Çevre ve Şehircilik Bakanlığı TOKİ Tarafından Arnavutluk'ta Yapılacak Olan 522 Konutun Temel Atma Töreninde Yaptığı Konuşma

23.12.2020

Değerli Bakanlar,

Laç Şehrindeki Kıymetli Kardeşlerim,

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle, hürmetle selamlıyorum. Bu anlamlı tören münasebetiyle sizlerle beraber olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Sizlerin şahsında tüm Arnavutluk’u, tüm Arnavut kardeşlerimi gönülden selamlıyorum.

Arnavutluk, Türkiye’nin Balkanlar’daki yakın dostu ve ortağıdır. Arnavutluk halkının sevincini sevincimiz, kederini de kederimiz olarak görüyoruz. Bu anlayışla Arnavutluk’ta 21 Eylül ve 26 Kasım 2019 tarihlerinde yaşanan depremler sonrasında hemen imkânlarımızı seferber ettik. Eylül depreminin akabinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığımız AFAD tarafından dört tır dolusu yardım malzemesini ulaştırdık. Kasım’daki deprem felaketinin ardından da sağladığımız diğer yardımlara ilaveten Arnavut kardeşlerimiz için konut inşa etme kararı aldık. Kovid-19 salgınına rağmen geçtiğimiz Temmuz ayında gerekli mutabakat zaptını imzaladık ve inşaata başladık.

Bugün de Çevre ve Şehircilik Bakanımın katılımıyla Arnavut kardeşlerimiz için inşallah sıcak birer yuvaya dönüşecek bu konutların temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Toplam 522 konutu içeren ve yaklaşık 42 milyon avroya mal olacak bu projemizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Bu konutlar, Türkiye-Arnavutluk dostluğunun yeni bir nişanesini teşkil edecektir. İnşallah en kısa zamanda konutların ilk etabını tamamlayıp, depremde evlerini kaybeden kardeşlerimize teslim etmeye başlayacağız.

Bu vesileyle bir kez daha depremde hayatını kaybeden Arnavut kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum. Rabbimden bizleri her türlü felaketten, musibetten, salgın hastalıktan korumasını niyaz ediyorum.

Değerli dostum Edi Rama’nın az önce yapmış olduğu konuşmayı ben de bütün duygusallığımla izledim. Kendisinin özellikle bu sürece vereceği katkıyla inanıyorum ki bu depremin felaketlerini kısa zamanda ortadan kaldıracak ve tüm depremzedelere bu güzel konutlarda, bu güzel oluşumda yer almalarını sağlamış olacağız.

Bu düşüncelerle ülkemizce inşa edilen konutların Laç şehri sakinlerine ve Arnavut kardeşlerime tekrar hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu konutlarda aileleriniz ve tüm sevdiklerinizle bir ömür boyu huzur ve sağlık içinde oturmanızı diliyor, yaklaşan yeni yılınızı tebrik ediyor, bir kez daha sizleri muhabbetle selamlıyorum.

Kalın sağlıcakla.