Gaziantep Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı ve Doğanpınar Barajı Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

12.12.2020

Sevgili Gaziantepliler,

Kıymetli Misafirler,

Sizleri en kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Buradan ilçeleri ve mahaleleriyle tüm Gaziantepli kardeşlerime selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Açılışını yaptığımız Düzbağ İçme Suyu İshale Hattı ve Doğanpınar Barajı’nın Gaziantep’imize, bölgemize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Koronavirüs salgınının dünyayla birlikte ülkemizi de etkilediği bir dönemde ne sağlık hizmetlerimizden, ne de yatırımlarımızdan taviz veriyoruz. Hayata geçirdiğimiz tedbirlerle salgının artış hızını kestik. İnşallah vaka ve ağır hasta sayılarının hedeflediğimiz seviyelerin altına düşmesiyle sınırlamaları peyderpey kaldırmaya başlayacağız. Bunun için 83 milyon hep birlikte “TMM” diye kısalttığımız temizlik, maske ve mesafe kurallarına sıkı bir şekilde uyması gerekiyor.

Milletimizin hiçbir ferdini salgın döneminde sahipsiz bırakmadık. Üretimi ve istihdamı sürdürmek için gereken her türlü tedbiri aldık, her desteği sağladık. Sosyal koruma kalkanı kapsamında kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneği, normalleşme desteği ve hane bazlı sosyal destek programı başlığı altında 45 milyar liralık bir kaynağı karşılıksız olarak milletimizin emrine sunduk. Böylece hiçbir vatandaşımızın işsiz ve aşsız kalmamasını temin etmeye çalıştık. Çiftçiyi, esnafı asla unutmadık. Bunun yanında kiralarda vesaire düzenlemelere gidiyoruz, onları da kısa zamanda Hazine ve Maliye Bakanlığımız olarak büyük ihtimalle Kabine toplantımızın ardından açıklayacağız.

Sanayicimizin, küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin, esnafımızın finansman ihtiyacını karşılamaya yönelik pek çok destek programını hayata geçirdik. Gelişmiş ülkelerin dahi başa çıkmakta zorlandığı böylesine kapsamlı bir sağlık ve ekonomi krizini hamdolsun herhangi bir yıkıma veya kitlesel sefalete meydan vermeden bugüne kadar getirdik. Aşı çalışmalarında gelinen seviye itibariyle inşallah önümüzdeki döneme çok daha umutla bakıyoruz. Yerli aşının devreye gireceği tarihe kadar ihtiyacımız olan aşıların bağlantılarını büyük ölçüde tamamladık. Önümüzdeki bahar aylarından itibaren her şeyi salgın gerçeği çerçevesinde olabilecek en iyi seviyesine getirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

Çıkış yolunun yatırım, üretim, ihracat, istihdam olduğu inancıyla ülkemizi yeniden cazibe merkezi yapacak reformların hazırlıkları içindeyiz. Hukuki ve idari reformlarla ülkemizi yeniden yapılanan küresel, siyasi ve ekonomik düzende ilk 10’a sokmayı hedefliyoruz. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sıkı sıkıya sahip çıkarak ülkemize yönelik tüm iç ve dış tehditleri boşa çıkartarak demokrasimizi ve ekonomimizi güçlendirerek inşallah hep birlikte hedeflerimize ulaşacağız.

Değerli Arkadaşlar,

Su hayattır, ülkemiz zengin su kaynaklarına sahip olmadığı için mevcut imkânlarımızı en verimli şekilde kullanmamız şarttır. Bilindiği gibi oldukça kurak bir yıl geçiriyoruz. Yağış oranlarının neredeyse yarı yarıya azaldığı şu dönemde hep birlikte su tasarrufuna önem vermemiz gerekiyor. Salgın tehdidi sebebiyle temizlik amaçlı su kullanımında ciddi artış yaşandı. Kurumlar ve vatandaşlar olarak el ele vererek hem etkili, hem tasarruflu bir su yönetimine ihtiyacımız bulunuyor.

Tıpkı sağlıkta olduğu gibi su kaynaklarının değerlendirilmesi hususunda da böyle sıkıntılı dönemleri düşünerek çok ciddi yatırımlar yaptık. Son 18 yılda inşa ettiğimiz 585 baraj, 584 hidroelektrik santrali, 385 gölet, 1382 sulama tesisi, 247 içme suyu tesisi, 5 bine yakın taşkın koruma tesisiyle bu alanda adeta destan yazdık. Elimizdeki imkânları küçük tedbirlerle destekleyerek barajlarımız yeniden suyla dolana kadar dikkatle hareket etmeliyiz. Bu vesileyle Devlet Su İşlerimizin tüm mensuplarına ülkemize bu değerlerin kazandırılmasındaki emekleri ve gayretleri için teşekkür ediyorum.

İsale hattının açılışını yapmakta olduğumuz Gaziantep’in 2050 yılına kadar olan su ihtiyacını karşılayacak Düzbağ İçme Suyu Projesi, ülkemizin ikinci büyük içme suyu projesidir. Projesi Gaziantep Büyükşehir Belediyesine, inşası Devlet Su İşleri’ne ait olan bu eser Fırat’ın kollarından biri olan Göksu Çayının suyunu Gaziantep’e naklediyor. Suyun doğal eğimle temini sayesinde tek kuruş enerji masrafı yapılmadan şu ana kadar şehrimize 110 milyon metreküp su sağlandı. Böylece belediyemiz vatandaşlarımıza kaliteli ve ucuz içme suyu hizmeti verme imkânına kavuştu. Nitekim Belediyemiz içme suyunda yüzde 27 indirim yaparak bu avantajı halkımıza hemen yansıtmıştır.

Hizmete açtığımız ilk etap yıllık 100 milyon metreküpe yakın suyu aktarma kapasitesine sahiptir. Barajı ve arıtma tesisiyle diğer etap da devreye girdiğinde bu rakam 174 milyon metreküpe çıkacaktır.

Doğantepe Barajı ise 153 milyon metreküp su depolama kapasitesi ile 80 bin dekar alanı sulayacak bereket kaynağı bir projedir. İnşası 7 yıl süren ve yüksekliği 55,5 metreyi bulan, maliyeti 660 milyon lira olan bu baraj sulama kanalları tamamlandığında ülkemize yılda 51 milyon lira katkı ve 28 bin kişiye de ilave istihdam sağlayacaktır.

Halen Kayacık Barajı ve sulamasıyla 120 bin hektarı sulanan topraklarımıza Doğanpınar Barajı ve sulamasıyla 80 bin dekar daha ilave ederek, Gaziantep ve Kilis arasındaki bölgeyi ülkemizin en önemli tarım üretim merkezlerinden biri haline dönüştürüyoruz. İlk etapta 18 bin hektarlık kısmı önümüzdeki sulama mevsimine yetiştirecek, kalanları da peyderpey tamamlayacağız.

Tabii Gaziantep’teki tek baraj ve gölet yatırımlarımız bunlardan ibaret değildir. Bugüne kadar tamamlananları bir kenara bırakıyorum. Halen proje ve inşa safhasında olan çok sayıda yatırımımız var. Mesela 600 bin dekar araziyi sulayacak Çetintepe Barajı’nda yüzde 75 fiziki gerçekleşme sağlandı. Kayacık ve Kılavuzlu barajlarının sulama projeleri etap-etap sürüyor. Yesemek ve Burç Çamlık göletlerinin inşaatları devam ediyor. Nizip ve Karkamış’ta 35 bin alanı sulayacak şebekesi de hazır olan Nizip Pompaj Sulaması Derz Dolgu ve Koruma Tedbirleri İşinin ihalesi yapıldı.

Görüldüğü gibi ülkemizin diğer 80 vilayetiyle birlikte Gaziantep’imizin de içme suyundan sulama suyuna kadar Rabbimizin bize verdiği lütuflardan en güzel şekilde istifade etmesi için var gücümüzle çalışıyoruz.

Değerli Arkadaşlar,

Gaziantep tarihi ve kültürel zenginlikleri, sanayisi, tarımı, ticareti, yetişmiş insan kaynağı, azmi ve çalışkanlığıyla sadece ülkemizde değil dünyada gittiğimiz her yerde örnek gösterdiğimiz bir şehrimizdir. Bölgemizdeki sanayinin üçte ikisine sahip olan şehrimiz yine bölge dış ticaretinin neredeyse tamamını da gerçekleştiriyor. Sayısı 6’ya ulaşan organize sanayi bölgesindeki 1000 firmasıyla, 10 ayrı küçük sanayi sitesindeki 10 bin esnafıyla Gaziantep adeta yaşayan bir fabrika gibi çalışıyor.

Tabii bu dinamizmin beraberinde getirdiği çeşitli sıkıntılar var.  Mesela şehre günde yaklaşık 15 bin ağır vasıta giriş-çıkışı oluyor. Bunun için hem şehirlerarası ulaşımda, hem şehir içi ulaşımda güçlü bir altyapıya ihtiyaç duyuluyor. Sanayi bölgesi ile entegre bir depolama alanı, ağır vasıta trafiğinin şehir üzerindeki yükünü azaltacaktır. Halen ön hazırlıkları yürütülen 500 hektarlık bir alanda kurulacak lojistik köy projesiyle Gaziantep’e Mersin ve İskenderun limanlarıyla irtibatlı bir kuru liman kazandıracağız. Organize Sanayi bağlantı yollarının süratle inşası da üretim tesislerine ham madde gelişini ve ürün çıkışını kolaylaştıracaktır.

Havalimanımıza yeni ve modern bir terminal binası ile otopark kazandırıyoruz. İnşası süren bu projenin de bir an önce tamamlanması gerekiyor.

Şehir merkezi ile sanayi bölgelerini birbirine bağlayacak banliyö hattı projesi Gaziray trafiği önemli ölçüde rahatlatacaktır. İnşası süren projenin 16 istasyonundan 12’si tamamlanmıştır. İnşallah kalan kısmı da hızla bitirip bu önemli projeyi en kısa sürede Gazianteplilerin hizmetine sunacağız. Hızlı tren hattının Bahçe-Nurdağı kısmında, Nurdağı-Başpınar kısmında yüzde 50’lik ilerleme sağlanmış durumdadır.

Şehri dört bir yana bağlayan bölünmüş yol çalışmaları etap-etap sürüyor, tamamlanan kısımlar hizmete açılıyor.

Aşağı Fırat havzasındaki arabalı feribotların yeterince verimli kullanılamadığı anlaşılıyor. Bu feribotların turizm hareketi giderek artan bölgemizdeki barajlarda kullanılmaya elverişli teknelerle takas yoluyla değiştirilmesi teklifi hem maliyet, hem etkinlik açısından dikkate alınabilir.

Gaziantep’e 1875 yataklı bir şehir hastanesi inşa ediyoruz. Hastanenin inşaatının biraz yavaş gittiğini görüyorum. Hem bölgenin potansiyeli, hem küresel sağlık krizlerinin ortaya çıkardığı ihtiyaçlar çerçevesinde şehir hastanemizin bir an önce tamamlanması sağlayacağız.

Bugüne kadar TOKİ vasıtasıyla şehrimize dükkânları, camileri, okulları, sağlık ocaklarıyla yaklaşık 20 bin konut kazandırdık. Kuzey Şehir Projesiyle de adeta şehrimiz için yeni bir nefes kaynağı olacak 50 bin konutu daha Gaziantep’e inşa ediyoruz. Konutların inşasında yüzde 10’luk bir seviyeye gelinen bu projede yol, kanalizasyon, yağmursuyu gibi altyapılar da büyük ölçüde tamamlanmıştır.

Hasan Celal Güzel ve Yeşil Vadi millet bahçelerini şehrimizin hizmetine sunduk. Eski stadın yerine yapılan millet bahçesinin inşası da sürüyor. Ayrıca, Nizip ve Oğuzeli’nde iki millet bahçesi için daha hazırlık yapıyoruz.

Sadece TOKİ’nin şehrimizde halen süren yatırımlarının tutarı 1 milyar lirayı aşıyor.

Gaziantep’e 33 bin kişilik kapasitesiyle ülkemizin en güzel, en modern statlarından birini yaptık. Ayrıca, mahallelerimize 31 ayrı salon kazandırarak gençlerimizin spora erişimini kolaylaştırdık.

Gaziantep’in potansiyelini geliştirecek her yatırımı Cumhurbaşkanı olarak bizzat desteklemekte kararlıyım.

Bu duygularla bir kez daha açılışını yaptığımız isale hattı ve barajımızın şehrimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Sizlere sevgilerimi saygılarımı sunarken buradan süratle diyorum ki; şu anda yapılmış olan baraj, gölet vesaire bunlarla ilgili bir zumlama yapalım ve ekranda tüm halkımız bu eserlerimizi izlesin.

Bir taraftan barajlar, bir taraftan malum dev isale hatları, bunları milletçe izleyelim.

AK Parti iktidarı demek hizmet iktidarı demektir. İşte şu anda Halep oradaysa arşın Gaziantep Düzbağ İçme Suyu İsale Hattında ve Doğanpınar Barajı açılış töreninde gördüğünüz gibi. Bunlar laf ola beri gele değil icraat.

Tabii bu vesileyle yüklenici firmalara da teşekkür ediyorum.

Değerli arkadaşlar, makas, kurdele sizde, aynı zamanda butonların başında değerli bakan arkadaşlarım var, Belediye Başkanımız var. Hep birlikte kurdeleleri kesiyoruz, makaslar size bugünün anısıdır, hatırasıdır ona göre.

İstanbul’dan sizlere selamlar. Ya Allah Bismillah.