OECD İstanbul Merkezi’nin Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

22.01.2021

Sayın Genel Sekreter,

Değerli Bakanlar,

Kıymetli Misafirler,

Sizleri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Bugün hizmete alınacak İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD’nin İstanbul Merkezinin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Aranızda bizzat bulunamazsam da video mesaj yoluyla da olsa heyecanınızı paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.

Türkiye, 60. Kuruluş Yıldönümünü geride bıraktığımız dünyanın önde gelen 37 ekonomisinin üye olduğu OECD’nin kurucu üyelerindendir. Küresel ekonomi idaresinin temel sütunlarından biri olan OECD’nin bir merkezinin Türkiye’de tesis edilmesini arzu ediyorum. Berlin, Meksika, Tokyo ve Washington’dakilere ilaveten İstanbul’umuzda faaliyete geçecek merkezin inşallah başarılı çalışmalara imza atacağına inanıyorum. İstanbul’u Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası örgütler bakımından merkez haline getirme hedefimize de böylece bir adım daha yaklaşıyoruz.

OECD’nin İstanbul merkezi vasıtasıyla teşkilatın Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrasya dahil geniş coğrafyalara yönelik çalışmalarına inşallah budan sonra daha fazla katkıda bulunma fırsatı yakalayacağız.

Kıymetli Dostlar,

Koronavirüs salgını ülkeleri iktisadi ve sosyal gelişmişlik düzeyleri ne olursa olsun küresel çaplı ağır imtihanlarla karşı karşıya bıraktı. Salgın, var olan küresel durgunluğun daha da derinleşmesine yol açtı. Sadece ekonomik sıkıntıların değil, toplumdaki adaletsizliğin de arttığını gördük. Bu şartlar altında OECD, hem salgınla mücadelede, hem de salgının ortaya çıkardığı iktisadi ve sosyal sorunların çözümünde ön almıştır. Küresel ölçekte iktisadi büyüme ve istihdamı tekrar canlandırma yönünde güçlü, kapsayıcı ve sürdürülebilir öneriler içeren öneriler hazırlamıştır. Birleşmiş Milletler ve bağlı kuruluşlarıyla, G-20, Dünya Ticaret Örgütü dâhil, diğer uluslararası örgütlerle etkin iş birliği sergilemiştir. Bu çalışmalar önümüzdeki dönemde toparlanma sürecinin hızlanmasını sağlayacaktır. İnşallah bu süreçte İstanbul Merkezi hem teşkilatın ortak ülkelere yönelik stratejisine hizmet edecek, hem de üye olmayan ülkelerle ticaret ve yatırım ilişkilerinin güçlendirilmesi doğrultusunda gayret gösterecektir.

Ev sahipliği yapacağı üst düzey etkinliklerle üye ve ortaklar bakımından önemli bir buluşma noktası haline gelecektir. Merkezin OECD’nin çalışmalarında gerçek anlamda merkezi bir rol üstlenmesini temenni ediyoruz. OECD İstanbul Merkezi’nin Paris ile iletişim halinde çok geniş bir alanda hizmet sunmasını bekliyoruz.

Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, başta Ticaret ve Dışişleri Bakanlarım ve Sayın Genel Sekreter olmak üzere merkezimizin açılışında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Sayın Genel Sekretere 1 Haziran 2021 itibarıyla tamamlayacağı görevi boyunca yaptığı çalışmalar için ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum, üstleneceği yeni vazifelerde şimdiden başarılar diliyorum.

OECD İstanbul Merkezinin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyor, sizleri bir kez daha en kalbi duygularımla selamlıyorum; kalın sağlıcakla.