeleri Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay vasıtasıyla inşallah yakından takip etmeyi sürdüreceğiz.

Bu düşüncelerle sözlerime son verirken farklı alanlarda Kıbrıs Türkü’ne hizmet edecek bu eser, proje ve temel atmaların hayırlı olmasını diliyorum. Bu eserlerin Kıbrıslı kardeşlerimize kazandırılmasında ve yürütülmesinde emeği geçen Cumhurbaşkanı Yardımcımızı, ilgili kurumlarımızı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti makamlarını canı gönülden tebrik ediyorum. Ve yine Kuzey Kıbrıslı kardeşlerimin, bu dua makamındadır; birliğinin, beraberliğinin daim olmasını da ayrıca diliyorum.

Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyor, sizleri bir kez daha saygıyla selamlıyorum.

Kalın sağlıcakla.