Denizkurdu Tatbikatı’na Canlı Bağlantı ile Yaptıkları Konuşma

04.06.2021

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Değerli Mensupları,

Kıymetli Misafirler,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Denizkurdu Tatbikatımızın başarılı geçmesini, kahraman donanmamız için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Tatbikatımızda görev alan tüm askerlerimize Rabbimden muvaffakiyetler niyaz ediyorum.

Dost ve kardeş ülkelerin silahlı kuvvetlerinden tatbikatı izlemek üzere Türkiye’ye gelen misafirlerimize hoş geldiniz diyorum.

Tatbikatın Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın, siz değerli personelinin bilgi, beceri, koordinasyon ve motivasyonunu daha da arttıracağına inanıyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri 2 bin 200 yılı aşan teşkilatlanma yapısı, kurumsal kültürü ve sayısız zaferleriyle milletimizin iftihar kaynağıdır. Kahraman ordumuz vatan topraklarının, mavi vatanının, semalarımızın ve 84 milyonun güvenliğini temin için yüksek görev bilinciyle dün olduğu gibi bugün de her türlü fedakarlığı gösteriyor. Ölürsem şehit, kalırsam gazi şuuruyla hareket eden Türk Silahlı Kuvvetleri, içindeki hainlerden temizlendikçe, sorumluluk üstlendiği her yerde başarıdan başarıya koşuyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri, disiplini, yetenekleri, caydırıcılığı ve kararlılığıyla harbe hazırlık bakımından dünyanın en donanımlı ordularından biridir. Son dönemde Doğu Akdeniz’den Suriye ve Irak’taki terörle mücadelede operasyonlarına kadar her alanda ordumuzun kabiliyetlerini görme imkanı bulduk. Bilhassa milletimizin ve Kıbrıs Türkleri’

nin hak, hukuk ve menfaatlerinin korunması konusunda Türk donanması büyük bir kararlılık gösterdi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız, başta mavi vatan ve Denizkurdu Tatbikatları olmak üzere bu sene gerçekleştirdiğimiz tüm tatbikatlarda dosta güven, hasımlara korku veren başarılara imza attı. Denikkurdu 2021 Tatbikatıyla inşallah bu başarı grafiğini bir üst aşamaya taşıyoruz. Yerli ve milli silah sistemlerimizin, gemilerimizin, uçaklarımızın, insansız hava ve su üstü araçlarımızın etkinliğini yine bu tatbikatta test ediyoruz.

Aynı zamanda, farklı kuvvetlerimiz arısındaki müşterek çalışabilirlik anlayışını da geliştirmiş oluyoruz.  Böylece milletimizin gözbebeği olan kahraman ordumuzun kabiliyetlerini görme, değerlendirme, şayet eksiklikler varsa onları da kısa sürede telafi etme imkanına kavuşuyoruz.

Uluslararası hukuka uygun olarak eğitim amaçlı geniş katılım ve kapsamlı organizasyonla Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de icra ettiğimiz tatbikatın başarıyla yürütüldüğünü görmekten büyük bir memnuniyet duydum.

Güçlü ordu güçlü Türkiye, bu inançla son 19 yıldır olduğu gibi gelecekte de Türk Silahlı Kuvvetlerini desteklemeye, gücüne güç katmaya devam edeceğiz. 25 Mayıs’ta başlayan ve 6 Haziran’da sona erecek olan Denizkurdu 2021 Tatbikatı bu irademizin en önemli işaretidir.

Milletimizin Cumhurbaşkanı, devletimizin başı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Başkomutanı olarak, tatbikatta görev alan tüm askerlerimizi tebrik ediyor, Rabbimden başarılar diliyorum.

Bu vesileyle devletimizin bekası, vatanımızın bağımsızlığı, milletimizin huzuru için bir gül bahçesine girercesine toprağa düşen aziz şehitlerimizi rahmetle ediyorum.

Vatan topraklarının her karşında, denizde ve havada, sınırlarımız içinde ve sınırlarımızın ötesinde destanlar yazan kahramanlarımızı buradan bir kez daha tüm kalbimle selamlıyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

Denizleriniz sakin, pruvanız neta, bahtınız açık olsun, kalın sağlıcakla.