41. Komando Tugay Komutanlığı‘na Sancak Verilmesi Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

13.11.2020

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Kıymetli Mensupları,

Milletimizin Gözbebeği, Gurur Kaynağı, Cesaret Ve Zafer Abidesi Komandolarımız,

Değerli Misafirler,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Biraz önce milletimizin emaneti olan Tugay Sancağımızı Kurmay Albay Süleyman Akbay’a teslim ettik. Askerlikte sancağın anlamını, önemini, gerektiğinde can pahasına korunması gereken kutlu bir emanet olduğunu en iyi sizler biliyorsunuz. Hamdolsun, Türk Ordusu’nun hiçbir birliğinin sancağı son neferi de can vermeden toprağa düşmemiştir.

Vatan topraklarında bin yıldır kesintisiz devam eden mücadelemizin her anında, her cephesinde ecdadımız bu anlayışla nice destanlar yazmıştır. Bugün de sizler elde ettiğiniz zaferlerle o şanlı ecdadın şanlı torunları olduğunuzu her gün yeniden ispatlıyorsunuz. Böyle bir ordunun Başkomutanı sıfatı taşıyor olmaktan daha büyük bir onur, daha büyük bir mutluluk yoktur.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her unsuru, her askeri kazanılan zaferlerin ve onun şerefinin elbette ayrılmaz bir parçasıdır. Tarihleri boyunca her cephenin en önünde mücadele eden, dünyaya ölümü korkutmanın ne demek olduğunu gösteren komando birliklerimizin ise milletimizin gönlünde ayrı bir yeri vardır.

Sizler inancınızla, yüreğinizle, bileğinizle, cesaretinizle ve kararlılığınızla ülkemizin istiklalinin ve istikbalinin en büyük teminatı olduğunuzu cephelerde göstermiş kahramanlarımızsınız. Sizler bastığı dağları titreten ve geçtiği ovalara huzur iklimi getiren komandolar olarak, düşmanın ve teröristin korkusu, milletimizin ve dostlarımızın güven kaynağısınız. Her kim vatan topraklarına, bayrağımıza, ezanımıza göz dikerse bilsin ki kendisini komandolarımızın elinde acı bir akıbet bekliyordur. Her kim milletimizin birliğine, beraberliğine, geleceğine göz dikerse bilsin ki karşısında komandolarımızı bulacaktır.

İstiklal Marşımızda vücut bulan hissiyatı inşa eden ve inşallah ilelebet muhafaza edecek olan milletimiz daima komandolarımızın yanındadır.

Yüreğiyle ve bileğiyle konuşan komandoya çok söz gerekmez. Gazanız mübarek, yolunuz açık, atışlarınız isabetli, yüreğiniz ferah, zaferiniz bol, Allah yardımcınız olsun.

Bu vesileyle bin yıldır bu toprakları vatanımız olarak muhafaza etmek için bir gül bahçesine düşercesine toprağa giren tüm şehitlerimizi, gazilerimizi, kahramanlarımızı rahmetle yâd ediyorum. Halen sınır boylarımızda ve sınırlarımızın ötesinde terörle mücadelede ve harekâtlarımızda görevi başında olan kahramanlarımızı Rabbim muhafaza ve muzaffer etsin diyorum.

Sizleri sevgiyle saygıyla selamlıyorum.

Kalın sağlıcakla.