Lefkoşa Acil Durum Hastanesi Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

15.11.2020

Sayın Cumhurbaşkanı,

Sayın Hanımefendi,

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli,

Değerli Misafirler,

Değerli Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 37. Kuruluş Yıl Dönümünde sizlerle beraber olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Kardeşim Ersin Tatar’a misafirperverliği için tekrar teşekkür ediyorum.

Bu sene tüm insanlık olarak koronavirüs salgını sebebiyle gerçekten zorlu günlerden geçiyoruz. Şimdiye kadar 1 milyon 350 bine yakın insanın hayatına mal olan bu hastalık dalgalar halinde yayılmaya devam ediyor. Bilhassa son haftalarda başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyada vaka, hasta ve vefat sayılarında ciddi artışlar yaşanıyor. Her ne kadar güzel gelişmeler yaşansa da aşı ve ilaç çalışmalarında henüz istenilen aşamalara gelinmediğini görüyoruz.

Bir yandan diğer ülkelerdeki aşı çalışmalarını takip ederken, diğer yandan da kendi aşımızı geliştirmek için yoğun bir çaba içindeyiz. Hastalığın kesin ilacı ve aşısı bulunana kadar mücadelemizi sürdürmekte kararlıyız. Dünyanın ekonomik bakımdan en müreffeh ülkelerini bile sarsan salgın karşısında Türkiye olarak başarılı bir imtihan veriyoruz. Salgının en kritik evresini vakitlice aldığımız tedbirler ve sağlık altyapımızın gücü sayesinde daha rahat atlattık. Sosyal güvenlik sistemimizin kapsayıcılığı ve kuşatıcılığı sayesinde vatandaşlarımızı kimi yerlerde olduğu gibi milyon dolarlık faturalarla karşı karşıya bırakmadık. Testten teşhis, tedavi ve ilaca kadar hastalıkla mücadele için gereken her şeyi insanımıza ücretsiz sunduk. Yeri yeldi ambulans uçaklarla, yeri geldi ambulans helikopterlerle hastaları şehirden şehre, hatta ülkeden ülkeye ülkemize taşıdık. Ayrıca hem salgınla mücadelede hem de dayanışma noktasında tüm insanlığa örnek olacak bir duruş sergiledik. Batılı ülkelerde maske savaşları yaşanırken, biz din, dil, ırk ve bölge ayrımı gözetmeden dünyanın 156 ülkesine ve 9 uluslararası kuruluşa tıbbi teçhizat ve malzeme gönderdik. Atalarımız, iyi dost iyi günde çağrıldığında, kötü günde ise çağrılmadan gelendir, diyor. Biz de bu anlayışla salgın döneminin en başından itibaren Kuzey Kıbrıs’taki kardeşlerimizin yardımına koştuk. İlaç, tıbbi cihaz, malzeme ve ekipman başta olmak üzere sağlık alanında gereken her türlü desteği sağladık. Bu çerçevede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 149 milyon lira ayni ve nakdi katkı yaptık. Sayın Ersin Tatar’ın Başbakanlığındaki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de salgınla mücadeleyi başarıyla yürüttü. Huzurunuzda Sayın Tatar’ı bu hususta bir kez daha tebrik etmek istiyorum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki vefat ve yeni vaka sayılarının düşük olması bizim için bir teselli kaynağıdır. Bu vesileyle hayatını kaybedenler için Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, tedavileri sürenlere acil şifalar diliyorum. Rabbimden milletimizi ve tüm insanlığı bu musibetten en kısa sürede kurtarmasını niyaz ediyorum.

Kıymetli Kardeşlerim,

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile dayanışmasının en önemli nişanesi işte bu Acil Durum Hastanesidir. Hastanemizin açılışının Kıbrıs Türklerinin haklı mücadelesini 37 yıl önce zaferle taçlandırıldığı 15 Kasım gününe denk gelmesi bizleri ayrıca memnun ediyor. Bugün ayrıca hastanemizde kullanılmak üzere tam donanımlı beş adet ambulans hediye ediyoruz. Acil Durum Hastanemizde 6 ameliyathane ve bunların destek birimleri, 1 adet MR, 2 adet röntgen, 1 adet bilgisayarlı tomografi ve 2 adet ultrason cihazı bulunuyor. Hastanemiz, 24 adet yoğun bakım yatağı, 64 adet hasta yatağı, 12 adet acil müşahede yatağı olmak üzere toplam 100 yatak kapasitesine sahiptir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile gönül birliğimiz olmasa biz bu hastaneyi 45 gün gibi bu kadar kısa bir sürede tamamlayamazdık. Ama o gönül birliği, o kardeşlik bize hadi bakalım dedik ve sağ olsun müteahhit firmamızda burayı 45 günde tamamladı. Ülkemizde hizmete sunduğumuz 1008’er yataklı iki acil durum hastanesini de yine benzer sürelerde bitirdik. Birisini Yeşilköy’de bir diğerini de Sancaktepe’de iki. Bu vesileyle Sağlık Bakanlığımız başta olmak üzere bu mükemmel eserin bu kadar kısa sürede tamamlanmasını ve hizmete açılmasını sağlayan herkese teşekkür ediyorum.

Bundan sonra da sağlık alanında Kıbrıslı kardeşlerimizle dayanışma içinde olmayı sürdüreceğiz. Yeni bir sözümüz daha var, inşallah şimdi bir de proje ihalesi, vesairesi tamam, 500 yataklı bir hastaneyi daha inşallah Kuzey Kıbrıs’ımıza kazandıracağız. Modern mimari anlayışıyla tasarlanmış ve tek, iki kişilik hasta yatak odalarıyla her türlü tanı ve tedavi birimlerini bünyesinde barındıracak bu yatırıma inşallah yer tesliminden hemen sonra başlayacağız. Böylece Kıbrıs Türk’üne ve yurt dışından gelen misafirlere ülkemizdeki şehir hastaneleri standardında hizmet alabilecekleri muhteşem bir sağlık tesisini kazandırmış olacağız. Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum.

Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, Kıbrıs Türk halkına yakışır bir hastanenin açılışını yapmaktan duyduğum bahtiyarlığı tekrar ifade etmek istiyorum. Bu güzel eserin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kazandırılmasında emeği geçen, işçisinden, yöneticisine ve yatırımcısına kadar herkese şükranlarımı sunuyorum.

Hastanemizin ve hediye ettiğimiz ambulansların hayırlı, uğurlu olmasını diliyor sizleri bir kez daha saygıyla selamlıyorum.

Kalın sağlıcakla.