MFA Kocayusuf Maske Fabrikası Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

04.06.2021

Sevgili Zonguldaklılar,

Fabrikamızın Değerli Çalışanları,

Çok Kıymetli Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle, hürmetle selamlıyorum. Bu anlamlı tören münasebetiyle sizlerle beraber olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim.

Bugün emeğin başkenti Zonguldak’ta açılışlarla, eserlerle, müjdelerle dolu müstesna bir gün geçiriyoruz. Cuma Namazından sonra Uzun Mehmet Cami’ni hizmete açtık. Şehrimizin sembollerinden biri olacağına inandığım Uzun Mehmet Cami,  Zonguldak’a gerçekten çok yakıştı. 12 bin metrekare arazi üzerine inşa edilen, aynı anda 7 bin 500 kişinin ibadet edebileceği, mimarisiyle, konumuyla, müştemilatıyla göz dolduran bu muhteşem eserin şehrimize tekrar hayırlı olmasını diliyorum.

Şimdi de şehrimizin gelişen, güçlenen sanayisini temsil eden modern bir tesisi Zonguldak’a kazandırmanın bahtiyarlığı içiresindeyiz. Açılışını yaptığımız MFA Maske Fabrikası yeni üretim tesisinin şehrimiz, bölgemiz ve tüm Türkiye için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Üretim tesisinde çalışan ve çalışacak olan tüm kardeşlerimiz Rabbimden başarılar diliyorum. Fabrikamızın istihdamla beraber şehrimizin ihracatının da gelişmesine katkıları olacağına inanıyorum.

Türkiye’nin sağlıklı nefesi sloganıyla 2008 yılında kurulan MFA Maske firmamız kısa zamanda çok önemli işlere imza attı. Daha salgın başlamadan önceki 3 yıllık sürede şirket, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Türkiye’nin en hızlı büyüyen 30. şirketi olarak seçildi; kendilerini tebrik ediyorum, kutluyorum.

Firmamızın giderek yükselen bu başarı grafiğinde araştırma-geliştirme faaliyetlerinin ve yenilikçi yaklaşımlarının elbette önemli payı bulunuyor. Tamamen yerli imkânlarla geliştirdikleri Türkiye’nin ilk biyomaskesiyle emniyet teşkilatımızın kullanımı için özel olarak üretilen tam ve yarım yüz gaz maskeleri bu ürünlerden sadece birkaçıdır.

Firmamız salgın döneminde artan talebi karşılamak için büyük bir gayretle çalıştı. Salgının en yoğun yaşandığı 2020 yılında yüzde 60’ı ihracat olmak üzere toplam 250 milyon liranın üzerinde bir ciroya ulaştı. Bu rakamla firma Zonguldak’ın en fazla ihraçta yapan şirketi oldu.

Açılışını yaptığımız fabrika sadece üretim modeli ve teknolojik altyapısıyla değil, aynı zamanda mimarisiyle de örnek bir tesistir. Fabrikamızın kurulu gücü 1 megavat olan çatı güneş panelleriyle yenilenebilir enerjiden çevre dostu bir üretim yapması da takdire şayandır.

Kocayusuf isimli bu fabrika, yıllık 45 milyon partikül tutucu solunum koruyucu profesyonel maske, yıllık 240 bin farklı niteliklerde tam ve yarım yüz gaz maskesi, yıllık 910 bin tam ve yarım yüz gaz maskesi filtresi üretecektir. Görüldüğü gibi, Türk sanayicisi ekonomimizin tökezlemesini umanlara inat çalışmaya, üretmeye, insanımız için istihdam oluşturmaya devam ediyor. Ben bunu biraz daha değiştiriyorum, önce yatırım diyorum, istihdam diyorum, üretim diyorum ve son olarak da ihracat diyorum. Şimdi MFA bunların 4’ünü de yapıyor; yatırımsa yatırım, istihdamsa istihdam, üretimse üretim ve Slovakya başta olmak üzere ihracatsa ihracat. Bu tabii yetmez, daha da ne yapılacağız? Yayılmacı bir ihracat anlayışıyla geliştireceğiz.

Türkiye’nin üretim kapasitesi yerli ve uluslararası yatırımlarla hamdolsun günden güne güçleniyor. Biz de her sektör için özenle çalışılmış destek, teşvik ve hibe programlarımızla ülkemize değer katan tüm yatırımcıların yanında olduğumuzu gösteriyoruz. Yerli-yabancı ayrımına gitmeden, kimseyi ayırmadan, ötekileştirmeden Türk ekonomisine güvenen herkese biz de sahip çıkıyoruz. Üreten, ihraç eden, özellikle insanımıza iş ve aş imkanı sunan, ekonomimize güç katan her müteşebbisin başımızın üstünde yeri vardır. Fabrikamızın açılış ve genişleme sürecinde MFA Maske’yi de devletimizin sağladığı destek, teşvik ve hibelerden faydalandırdık.

Türkiye’nin ilk ve en büyük maske üreticilerinden olan şirketimizin yeni yatırımların arifesinde olduğunu öğrenmekten de ayrıca bahtiyarlık duyuyorum. Hemen bu tesisisin yanında 70 milyon liralık yatırımla yüksek katma değerli ürünler üretecek yeni filtre fabrikasının da en kısa zamanda devreye girmesini temenni ediyorum.

Koronavirüs salgını dolayısıyla küresel ekonominin belirsizlik girdabına sürüklendiği bir dönemde yatırımlarına hız kattıkları için kendilerine ülkem ve milletim adına, tüm Zonguldaklılar adına teşekkür ediyorum.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızı, Sayın Bakan ve ekibini de Türkiye’nin gücüne güç katan bu tür yatırımlara destek oldukları için tebrik ediyorum.

Değerli Kardeşlerim,

Koronavirüs salgını tüm dünya ile birlikte ülkemizi de maalesef olumsuz etkiliyor. Özellikle turizm, yeme-içme ve hizmetler sektöründe kısıtlamalardan kaynaklı insanlarımız zorluklar, ekonomik maddi-manevi kayıplar yaşıyor. Nerede yaşarsa yaşasın, hangi sektörde faaliyet gösterirse göstersin, unutmayın, 84 milyonun derdine derman olmayı kendimize görev biliyoruz.

Şimdiye kadar salgının ekonomik etkilerini en aza indirmek amacıyla yaptığımız yardım, destek ve hibelerin büyüklüğü, bu rakama lütfen dikkat, 661 milyar lirayı buldu. Hani hükümet nerede diyorlar ya, 661 milyar lira destek verdik. Kime? Tüm yatırımcılarımıza, esnafımıza. Bu rakamla Türkiye salgın sürecinde vatandaşlarına ve iş dünyasına en fazla destek sağlayan ülkeler arasında yer alıyor. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin dahi maske savaşına tutuştuğu, solunum cihazı kıtlığının çekildiği, yaşlı bakım evlerinin adeta morga dönüştüğü bir dönemde biz birinci sınıf sağlık hizmetini insanımıza ücretsiz sunduk. Bugün benim diyen ülkeler, bakıyorsunuz 100 euro, 150 euro bu tür paralarla maske veriyor, biz ise bunu ücretsiz veriyoruz. Muhalefet bizim bunlardan bir haber değil, çok iyi biliyorlar, ama işlerine gelmiyor. Sağlık alanında acil ihtiyaç duyulan ürünlerin tedarikinden başlayarak birçok konuda hızlı ve etkili çözümler ürettik. Uluslararası piyasalardan temin edilmesi zora giren maske, koruyucu ekipman, eldiven ve solunum cihazı gibi ürünlerin yerli ve milli imkânlarla üretimine yönelik projeleri hızlandırdık. Sanayi sicil sistemi kayıtlarımıza göre salgının başladığı dönemde Türkiye’de 14 maske üreticisi varken, bugün bu sayı 424’e yükseldi, nereden nereye. Üretici sayısındaki bu artış neticesinde tıbbı ve cerrahi maske ihracatımız 100 kat artış göstererek 2019 yılında yaklaşık 2 milyon dolardan, 2020 yılında 212,5 milyon dolara çıktı. Dünyadan büyük talep gören bu malzemelerin sürdürülebilir kalitesi için Koruyucu Tekstil Test Merkezi’ni tamamlayıp hizmete açtık. Salgının en yoğun yaşandığı dünyada çarkların adeta durma noktasına geldiği dönemlerde bile Türk ekonomisi kontak kapatmadı. Üretim ve sanayide uyguladığımız esnek çalışma modellerinin karşılığını hem ihracatta hem de büyüme rakamlarında kat be kat aldık. Özel sektörümüzün gayreti, devletimizin verdiği destekler sayesinde, 2020 yılında Türkiye 1,8’lik oranla Çin’in ardından G-20 içerisinde en yüksek büyümeyi kaydeden ülke olduk. Yine bu dönemde G-20’de sanayi üretimi en çok artan devletlerarasında yer aldık. 2021 yılının ilk çeyreğinde ise yüzde 7 gibi rekor bir büyüme oranına Çin’den sonra biz ulaştık. İmalat sanayinin yüzde 12,2 büyüyerek, büyümeye en çok katkı sağlayan sektör olması bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir. Sanayi sektörümüzde bu yılın ilk çeyreğinde, önceki yılın aynı dönemine geri 338 bin kayıtlı istihdam artışı olması büyümenin sağlıklı ve istihdam dostu olduğunun işaretidir.

Ülkemizin üretim üsleri olan organize sanayi bölgelerinde de pozitif gelişmeler kaydediyoruz. Organize sanayi bölgelerindeki istihdamımız 2 milyonu geçti. Salgına rağmen 2021’in ilk beş ayında organize sanayi bölgelerimizdeki elektrik tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 20 artış kaydetmiştir.

Kıymetli Kardeşlerim,

Sanayicimize tüm destekleri verirken esnafımızı, çiftçimizi, sanatçımız da asla ihmal etmedik, etmiyoruz. Bu sene salgının sebep olduğu sıkıntılar yanında dünyanın birçok yerinde maalesef meteorolojik açıdan kuraklık yaşanıyor. Kuraklığın etkilerini azaltmak üzere basınçlı sulama sistemi kuran çiftçilerimize bu yıl 150 milyon lira ilave hibe desteğini zaten başlatmıştık. Kuraklığın oluştuğu bölgelerde il-ilçe hasar tespit çalışmaları sahada hızla devam ediyor. Bu çalışmaların sonuçlarına göre çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçlarını erteliyoruz. Kuraklık sigortasında TARSİM devlet desteğini önümüzdeki yıla özel yüzde 70’e, hasar ödeme oranını da yüzde 80’e çıkartıyoruz.

Ayrıca, kuru tarımın yapıldığı bölgelerde kuraklıktan etkilenen buğday, arpa, yulaf, tritikale, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerimize verim kayıplarına göre dekara 100 liraya kadar doğrudan ödeme yapacağız. Böylece kuraklıktan verim kaybı yaşamış buğday üreticimiz mazot, gübre desteği ve sertifikalı tohum kullanım desteği ile toplamda dekara 151 liraya kadar destekleme ödemesinden yararlanabilecek.

Öte yandan salgının yol açtığı kısıtlamadan dolayı zorlu günler geçiren sanat emekçilerimize de sahip çıkıyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte 31 bin sanatçıya 250 milyon liraya ulaşan destek vereceğiz. Sancılı dönem yaşayan tiyatro sektörümüze de 25 milyon tutarında turne desteği sağlayacağız.

Açıkladığımız tüm desteklerin çiftçilerimize ve sanat emekçilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Rabbimden bizi ve tüm insanlığı bu musibetten bir an önce kurtarmasını niyaz ediyorum.

Bu düşüncelerle sözlerime son verirken MFA Maske Yeni Üretim Tesisi’nin şehrimiz için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu tesisi şehrimize kazandıran firma sahiplerini, projeye destek veren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızı, burada ülkemizin gelişmesi için ter döken siz fabrika çalışanlarını canı gönülden tebrik ediyorum.

Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyor, sizleri Allah’a emanet ediyorum, kalın sağlıcakla.