Kömürhan Köprüsü ve Tünelleri Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

02.01.2021

Kıymetli Misafirler,

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Hepinizi en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum.

Açılışını yaptığımız Kömürhan Köprüsü ile bağlantı tüneli ve yolunun ülkemize, bölgemize, şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Yapım bedeli 720 milyon lira olan bu proje Elazığ ile Malatya’yı birbirine bağlamanın ötesinde ülkemizin doğu-batı ve kuzey-güney ulaşım aksının en önemli noktalarından birini oluşturuyor. Toplam uzunluğu 660 metreyi, orta açıklığı 380 metreyi bulan Kömürhan Köprüsü kendi grubunda dünyanın 4. büyük projesi unvanını taşıyor. Fırat Nehri’nin üzerine inşa ettiğimiz bu köprü, Karakaya Barajımızın çevresindeki yolu kısaltarak, yılda sadece vakitten 9.3 milyon lira ve yakıttan 4.7 milyon tasarruf sağlayacaktır.

Tasarımından inşasına kadar her şeyiyle yüzde 100 yerli ve milli kaynaklarla inşa edilen bu eser, ülkemizin mühendislik alanındaki gücünün ve kabiliyetlerinin sembollerinden biri olacaktır. Tarihi bir abide özelliği taşıyan köprüsüyle, tünelleriyle, yollarıyla bu projenin bölgemizin kalkınmasına, gelişmesine, refahına önemli katkılar sunacağına inanıyorum.

Bu köprü aynı zamanda Elazığ-Malatya havalimanları arasındaki mesafeyi de azaltarak bölgenin ulusal ve uluslararası hava ulaşımında da kolaylık sağlayacaktır.

Bu eserin ülkemize kazandırılmasında emeği geçen Bakanlığımızdan yüklenici firmalara, mühendisinden işçisine kadar herkesi tebrik ediyorum. İnşallah artık Fırat’ın azgın sularında hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızın ardından ağıtlar yakılmayacak. Ne diyor o hüzünlü türküde:

“Kömürhan Köprüsü Harput’a bakar,

Kör olası zalim Fırat ocaklar yakar.

Ahbapların gelmiş ağıtlar yakar,

Söyletmeyin beni anam, yaram derindir.”

Evet, yaptığımız yatırımlar inşa ettiğimiz eserlerle Fırat’ı kavuşmanın, sevincin, muhabbetin, refahın sembolü haline getirdik, getirmeyi sürdüreceğiz.

Değerli Dostlar,

Ülkemizin ticari ve turizm potansiyeline katkı sağlayacağına inandığım bu eser, bölgedeki ulaşım yatırımlarımızdan sadece biridir. Bugüne kadar Malatya’da 8,8 milyar lira, Elazığ’da 6 milyar lira ulaşım yatırımı yaparak bölünmüş yoldan demiryoluna ve havayoluna kadar her alanda bölgemizin çehresini değiştirdik. Malatya’nın bölünmüş yol uzunluğunu 12 kat artışla 443 kilometreye, Elazığ’ın bölünmüş yol uzunluğunu 11 kat artışla 357 kilometreye çıkardık. Daha önce büyütüp modernleştirdiğimiz Malatya Havalimanı’na şimdi yeni bir terminal binası yapıyoruz. Aynı şekilde Elazığ Havalimanı’nı daha da büyütüyor, geliştiriyoruz.

Bakınız antik çağ filozoflarından Epiktetos ne diyor: “Koyun yemini çobanın önüne getirip de bak ne güzel yedim” demez, yemini yer, sindirir, yün ve süt verir. Bunun gibi sen de felsefi ilkelerini insanlara anlatıp durma, onlara sindirdiğin bu ilkelerden ürettiklerini göster.” Evet, esas olan; kendi halkın ve insanlık için ne ürettiğin, onlara ne verdiğin, ne kattığındır.

Ülkemizde sürekli ilkelerden bahsedip hiçbir üretim yapmamayı felsefe haline getirmiş bir zihniyet varlığını hala sürdürmektedir. Bunlar ülkenin ve milletin faydasına hiçbir adım atmadıkları gibi atılan hayırlı adımlardan da rahatsız olurlar. Türkiye’nin ekonomide ve yatırımlarda olduğu gibi demokraside, hukukta, özgürlüklerde de ilerlemesine tahammül edemezler. Ayasofya’nın ibadete açılmasından başörtüsü hazımsızlığına kadar birçok alanda bu habis zihniyetin yansımalarını görüyoruz. Ama biz bunlara aldırmadan hizmet siyaseti diyoruz, eser siyaseti diyoruz. Milletimizin önüne işte burada olduğu gibi eserlerimizle, hizmetlerimizle, yaptıklarımızla ve yapmayı taahhüt ettiklerimizle çıkıyoruz. Bu anlayışla tüm dünyayı esir alan salgın şartlarına rağmen geride bıraktığımız 2020 yılında da hizmet siyasetinden zerre taviz vermedik.

Libya’da ve Azerbaycan’da elde ettiğimiz başarıların sevincini hep birlikte yaşadık.

Ulaşımda Gölbaşı Şehir Geçişi, Kuzey Marmara Otoyolu Etapları, Ankara-Niğde Otoyolu, Manisa-Akhisar, Konya ve Amasya çevre yolları, Kahramanmaraş-Göksun Yolu, Karakurt-Horasan Yolu, Beğendik Köprüsü gibi pek çok eseri bu dönemde hizmete açtık. Sadece geçen yıl hizmete açtığımız tünellerin uzunluğu 18,6 kilometreyi, köprü ve viyadüklerin uzunluğu 42 kilometreyi buluyor. Sağlıkta son 1 yılda içinde şehir hastanelerimizin de olduğu toplam 16 bin yatak kapasiteli 16 hastane ve 10 ek hizmet binasını tamamlayıp hizmete sunduk.

Enerjide Türk Akım Projesi’ni, Reyhanlı Barajı’nı, Kars Barajı’nı, Ilısu Barajı’nı, 52 hidroelektrik santrali, Kalyon Güneş Enerji Tesisi’ni hizmete açtık.

Fatih Sondaj gemimizin Karadeniz’deki Tuna-1 kuyusunda keşfettiği 405 milyar metreküplük doğalgazın sevincini hep birlikte milletçe yaşadık.

Tarımsal üretimde büyük öneme sahip Ergene Havzası Tüneli ve Konya Ovası Sulamaları gibi pek çok tesisin açılışını yaptık.

Sanayide Türkiye’nin Otomobili Fabrikası’nın temelini atarken, sadece Gaziantep’teki organize sanayi bölgelerinde aynı anda 300 üretim tesisinin resmi açılışını gerçekleştirdik.

Millet bahçelerinden Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi’ne, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ndan Roketsan Fabrikası’na kadar pek çok farklı alanda eseri milletimizin hizmetine sunduğumuz bir yılı geride bıraktık. Esasen bu listeyi saatlerce anlatmak mümkündür.

Bir kez daha altını çizerek ifade ediyorum; biz en zor şartlarda bile hizmet üretmenin, eser üretmenin, inşa etmenin peşinden koştuk. Milletimizin özgürlüğünü, refahını, güvenliğini güçlendirmek için her alanda gece-gündüz çalıştık, çalışıyoruz. Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırana kadar da durmayacağız, inşallah hep birlikte o günleri de göreceğiz.

Değerli Arkadaşlar,

Elbette 2020 tüm insanlıkla birlikte milletimiz için de zorlu bir yıl oldu. Tarihi bir istiklal ve istikbal mücadelesi verdiğimiz, güvenlikten ekonomiye her alanda ciddi sınamalarla karşı karşıya olduğumuz bir dönemde koronavirüs musibetinin yol açtığı sıkıntıları da omuzlamak mecburiyetinde kaldık. Milletimizin sağlığıyla beraber işini-aşını, geleceğini korumak için devletimizin imkânlarını seferber ettik. Salgın tedbirlerinin yol açtığı sorunların yükünü azaltmak için doğrudan ve dolaylı desteklerle milletimizin yanında yer aldık. Kaybettiğimiz insanların acıları tüm sıcaklığıyla yüreğimizdedir. Bir kez daha salgında ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

Allah’ın takdiriyle 2021’i her alanda yeni bir şahlanış yılı haline getirmek istiyoruz. Bunun için kapsamlı hazırlıklar yapıyoruz. Yurt dışından temin ettiğimiz aşıların uygulanmaya başlanmasıyla salgınla mücadelede önemli bir eşiği aşacağımıza inanıyorum. İnşallah en geç Nisan ayında geliştirme çalışmaları hızla süren kendi aşılarımızı da kullanıma hazır hale getirmiş olacağız. Avrupa başta olmak üzere dünya genelinde salgının bir tehdit olmaktan çıkmasıyla birlikte asıl gündem konularımıza yoğunlaşabileceğiz.

Son yıllarda mücadelemizle elde ettiğimiz kazanımlar önemlidir. Ama asıl önemlisi, bunları koruyup, daha da ileriye taşıyacak adımları atmamızdır. Küresel siyasi ve ekonomik sistemin kökten sarsıldığı bir dönemde ülkemizi hak ettiği yere çıkarmak için hep birlikte çok daha fazla çalışmamız gerekiyor. Her mücadelemizde olduğu gibi bu süreçte de en büyük gücümüz birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz olacaktır. Ülkemizin yükselişinin önünü içeride terör örgütleriyle dışarıda baskı ve yaptırım tehditleriyle kesemeyenler, proje kişilikler ve gündemlerle milletimizin birliğini bozmanın peşindedir.

Geçmişte uzun yıllar boyunca siyasi istikrarsızlıkların, sosyal çalkantıların, vesayet baskısının, darbe zulmünün bedellerini ödeyen milletimiz hamdolsun bu tür senaryolara prim vermiyor. Bugüne kadar ülkemizin ve milletimizin ihtiyacı olan hem mevcut eksiklerimizi giderecek, hem gelecekteki ihtiyaçlarımızı karşılayacak reformları biz hayata geçirdik. İnşallah 2021’i de bu şekilde bir reform yılı haline dönüştüreceğiz.

Cumhurbaşkanlığı’nın ve Meclis’imizin öncülüğünde ülkemizdeki tüm kesimlerin katılımıyla büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası için gereken adımları milletimizle birlikte atacağız. Ekonomide ve hukukta yapacağımız reformlarla ülkemizi yatırım, üretim, istihdam, özgürlükler bakımından geliştirerek hedeflerimize daha kolayca ulaşabileceğimiz bir iklim oluşturmakta kararlıyız.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

Bu duygularla bir kez daha açılışını yaptığımız Kömürhan Köprüsünün, bağlantı tünelinin ve yollarının hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenleri tekrar tebrik ediyorum.

Hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Kalın sağlıcakla.