Tohma Köprüsü Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

05.02.2021

Kıymetli Misafirler,

Hepinizi en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Karakaya Baraj gölümüz üzerinde inşa ettiğimiz Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprümüzün Malatya’mıza, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Malatya Ovası’nın iki yakasını birbirine bağlayan bu köprü, üzerinden geçen kara yolu ve demir yolu hatlarıyla bölge ulaşımının can damarlarından biridir. Eski haliyle artık ihtiyaca cevap vermeyen köprümüzün yerine en ileri teknolojiyle inşa edilen 517 metrelik yepyeni bir köprüyü şehrimize kazandırdık. Bu köprü sayesinde artık Malatya-Hekimhan-Sivas arasındaki bölünmüş yolda kesintisiz, konforlu, güvenli ve yüksek standartlı ulaşım sağlanabilecektir. Anadolu ve Ortadoğu’nun önemli güzergahlarından biri olan bu yolun ve köprünün bölgede ticaretin ve turizmin gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyorum.

Bu eserin ülkemize kazandırılmasında emeği geçen bakanlığımız, kurumlarımızı, yüklenici firmayı, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum.

Değerli Arkadaşlar,

Türkiye, kalkınma mücadelesindeki gecikmişliğinin bedelini uzunca bir dönem ihmal edilmişlik, geri kalmışlık, fakirlik olarak ödemiştir. Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki kalkınma atılımı maalesef daha sonra akamete uğramış, başlatılan sanayileşme hamlelerinin önünü birer birer kesilmiştir. Rahmetli Menderes’in yeniden başlattığı kalkınma hamlesinin cevabı darbeyle verilmiştir. Küresel düzeyde büyük bir dönüşümün yaşandığı 1980’lerde Rahmetli Özal yeni bir kalkınma atılımı başlatmıştır, bu atılım da ülkemizde siyasi ve sosyal kaos iklimine sokularak yarım bırakılmıştır. Hükümete geldiğimizde önceliklerimizin başına ülkemizi eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye, toplu konuttan spora kadar her alanda kalkındıracak projeleri yerleştirdik. Şehirlerimizin tamamını kısa sürede adeta şantiyeye çevirdik. Milletimizin desteği ve teşvikiyle 18 yılda her alanda Türkiye’nin çehresini değiştirdik. Bu güçlü altyapı üzerinde hedeflerimizi sürekli büyüttük.

Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmek için daha büyük projelere, daha büyük yatırımlara yöneldik. Bugün Türkiye küresel düzeyde yürütülen mega projelerin yarısından fazlasın tek başına gerçekleştiren bir ülkedir. Salgın krizi gelişmiş ülkeleri bile sarsarken Türkiye’nin bu süreçten en az kayıpla çıkması, hatta hedef büyütmesinin gerisinde işte böyle bir arka plan vardır. Öyle ki, G-20 ülkeleri arasında 2020’yi pozitif büyümeyle kapatabileceği anlaşılan iki ülkeden biri Türkiye’dir. Bu sıkıntılı süreçte dahi sanayi üretimimiz, tarım üretimimiz, ihracatımız rekor üstüne rekor kırmayı sürdürüyor. Altyapımızın gücünden aldığımız cesaretle her alanda sürekli hedef yükseltiyor, kapasitelerimizi artırıyor, yeni üretim alanlarını özellikle genişletiyoruz. Elbette ulaşımdan sulamaya kadar tüm alanlardaki yatırımlarımızı da hız kesmeden devam ettiriyoruz. Hemen her hafta bugün olduğu gibi tamamlanan yatırımlarımızın hizmete alınması törenlerine iştirak ediyoruz. İnşası süren özellikle bu tür yatırımlarımızı yakından izliyor, aksaklıkların, eksikliklerinin hızla telafisini sağlıyoruz.

Aziz Milletim,

Peki, biz bunları yaparken birileri ne diyor? En yetkili isimleri marifetiyle milletin karşısına çıkıp, iktidara gelirsek tüm projeleri durduracağız, diyorlar. Hatırlarsanız, Gezi Olayları sırasında da karşımıza aynı taleplerle çıkılmış, tüm büyük projelerin durdurulması istenmişti. Daha sonra 17-25 Aralık emniyet-yargı darbe girişimindeki hedeflerden biri de yine büyük projelerimiz ve onları yürüten iş insanlarımızdı. Ülkemize yönelik sinsi hesaplar içinde olan uluslararası spekülatörlerden terör örgütlerine kadar her alçaklığın altında benzer gayelerin çıktığını da gördük. Türkiye’nin kalkınmasını, büyümesini, güçlenmesini, bölgesel ve küresel güç hedeflerini hayata geçirmesini istemeyen kim varsa hep bu projelerimize saldırdı. Hem ülkenin yönetimin talip olduğunu iddia etmenin, hem de bu olursa büyük projeleri durduracağını söylemenin nasıl bir ruh halini yansıttığını işin erbabına bırakıyoruz.

Ancak, zahirdeki beyanlara baktığımızda gördüğümüz şudur: Bu zihniyet eline fırsat geçse şu açılışını yaptığımız köprüyü şayet inşası bitmesi durduracaktı. Büyük Marmara Otoyolu ağımızın önemli bir bağlantısı noktası olan 1915 Çanakkale Köprümüzün inşası hızla ilerliyor, herhalde gözlerini oraya da dikmişlerdir. Yusufeli Barajının gövde betonu da bitmek üzere, orasıyla ilgili bir niyetleri varsa, haberleri olsun, her alanda inşası süren yüzlerce, binlerce proje olduğuna göre işleri epeyce zor demektir. Tabi biz işi şakaya vuruyoruz, ama maalesef karşımızda işte böylesine hastalıklı bir zihniyet var. Türkiye’nin Cumhuriyet dönemindeki geri kalmışlığının en önemli sebebi, ülkenin uzunca bir dönem işte bu zihniyetin eline kalmış olmasıdır. Hamdolsun, artık o günleri geride bıraktık, şimdi gözünü uzaya diken, yüksek teknolojiye diken, yapay zekaya, geleceği kucaklamaya diken bir Türkiye var.

Salgın döneminde sağlıkta tüm ülkeler hastane kapılarını vatandaşlarına kapatırken, biz gayet rahat bir şekilde herkese kesintisiz hizmet sunabildiysek, kurduğumuz güçlü altyapı ve sistem sayesindedir. Yine salgın döneminde okullar kapalıyken bile ülkemizde eğitim-öğretim devam edebilmişse, kurduğumuz güçlü teknolojik altyapı sayesindedir. Ticaretimiz salgın tedbirlerine rağmen sınırlı bazı alanlar dışında işleyişini sürdürdü ve hatta yeni açılımlara yöneldiyse, kurduğumuz güçlü altyapı sayesindedir. Bu örnekleri aziz milletim, savunma sanayimizden ihracatımıza kadar her alana teşmil etmek mümkündür.

Milletimiz kendisine güven telkin etmediği gibi kazanımlarına gözünü dikenlere bugüne kadar fırsat vermemiştir, inşallah bundan sonra da fırsat vermeyecektir. Halkımızdan alamadıkları desteği provokatörler vasıtasıyla ülkemizin huzurunu kaçırarak, elde etmek peşinde olanlar hep olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır. Allah’ın izniyle büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasının önünde durabilecek bir güç tanımıyoruz.

Bu duygularla bir kez daha açılışını yaptığımız Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprüsü’nün ülkemize ve coğrafyamıza hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Sizlere sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum, kalın sağlıcakla derken şimdi de tek tek başta Bakan arkadaşım olmak üzere takdim ediyor ve şükranlarımı bildiriyorum.