İzmir Deprem Konutları Temel Atma ve Göztepe Stadı Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

22.02.2021

Değerli İzmirli Kardeşlerim,

Kıymetli Misafirler,

Hanımefendiler, Beyefendiler;

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Esasen inşaatı geçtiğimiz aylarda başlayan ve inşallah kısa sürede teslim etmeyi hedeflediğimiz deprem konutlarımızın şehrimize ve hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum.

Sözlerime başlarken 30 Ekim’de yaşanan depremde hayatını kaybeden İzmirli kardeşlerime bir kez daha Allah’tan rahmet temenni ediyorum. Hep söylediğimiz gibi, afetleri engelleyemeyiz, ama yıkıcı etkilerini azaltabilir, afet sonrası oluşan yaraları sarabiliriz. Bugün temel atma töreninde bir araya geldiğimiz 5 bin deprem konutumuzu da işte bu anlayışla hızla hayata geçiriyoruz.

Depremin hemen ardından başlattığımız çalışmalarla bir kısmı yerinde, bir kısmı rezerv alanlarda olmak üzere 7 ayrı alanda hemen inşaatlara başladık. Bugün ilk etapta deprem nedeniyle yıkılan alanlarda, yani yerinde yapılacak 1444 konut ve 248 dükkan ile rezerv alanımızda yapılacak 397 konutumuzun temelini atıyoruz. Yerinde gerçekleşen deprem dönüşümü 75 bin metrekarelik bir alanda yürütülüyor. Bu bölümdeki sadece konutların yatırım değeri 800 milyon liradır.

İzmir’de depremin hemen ardından riskli yapı kira yardımı, tahliye, tespit ve yıkım işleri için 15 milyon lira kaynak aktardık. Depremden 10 ay sonra, yani 2021 yılının Ağustos ayı itibariyle de konutların teslimine başlıyoruz. Etaplar halinde toplam 5 bin konutu hak sahiplerine teslim edeceğiz.

Bayraklı’daki rezerv alanda inşa edeceğimiz konutları İzmir’in ihtiyaç duyduğu stok dönüşüm konutu olarak da kullanacağız. Bu rezerv alanı 3 milyon 750 bin metrekarelik bir alan kapsıyor. Ayrıca, depremden etkilenen Karaburun ilçemizin köylerinde de köy evleri inşa edeceğiz.

Şu anda törenimizi gerçekleştirdiğimiz alandaki Rıza Bey Apartmanı’nın yerinde ise farklı bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bilindiği gibi enkazının altından 38 vatandaşımızın cansız bedeninin çıkartıldığı depremin üzerinden 91 saat geçtikten sonra sağ olarak ulaşılan Ayda bebeğimizin sevinciyle 84 milyon hep birlikte kucaklaştığımız yer burasıdır. Bu alanı hem depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımızın hatıralarını yaşatacak, hem de deprem bilincinin hafızalarda canlı kalmasını sağlayacak bir yer olarak düzenleyeceğiz. Rıza Bey Apartmanı sakinlerinden burada ev sahibi olmak isteyenlere de aynı bölgede konutlarını yapıp teslim edeceğiz.

Tabii depremin ardından sadece yaraları sarmakla kalmayıp, İzmir’de zaten sürmekte olan kentsel dönüşüm çalışmalarımızı da hızlandırdık. Son 8 yıldır İzmir’de riskli yapı olarak tespit edilen 20 bine yakın binadan 18 bine yakının yıkımını gerçekleştirdik. Şehirdeki kentsel dönüşüm sürecini vatandaşlarımızın rızası alınarak, mümkün olduğu kadar yerinde ve hızlı bir şekilde yürütmeyi hedefliyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bugüne kadar İzmirli vatandaşlarımız için 254 milyon lirası riskli yapı kira yardımı olmak üzere toplamda 406 milyon liralık bir kaynağı kullandık. Yine afetlere hazırlık amacıyla TOKİ eliyle İzmir’de 27 bin 170 adet konut ve sosyal donatı inşa ettik. Dar gelirli vatandaşlarımızı konut sahibi yapmak amacıyla başlattığımız 50 bin ve 100 bin konut kampanyaları ülke genelinde, kapsamında da İzmir’de 6 bin 470 konut ve 109 dükkan inşa ediyoruz.

Diğer yandan 81 ile 81 milyon metrekare millet bahçesi hedefimizin bir parçası olarak İzmir’e de 148 bin metrekare yüzölçümüne sahip iki adet millet bahçesi yapıyoruz. Çiğli’de ve Bergama’da TOKİ eliyle hayata geçireceğimiz millet bahçelerimiz aynı zamanda muhtemel Allah göstermesin bir afet anında toplanma alanı olarak da kullanılabilecek.

Değerli Misafirler,

Son 18 yılda eski rakamla 80 katrilyon, şimdi ise 80 milyar lira ile en çok yatırım yaptığımız illerimizden biri İzmir’dir. Bu yatırımla eğitimde 10 bin 630 adet yeni derslik yaparken İzmir’e üçü devlet olmak üzere dört yeni üniversite kazandırdık. İzmir’in dört bir yanına çeşitli branşlarda 69 spor tesisi inşa ettik. Biraz sonra canlı bağlantıyla açılışını yapacağımız 20 bin seyirci kapasiteli Göztepe Gürsel Aksel stadyumumuz da bunlar arasındadır. İzmirli ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yine eski rakamla 7 katrilyon, şimdi ise 7 milyar lirayı aşan yardım yaptık.

Sağlıkta 36’sı hastaneden oluşan toplam 120 sağlık tesisi inşa ettik. Yatak kapasitesi 2 bin 60 olan Bayraklı Şehir Hastanemizle birlikte 8 hastanemizin yapımları şu anda devam ediyor.

Ulaştırmada 545 kilometre yeni bölünmüş yol yaparak İzmir’in bölünmüş yol uzunluğunu toplamda 948 kilometreye çıkardık; İstanbul-İzmir Otoyolu, Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu, Manisa Yolundaki Sabuncubeli Tüneli ve bağlantı yolları, Konak Tüneli, İzmir Çevre Yolu bunlar arasındadır.

Demiryollarında, Aliağa-Selçuk arasında hizmet veren İZBAN’ı şehrimize kazandırdık. İzmir-Ankara Yüksek hızlı tren hattının yapımı devam ediyor. Halkapınar-Otogar metro hattının yakında ihalesine çıkıyoruz. Gerçekten şehrimize yakışan bir eser olacağını düşündüğüm İzmir Körfez Geçişi projemizin etütleri bitti, imar planı çalışmaları ise sürüyor.

Adnan Menderes Havalimanı’nın baştan aşağıya yenilenmesi olayını zaten biliyorsunuz yeniledik ve şu anda hizmette.

Tarımda şehrimize 29 baraj ve 8 gölet inşa ettik, 12 baraj daha inşa ediyoruz. İzmirli çiftçilerimize son 18 yılda 5,5 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik.

Sanayide şehrimize üç yeni organize sanayi bölgesi, üç yeni teknopark, 93 araştırma-geliştirme merkezi ve 29 tasarım merkezini kurduk. İzmir’deki 26 ilçemize doğal gaz getirdik.

İnşallah deprem yaralarını sararak, kentsel dönüşüm çalışmalarını hızla tamamlayarak, şehrimizin geleceğine daha güvenle bakmasını da sağlayacağız. Önümüzdeki dönemde İzmir’i tarihine ve potansiyeline uygun çok daha büyük projelerle tanıştırmak için sabırsızlanıyoruz.

Değerli Misafirler,

Ülkemizin karşı karşıya bulunduğu afet gerçeğinden hareketle 2012 yılında büyük bir kentsel dönüşüm seferberliği başlattık. Yaptığımız değerlendirmeler ışığında 81 ilimizin ve 922 ilçemizin tamamındaki riskli binaları kentsel dönüşüm kapsamına aldık. Bugüne kadar 1,5 milyon konutun dönüşümünü de tamamladık. Şu anda sahada yatırım değeri 81 milyar lirayı bulan 272 bin dönüşüm konutumuzun inşası devam ediyor. Acil dönüşmesi gereken 1,5 milyon konutu her yıl 300 bin yeni inşaatla 5 yıl içinde bitirmekte kararlıyız.

Ekranda zaten şu anda animasyon olarak apartmanları görüyorsunuz. İnşallah bu güzellikte apartmanlarla Bayraklı’nın yeni hali bu şekilde olacak; Manavkuyu Mahallesi, Varış Sitesi, Cumhuriyet Sitesi vesaire.

Türkiye genelinde bugüne kadar TOKİ tarafından 1 milyon adet depreme dayanıklı sosyal konutun üretimini de gerçekleştirdik. Böylece 5 milyon kardeşimizin sıcak yuvalarına, 10 binlerce kardeşimizin de yeni iş yerlerine kavuşmasını temin ettik. Ve yine şu anda ekranda görüyorsunuz, Yılmaz Erbek Apartmanı bu hale gelecek. Bir eskiyi düşünün, bir de şimdiki inşallah bittiği anda bu hali alacak. İnşallah 1 milyonuncu konutun anahtarını da hak sahibi kardeşimize bizzat takdim edeceğiz.

Tüm bunları yaparken ülkemizin her yerinde devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandıran ve vatandaşlarımıza mali kolaylık getiren düzenlemeleri de hayata geçirdik. Son olarak konutlarını riskli yapı statüsüne dönüştüren vatandaşlarımız için mevcut yapılarının 1,5 katına kadar yapacakları inşaat taahhüt işlerinde KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indirdik. Ayrıca, yapılarını kentsel dönüşüm kapsamında yenileyen vatandaşlarımızın kullanacağı kredi miktarlarını arttırdık. Mesela binasını dönüştürecek hak sahibi vatandaşlarımızın bankalardan kullanacağı kredi miktarını 125 bin liradan 200 bin liraya, bina güçlendirme kredisini de 50 bin liradan 80 bin liraya kadar çıkardık. Konut alımları için kullanılabilecek toplam kredi tutarını da 625 bin liradan 1 milyon liraya yükselttik. Tüm kurumlarımız ve imkânlarımızla biz bir yandan, vatandaşlarımız diğer yandan el ele vererek inşallah bu süreci hızla tamamlayacağız.

Elbette biz bunları yaparken afetlerin beklemeye geçmediğini, her an yeni afet tehditleriyle karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz. Buradan imkânı olan vatandaşlarıma afet riski altındaki binalarını hızla güçlendirmeleri veya gerekiyorsa yenilemeleri çağrısında bulunuyorum.

Üzmeyim, kırmayayım, ama şahsen ben güçlendirmekten değil, yenilemeden yanayım. Ve tüm vatandaşlarıma güçlendirmeyi değil, gelin yenilemeyi tercih edelim derim ki hem proje bazında, hem de yenilemeyle çok daha farklı, çok daha güçlü bir imkâna sahip olacağımıza inanıyorum. Bugüne kadar edindiğim tecrübeler de bana bunu gösteriyor. Hiçbir hesap afette karşılaşabileceğimiz yıkımlardan ve acılardan daha değerli, daha üstün olamaz. İnşallah çok geç olmadan her bir vatandaşımın kurumlarımızla iş birliği içinde bu dönüşümü hızla tamamlayacağına inanıyorum. Kaldı ki, bunları eğer vatandaşlarımız TOKİ’yle iş birliği halinde bu adımlara atarsa bu defa da biz TOKİ olarak bu işe girer ve kentsel dönüşüm noktasında atacağımız adımlarla biz buraya da 50 bin, 100 adet hedefimizle varız. Bunu bu şekilde hele hele İzmir’de şu tabii Sayın Başkan da burada yani şu Karabağ’ı biz ne zaman acaba farklı bir hale getireceğiz? Karabağ’ı acaba nasıl modern bir şehir haline getireceğiz doğrusu bunun özlemi içerisindeyim, hasreti içerisindeyim. Bu güzel İzmir’imize tabii ki o bölge bu haliyle hiç yakışmıyor.

Bu duygularla bir kez daha temelini attığımız deprem konutlarının şehrimize ve hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum.

İnşallah bu yıl bitmeden tüm deprem konutlarını İzmirli kardeşlerimize teslim etme kararlılığımızı bir kez daha ifade ederek, hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.