Erzurum Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

17.07.2021

Aziz Milletim,

Sevgili Erzurumlular,

Dadaşlar,

Değerli Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Yaklaşık 2,5 yıllık bir aranın ardından bir kez daha Erzurum’da olmanın, sizlerle kucaklaşmanın memnuniyeti içindeyim. Erzurum’u özlemişiz, görüyorum ki Erzurum da bizi özlemiş.

Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, yol arkadaşlarımızı daim eylesin.

Ne diyor şair:

“Dedim Erzurum nendir, dedi ilimdir.

Dedim gider misin, dedi yolumdur.

Dedim Emrah nendir, dedi kulumdur.

Dedim satar mısın, dedi ki yoh yoh.”

Evet, Erzurum işte böyle ilim arayanların, yolu kesişenlerin, karşılıksız sevenlerin şehridir. Mülki İslam’ın kilidi, Anadolu’nun tapusu, direnişin ve dirilişin sembolü Erzurum, gönülleri vatan aşkıyla yananların, tarih boyunca defalarca destan yazdığı yerdir.  Erzurum’un meşhur kapıları, bu şehrin çağlar boyunca tüm önemli yolların kesişim yeri olmasından dolayıdır. Gürcü kapısıyla, Tebriz kapısıyla, Harput kapısıyla, İstanbul kapısıyla, Kars kapısıyla, Erzincan kapısıyla ve diğer tüm kapılarıyla Erzurum bugün de yolların ve gönüllerin kavşak noktasıdır.

Dün Nene Hatun’dan Kaptan Mehmet Paşa’ya, Şükrü Paşa’dan Kara Fatma’ya nice kahramanları tarihimize armağan eden Erzurum, bugün de sınırlarımızın içinde ve dışında pek çok evladıyla aynı duruşunu sürdürmektedir. Selçuklu’dan Osmanlı’ya ve Cumhuriyete her dönemde milletimizin istiklal ve istikbal mücadelesinde en ön safta yer alan Erzurum’u anlatmaya kelimeler yetmez. Esasen Erzurum anlatılmaz, Erzurum yaşanır yaşanır. İşte biz de bugün Erzurum’u bir kez daha yaşamaya, Erzurumlularla bir kez daha yüz yüze hasbihal etmeye geldik. Her ne kadar bu aziz şehre arzu ettiğimiz kadar sık gelemiyor olsak da, gözümüz ve gönlümüz buradadır.

Sadece bu yıl içinde Cumhurbaşkanlığı’na Erzurum’dan yapılan 25 bin başvurunun her birini değerlendirdik, her birinin takipçisi olduk.

Seçim günü bastonuna dayanarak Tayyip’in bir oyu eksik çıkmasın, diyerek sandığa giden Çat’ın Yavi Köyü’ndeki kardeşime layık olabilmenin gayreti içindeyiz. Bu var ya bu, bu bir aşktır aşk, sıradan bir iş değil.

Taksim Camii’nin açılışı anısına annesiyle beraber ördükleri takkeyi bana ulaştıran Zehra Nur kardeşimin altın gibi kalbine layık olmanın gayreti içindeyiz.

Erzurum’un köylerinde, yaylalarında hayvancılık yapan ve kuraklık sebebiyle yem sıkıntısı çeken kardeşlerimizin sıkıntılarını gidermenin gayreti içindeyiz.

Medeniyetler şehri Erzurum’u eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ticarette, sanayide, kültürde, sanatta, sporda velhasıl her alanda hak ettiği yere çıkarmanın gayreti içindeyiz. Çünkü Erzurum bu ülkenin bendidir bendi, bu milletin vicdanıdır, bu coğrafyanın şimal yıldızıdır.

Erzurum dimdik ayaktaysa Türkiye huzur ve güven içinde demektir. Erzurum sancılıysa hepimiz tehlike ve tehdit altındayız demektir. Bunun için Erzurum’u sürekli güçlü kılmak, kalkındırma, geliştirmek mecburiyetindeyiz. İşte bugün de bu amaçla Erzurum’a kazandırdığımız eserlerin ve hizmetlerin toplu açılış törenini gerçekleştiriyoruz.

Erzurum’a 385 bin metrekare kapalı alana 3 bin 500 araçlık otoparka sahip toplamda 1574 yataklı dev bir Şehir Hastanesi kazandırdık, hayırlı olsun. Hastanemizde 101 acil yatağı, 264 yoğun bakım yatağı, 353 poliklinik odası, 40 ameliyathane bulunuyor. Depreme karşı 1284 adet izolatörle güçlendirilen hastanemiz sadece şehrimizin ve bölgemizin değil, ülkemizin en modern sağlık kurumlarından biridir. Bu Şehir Hastanemiz diğerlerinden farklı olarak kamu-özel ortaklığıyla değil, tamamen Sağlık Bakanlığımız tarafından yapıldı ve işletilmektedir, hayırlı olsun.

Esasen yaklaşık bir yıl önce fiilen hizmet vermeye başlayan hastanemiz, salgın döneminde şehrimize çok büyük katkı sağlamıştır, Allah’a hamdolsun. Bugün resmi açılışını da yaparak, bu güzel eseri Erzurum’a kazandırmış olmanın sevincini Erzurum’la paylaşıyoruz, Dadaşlarla paylaşıyoruz. Güncel fiyatlarla yatırım bedeli 979 milyonu bulan Erzurum Şehir Hastanemizin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Eğitimde Erzurum’un çeşitli ilçelerinde ve mahallelerinde inşası tamamlanan toplam 444 derslikli yeni 32 okul, bunun yanında deprem güçlendirilmesi yapılan 47 okulu bugün resmen hizmete açıyoruz.

Atatürk Üniversitemizin edebiyat fakültesi, merkezi atölyeleri ve idari binalarıyla Erzurum Teknik Üniversitemizin kütüphanesinin açılışlarını da yine bugün yapıyoruz.

Gençlik ve Spor Bakanlığımızın inşa ettiği 1050 kişilik yurt binasının açılışını da gerçekleştiriyoruz.

Kültür ve turizm Bakanlığımızın tamamladığı İsmail Saip Sencer Halk Kütüphanesi’nin, Aşık Sümmani Kültür Merkezi’nin ve Erzurum Arkeoloji Müzesi’nin açılışlarını da bugün yapıyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca gerçekleştirilen Horasan içme suyu, Hınıs kanalizasyon sistemi, il jandarma komutanlığı tesisleri gibi yatırımları da hizmete alıyoruz.

Bunun yanı sıra, TOKİ tarafından yapılan mal meydanı kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki 579 konutun, ilköğretim okulunun, caminin, altyapı ve çevre düzenlemelerinin açılışlarını da yine yapıyoruz.

Erzurum Büyükşehir Belediyemizin şehrimizin ekonomisinde önemli bir yeri olan hayvancılık faaliyetlerine destek olmak için inşa ettiği canlı hayvan borsasının açılışını da bugün gerçekleştiriyoruz.

Aynı şekilde Tarım ve Orman Bakanlığımızın desteğiyle şehrimizin muhtelif yerlerinde inşa edilen 344 ahır ve ağılı da hizmete alıyoruz.

İçişleri Bakanlığımızın ve Valiliğimizin şehrimizde gerçekleştirdiği, aralarında İl Emniyet Müdürlüğü binası, Horasan Hükümet Konağı gibi eserlerin de yer aldığı çok sayıda proje ve yatırımı da hizmete sunuyoruz.

Enerji Bakanlığımızın inşa ettiği Pasinler trafo merkeziyle Horasan Karakurt enerji iletişim hattı yatırımının da açılışını bugün yapıyoruz.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın tamamladığı Oltu köprülü kavşak ve bağlantı yolları ile Erzurum Havalimanı pist tadilatı işlerinin resim açılışlarını da buradan gerçekleştiriyoruz. Özellikle Ovit Tüneliyle alakalı adımı da 2023’e kadar bitireceğiz.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığımızca tamamlanan yol, gölet ve sulama tesisi, millet bahçesi, park bahçe, 11 adet canlı hayvan pazarı, 22 adet mezbahane, altyapı hizmetleri, kültür merkezleri, spor tesisleri, bilim merkezi, enerji üretim tesisleri, hizmet araçları gibi 50 kalem yatırımın resmi açılışını da bugün buradan yapıyoruz. Sadece bu yatırımların bugünkü rayiçle tutarı 6,8 milyar lirayı buluyor.

Bunun yanında, Aziziye, Palandöken, Yakutiye ve Çat belediyelerimizin çeşitli yatırımlarının açılışlarını da gerçekleştiriyoruz.

Böylece çeşitli bakanlıklarımıza, kurumlarımıza, belediyelerimize ait bugünkü rayiçle toplam yatırım bedeli Dadaşlarım, ne biliyor musunuz? 9,5 milyar lirayı bulan eser ve hizmetlerin resmi açılışlarını bugün gerçekleştiriyoruz, yani diğer eski rakamla 9,5 trilyon. Tüm bu yatırımların şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Bu eser ve hizmetlerin şehrimize kazandırılmasında emeği geçen bakanlıklarımızı kutluyorum, tebrik ediyorum.

İnşallah Erzurum‘u yeni eserlerle ve hizmetlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

Bugüne kadar Erzurum hep bizim yanımızda yer aldı, biz de son nefesimize kadar Erzurum’la birlikte yol yürümeyi, evvel Allah devamlı taş üstüne taş koymaya devam edeceğiz, durmak yok.

Kardeşlerim,

Erzurum’un Mülki İslam’ın kilidi, Anadolu’nun tapusu olduğunun en büyük ispatı, ülkemizin bütünlüğüne, milletimizin birliğine, beraberliğine saldıranların ilk hedeflerinden birinin burası olmasıdır, ama hiçbir zaman Erzurum bunlara pes etmedi, bunlara hiçbir zaman yol vermedi. Türkiye’nin huzurunu kaçırmak isteyenlerin Erzurum’a yönelik her hamleleri sizlerin uhuvvetine çarparak paramparça olmuştur. Bölücü terör örgütü PKK 40 yıl boyunca uğraşmasına rağmen, Dadaşların bir duvarın tuğlaları gibi kenetlenmiş olan birlik, beraberlik ve azmine zarar verememiştir. Aynı şekilde FETÖ ihanet çetesinin hilelerine, riyakârlıklarına, sahtekârlıklarına en kararlı duruşu gösteren şehirlerimizin başında Erzurum geliyor, Erzurum. Son 8 yıldır milletimizi birbirine düşürmek, kurumlarımızı çökertmek, devletimizi zayıflatmak, ülkemizi hedeflerinden uzaklaştırmak için ardı ardına maruz kaldığımız saldırıların hepsinde de Erzurum’un güçlü duruşunun şahidiyiz. Şimdi de Erzurum’dan ülkesine ve vatanına daha sıkı bir şekilde sahip çıkmasını bekliyoruz.

Biz 19 yıldır bu ülkeyi eser ve hizmet siyasetiyle yönetiyoruz. Bugüne kadar karşımıza eser adına, hizmet adına, proje adına, yatırım adına tek bir somut taahhütle çıkan olmadı. Boş teneke gibi gürültü çıkarmanın, yalan, iftira ve istismar siyaseti yapmanın ötesinde, bu ülkeye hiçbir sözü olmayanlar hangi ittifakı küraralarsa kursunlar milletimizden karşılık bulamazlar.

Geçtiğimiz hafta Diyarbakır’daydım, bu ziyaretim vesilesiyle Diyarbakırlı kardeşlerimle ülkemizin son dönemde yaşadığı hadiselerin samimi bir hasbihalini etme, muhasebesini yapma imkânı bulduk.

Hafıza tazelemesi yapmak bakımından Erzurum’da sizlerin huzurunda tüm milletime bir kez daha soruyorum; bu ülkede demokrasiyi güçlendirmek, hak ve özgürlükleri genişletmek, refahı artırmak için hangi adımların atılması gerekiyorsa attık mı?  Attık. Tarihimizin en büyük demokrasi ve kalkınma hamlesini gerçekleştirdik mi?  Gerçekleştirdik.

Devletimizin ve milletimizin medeniyet müktesebatına uygun şekilde başını dik tutmak, onurunu korumak için ne yapılması gerekiyorsa yaptık mı? Yaptık. Asırlık sorunları birer birer çözdük mü? Çözdük. Asırlık hayalleri birer birer hayata geçirdik mi?  Geçirdik. Aynı şeklide terörü bitirmek ve kanı durdurmak için tüm riskleri üstlenerek, her türlü fedakârlığı yaparak üzerimize düşenleri yerine getirdik mi?  Getirdik.

İktidar sorumluluğunu üstlendiğimiz günden beri ne yaptıysak milletimiz için yaptık, ne yaptıysak milletimizle birlikte yaptık, bunun için de girdiğimiz her seçimden birinci çıktık.

Yıllarca terörü ve terör örgütlerini bu ülkenin ayağında birer pranga gibi tutanların oyunlarını bozmak için başlattığımız samimi gayretlerin en yakın şahidi milletimizin tamamı gibi benim Erzurumlu kardeşlerimdir. Biz bu teröristlerin başına Cudi Dağı’nı geçirdik mi? Gabar’ı geçirdik mi? Tendürek’i geçirdik mi? Bestlerderesi’nde bunları gömdük mü? İnlerine girdik mi? İşte bütün bu yaşanan sürecin sonunda gördük ki, terör örgütlerinin ve onların siyasi uzantılarının amacı, hak arayışı değil kendi karanlık ajandalarını hayata geçirmektir. İşte bu sebeple diyoruz ki, tek muhatabımız 81 vilayetimizdeki her bir hanedir, 84 milyon insanımızın her biridir.

Şimdi ben hanım kardeşlerimden, ana kademedeki kardeşlerimden, gençlerimizden kapı-kapı dolaşmalarını istiyorum, durmak yok, dolaşacağız.

Hala emperyalistlerden umut umanlar varsa, varsın boyunlarındaki zincirin ucunu kime istiyorlarsa ona versin. Hâlâ terör örgütlerinden medet umanlar varsa, varsın kaçınılmaz akıbetlerini beklemeye devam etsin. Hâlâ ülkesinin ve milletinin felâketinden kendine ikbal devşirme peşinde koşan varsa, varsın kendi kini içinde boğulup gitsin.

Biz Erzurum’u ve Diyarbakır’ıyla, Hatay’ı ve Trabzon’uyla, Antalya’sı ve Tekirdağ’ıyla, Van’ı ve Bursa’sıyla bütün Türkiye’yi kucaklamaya, vatan topraklarının her karışına eser ve hizmet götürmeye davam edeceğiz, çünkü biz bu ülkeyi tüm renkleriyle seviyoruz, çünkü biz bu milleti tüm insanlarıyla seviyoruz, çünkü biz bu mesuliyeti maziden atiye kurduğumuz köprüyle büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etmek için üstlendik.

Türkiye’nin dünkü sorunlarının çözümü bizdeydi, neticeyi biz aldık. Türkiye’nin bugünkü sorunlarının çözümü de, yarınki hedeflerine ulaşma formülü de yine bizdedir. İşte bunun için sizlerden 2023 için şimdiden destek istiyoruz. Erzurum yanımızda olduğu müddetçe 7 düvel üzerimize gelse ne yazar; Allah’ın izniyle hepsini beraberce püskürtür yolumuza devam ederiz.

Kardeşlerim,

Sizlerden büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası için destek isterken, öyle başkaları gibi kurusıkı atıp tutmuyoruz, bizim arkamızda 19 yıllık eser ve hizmet müktesebatımız var. Mesela son 19 yılda Erzurum’a toplamda ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz? Eski rakamla 30 katrilyon, yeni rakamla 30 milyar.

Eğitimde 3 bin 804 adet yeni derslik kazandırdık. Atatürk Üniversite bünyesinde açık öğretim fakültesini kurduk. Erzurum’a ikinci devlet üniversitemiz olarak Erzurum Teknik Üniversitesini kazandırdık. Yükseköğrenim öğrencileri için 14 bin 148 kişi kapasiteli yurt binaları açtık. Şehrimizin çeşitli yerlerinde 52 spor tesisi inşa ettik.

Sosyal yardımlarda Erzurum’daki ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza bugüne kadar yaklaşık 5 milyar lira tutarında kaynak aktardık.

Sağlıkta toplamda 2017 yatak kapasitesine, 25 hastaneyle birlikte 103 adet sağlık tesisi yaptık. Son olarak Şehir Hastanemizin resmi açılışını da bugün yapıyoruz.

Erzurum’da da TOKİ eliyle inşa ettiğimiz 10 bin 22 konut ile beraber dükkanlar, okullar, ticaret merkezleri, hastaneler, millet bahçeleri, camiler, stadyumdan oluşan çok sayıda tesisi vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Yine toplam yatırım değeri 1,5 milyar lira olan 3 bin 532 konutun inşasına sosyal bölümleriyle birlikte devam ediyoruz.

Erzurum’da toplam alanı 337 bin metrekare olan 10 millet bahçesi projemiz var. Yakutiye ilçemizde Yakutiye, Hilalkent, Aziziye, Yüzüncüyıl, ayrıca Oltu, Palandöken ve Horasan ilçelerimizdeki millet bahçelerimizin yapımını tamamladık. Aşkale Bahar Kalkanı ve Uzundere millet bahçelerimizde ise çalışmalarımız yüzde 90 seviyesine geldi. İspir millet bahçemizin ihalesini de yakında yapıyoruz.

Ulaştırmada 49 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 565 kilometre ilaveyle toplam 614 kilometreye çıkarttık. Yapımı süren Pirinkayalar Tüneli’nde ışık göründü, inşallah bu yıl tamamlıyoruz. Erzurum ayrımı İspir yolunun 61 kilometresini, proje bünyesindeki İspir Tünelini, Özbağ Tünellerini ve Özlüce Tünelini tamamladık. Erzurum-İspir güzergahındaki Dallıkavak Tüneli’nde yapım çalışmaları sürüyor. İnşallah projenin tamamını önümüzdeki yıl bitiriyoruz. Erzurum-Aşkale ayrımı ve İspir yolunda Kırık Tüneli ve bağlantı yollarının inşaatları devam ediyor. Uzunluğu 27 kilometreyi bulan Trabzon-Aşkale yolu ve Kop Dağı Tüneli’nde yolun 19 kilometresi tünelin beton kaplaması tamamlandı, Halen Erzurum’da yapımı süren 19 karayolu projemiz bulunuyor, inşallah bunları 2023 yılına kadar bitirip hizmetinize sunacağız.

Erzurum’un ticari potansiyelinin harekete geçirilmesine önemli katkı sağlayacağına inandığım Palandöken Lojistik Merkezi’ni hizmete açtık.

Demiryollarımızın şehrimiz sınırlarındaki bölümlerini tamamen yeniledik. Erzincan-Erzurum-Kars hızlı projemizle ve Erzurum kent içi tramvay hattıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Yaptığımız yatırımlarla havalimanımızı büyüttük, geliştirdik.

Erzurum’a 6 baraj ve 14 gölet inşa ettik, 11 baraj ve 6 gölet daha inşa ediyoruz. Son 19 yılda inşa ettiğimiz sulama projeleriyle 416 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Böylece Erzurum’da tarımı bir adım daha ileri taşıdık ve çiftçilerimize yıllık 250 milyon lira ilave gelir artışı sağladık. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden sulama tesisleriyle 380 bin dekar mümbit araziyi daha sulamaya açacağız.

Erzurumlu çiftçilerimize toplam 2 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Bu yıl Erzurum’da 500 bin dekar alanda mera ıslahı yapacağız. Verimi yüksek kaliteli büyükbaş hayvan sayısını artırmak amacıyla büyükbaş hayvanlarına ücretsiz suni tohumlama projesini başlattık.

Sanayide şehrimize bir teknopark kurduk. Erzurumlu 32 bin işverene toplam 1 milyar lira tutarında prim teşvikini de sağladık.

Değerli Kardeşlerim,

Görüldüğü gibi sadece özetin özeti olarak saymaya çalıştığım hizmetlerimizi anlatmak bitiremiyoruz. Ziya Paşa ne diyor? Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde. Biz de lafla değil eserlerimize konuşuyoruz. İnşallah bundan sonra da Erzurum’a daha nice eserler kazandırmaya devam edeceğiz.

Bu duygularla, Salı günü vasıl olacağımız Kurban Bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum.

Değerli Kardeşlerim,

Tabii bu arada bir Rizeli hemşehriniz olarak biliyorsunuz büyük bir felaketi Rize’de yaşadık. Ve Rize’den bakan arkadaşlarım Sayın Süleyman Soylu, gerek Ulaştırma Bakanım Adil Bey, gerekse bunun yanında Çevre ve Şehircilik Bakanım kendileri milletvekillerimizle birlikte yaptıkları çalışma ve araştırmalarda özellikle çok büyük felakete maruz kalan yerlerde bir defa oraların afet bölgesi ilan edilmesi noktasında bizden bir beklentileri oldu. Ben de buradan oraların yapılacak çalışmayla afet bölgesi ilan edilmesi hususunda kendilerine bu haberi verelim dedik. O bölgeler afet bölgesi olacak ve yapacağımız ilk Kabine Toplantısı’nda da bunu inşallah teminat altına alacağız.

Ölenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılarımıza şifalar diliyorum. Kaybolanların da bir an önce bulunması temennimi ifade etmek istiyorum.

Rabbimden bayram vesilesiyle sizlerle birlikte tüm vatandaşlarımıza, alemi İslam’daki tüm kardeşlerimize, tüm insanlığa sevinç, huzur, esenlik, sağlık, afiyet niyaz ediyorum.

Pazartesi günü Kuzey Kıbrıs’ta olacağız, Salı günü inşallah Kıbrıs’tayız, oradaki kardeşlerimizle birarada olacağız.

Salgın musibeti sebebiyle yaşadığımız sıkıntıların tekerrür etmesi için vatandaşlarımızı tamamıyla birlikte sizlerden de tedbiri elden bırakmamanızı istiyorum. İnşallah bugünleri sağ salim geride bıraktığımızda ülkemizin önünde aydınlık bir ufuk bizi beklemektedir, yeter ki kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığını, ülkemizin geleceğini düşünerek dikkatli olalım.

Açılışını yaptığımız 9,5 katrilyon eski rakamla, bugünkü rakamla 9,5 milyarlık güncel yatırım bedeli olana eser ve hizmetlerin şehrimize, ülkemize, sizlere bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum.

 Şehrimize kazandırılan bu yatırımlarda emeği olan herkesi tekrar tebrik ediyorum.

Hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum, kalın sağlıcakla.