Malatya Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

25.10.2020

Sevgili Malatyalılar,

Kıymetli Misafirler,

Değerli Kardeşlerim,

Sizleri bir kez daha en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Buradan tüm Malatya’ya, Malatya’da yaşayan tüm kardeşlerime, tüm vatandaşlarıma selam ve sevgilerimi yolluyorum.

Malatya halkına teveccühleri, ahde vefaları için ayrıca teşekkür ediyorum.

Bugün Malatya yine tarihi günlerinden birini yaşıyor. Maşallah Malatya yine kardeşliğin, dayanışmanın destanını yazıyor. Az önce Kovid-19 tedbirlerine riayet ederek kısıtlı katılımla, ancak büyük bir coşkuyla İl Kongremizi gerçekleştirdik. AK Parti’nin hizmet davasının Malatya’da bayraktarlığını ve emektarlığını yapacak yol arkadaşlarımızı böylece seçmiş oluyoruz. Buradan bir kez daha görev alan tüm teşkilat mensuplarımıza Allah’tan muvaffakiyetler diliyorum. Her bir dava arkadaşımızın omuzlarındaki yükün bilinciyle çalışmalarını sürdüreceğine inanıyorum.

Cumhuriyetimizin 100. yılına her alanda en güçlü şekilde girmeyi arzu ediyoruz. Ekonomide, savunmada, ticarette, diplomaside olduğu gibi siyasette de ülkemizi hedefleriyle buluşturmak istiyoruz. Gezi olaylarından itibaren ardı ardına yaşadığımız onca saldırıya rağmen 2023 hedefleri bir yol haritası olarak halen önümüzde duruyor. Son 7 yılda içeriden ve dışarıdan maruz kaldığımız operasyonlar işimizi zorlaştırmış olsada hedeflere ulaşma irademizi asla yok edemedi. Bilakis önümüze çıkartılan her engel, üstesinden geldiğimiz her badire ile kararlılığımız daha da kuvvetlendi. Bizi hedeflerimizden vazgeçirmek isteyenlere cevabımızı hep yatırımlarla milletimizin hizmetine sunduğumuz eserlerle veriyoruz. Yolumuzu kesmeye çalışanlara inat her gün yeni bir projenin açılış sevincini yaşıyoruz. Koronavirüs salgını sebebiyle dünyanın birçok ülkesinde ekonomi adeta durma noktasına gelmişken hamdolsun biz yatırım hamlemize her gün yeni halkalar ekliyoruz.

Geçen hafta Şırnak’ta toplam yatırım tutarı 3,5 milyar lirayı geçen yüzlerce hizmetin açılışını yaptık. Dün Kayseri’de kentsel dönüşüm projeleri kapsamında inşa edilen yüzlerce konutu ve iş yerini vatandaşlarımızın istifadesine sunduk. Sadece son 1 ay içerisinde Gaziantep’ten Hatay’a, Konya’dan Mersin’e kadar ülkemizin dört bir yanında barajların, fabrikaların, hastanelerin, sağlık ve üretim tesislerinin, yolların, tünellerin açılışlarını gerçekleştirdik.

Kardeşlerim,

Türkiye’yi terörle, şiddetle, şantajla dize getirmeye çalışanlara cevabımızı bugün de Malatya’dan veriyoruz. Bugün bir kez daha durmak yok yola devam diyoruz. Tek bir toplu açılış töreniyle toplam bedeli 1 milyar 600 milyon lirayı aşan kamu ve özel sektör yatırımını Malatya’mızla buluşturuyoruz.

Eğitimde 8 ilçemizde inşası tamamlanan okullar ile lojmanları. Sağlıkta Arguvan ilçemizde inşa edilen aile sağlığı merkezi, toplum sağlığı merkezi, acil sağlık istasyonu ile Kuluncak İlçe Entegre Hastanesi’ni insanımızın hizmetine sunuyoruz. Sanayi ve Teknolojide Yeşilyurt Türk Standartlar Enstitüsü Araç Kontrol Merkezi’nin enerjide 380 kilovatlık Keban Şalt 2 Özel Bölge Güçlendirmesinin açılışını yapıyoruz. Gençlik ve Sporda ilçelerimizdeki futbol sahalarını, gençlik merkezlerini, olimpik kapalı yüzme havuzu ve öğrenci yurtlarını devreye alıyoruz. İnönü Üniversitemize ait 217 yataklı İnönü Onkoloji Hastanesini, Turgut Özal Üniversitemizin özellikle attığımız bu adımlarla çok daha güçlenmesine imkân sağlıyoruz.

Malatya Büyükşehir Belediyemizin tamamladığı toplam yatırım tutarı 438 milyon lirayı geçen hizmet binalarının, tesislerin yol, bulvar, meydan ve çevre düzenlemelerinin açılışlarını da bu vesileyle yapmış oluyoruz. Ayrıca Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyelerimizin tamamladığı muhtelif altyapı, üstyapı projelerinin güvenlik birimlerimize ait hizmet binalarının özel sektörümüze ait farklı alanlardaki üretim tesislerinin resmi açılışlarını da bugün gerçekleştiriyoruz. Açılışını yaptığımız 5 bin ton kapasiteli kuru kayısı depolama tesisinin kayısı üreticileri ile tüccarlarına nakliye, depo kirası ve vergi alanlarında ciddi avantajlar getireceğine inanıyorum. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın desteğiyle toplam yatırım tutarı 13 milyon euroyu geçen ikinci bir depoyu daha inşallah 2021 senesinin ikinci yarısında şehrimize kazandırmayı ümit ediyoruz. Böylece kuru kayısıda dünya ihracatının yüzde 60’dan fazlasını yapan Malatya’yı bu alanda en üst lige taşımayı hedefliyoruz. Kayısı üreticilerimize olan desteğimiz sadece depolama tesisleriyle sınırlı değildir. Ülkemizin marka ürünlerinden biri olan kuru kayısının dünya pazarında gerçek değerinden işlem görmesini sağlamaya çalışıyoruz. Kayısı üreticilerimizin verdiği emeğin karşılığını alması ana önceliğimizdir. 2020 senesi içinde bu doğrultuda devrim niteliğinde bir atım attık. Cumhuriyet tarihimizde ilk defa kuru kayısıyı Toprak Mahsulleri Ofisimizin alımlarına dahil ettik. Bu kapsamda 4 numara kuru kayısıda kilogram başına kükürtlenmiş için 21 liradan, gün kurusu için ise 23 liradan alım başlattık. Piyasaya denge getiren belirsizliği sona erdiren bu çalışmanın kayısı üreticilerimizi de memnun ettiğini görüyoruz. Önümüzdeki dönem de bu alımları devam ettirerek üreticimizi korumayı sürdüreceğiz. Malatyalı çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olsun diyorum.

Kıymetli dostlar,

Ülkemiz coğrafi bakımdan depremlerin sık yaşandığı, aktif fay hatlarının geçtiği bir kuşakta bulunuyor. Son bir asırda yaşadığımız büyük depremler bu acı gerçeği bize sık sık hatırlatıyor. Türkiye on binlerce insanının hayatına mal olan bu gerçeğe rağmen depreme hazırlık konusunda uzun yıllar yeterince tedbir almamıştır. Özellikle köyden şehre yaşanan düzensiz göçle beraber çarpık yapılaşma, başta İstanbul gibi büyük şehirlerimiz olmak üzere birçok şehrimizin kronik sorunlarından biri olmuştur. Göreve geldiğimizde ülkemizin diğer kronik meseleleriyle birlikte depreme karşı dayanıklı konuklar inşa etmeyi de önceliklerimiz arasına aldık. Depremlerden çıkardığımız dersler ışığında şehirlerin imarından binaların inşa standartlarına kadar birçok konuda tarihi önemde değişiklikler yaptık. TOKİ vasıtasıyla 81 vilayetimizin tamamında kentsel dönüşüm projeleri başlattık. Bazı meslek odalarının ideolojik direnişine rağmen Türkiye’ye sağlam, güvenilir, sağlıklı, depreme dayanıklı bir şehirleşme modelini kazandırdık. Elbette on yılların ihmalinin kısa sürede telafi edilemeyeceğini biliyoruz. Birikmiş sorunların bir anda yok olup gitmeyeceğinin de farkındayız. Ancak depremle karşılaştığımızda mümkün olduğu kadar hazırlıklı olmaktan başka çaremiz bulunmuyor. Bu amaçla her açıdan güvenli evleri ekonomik gücü yerinde insanlarımız yanında 83 milyonun her bir ferdi için hayata geçirmek bu bakımdan önem arz ediyor.

Bugün açılışını yaptığımız en önemli yatırımımız hiç şüphesiz TOKİ’nin inşasını bitirdiği deprem konutlarıdır. Malatya ve Elazığ’da meydana gelen depremden sonra insanımızın yaralarını sarmak için hemen çalışmalarımızı başlattık. Bugün Pütürge’de 208, Kale’de 238 konut olmak üzere toplam 446 konutu vatandaşlarımıza teslim ediyoruz. İnşası devam eden diğer konutlar tamamlandıkça inşallah hak sahiplerine teslimini peyderpey gerçekleştireceğiz. Depremde kaybettiğimiz canların sızısını aradan geçen süreye rağmen yüreğimizde hissetmeye devam ediyoruz. Bu vesileyle bir kez daha depremde vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabırlar diliyorum. Rabbim bizi her türlü afetten, musibetten, görünür, görünmez kazadan korusun diyorum.

Bu düşüncelerle sözlerime son verirken bir kez daha açılışını yaptığımız yatırımların şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyor. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum, sizleri sevgiyle saygıyla selamlıyorum.

Kalın sağlıcakla.