Kayseri Kentsel Dönüşüm Anahtar Teslim Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

24.10.2020

Sevgili Kayserililer,

Değerli Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle bir kez daha selamlıyorum.

Buradan Kayserimizin tüm ilçelerine, köylerine, hanelerine selamlarımı, sevgilerimi gönderiyorum. Yaklaşık bir sene sonra tekrar Kayseri’de bulunmaktan, Kayserili kardeşlerimle hasret gidermekten memnuniyet duyuyorum. Kayserili kardeşlerime muhabbetleri, ahde vefaları, kadirşinaslıkları dolayısıyla teşekkürlerimi sunuyorum.

Az önce partimizin il kongresini gerçekleştirdik, şu anda kongre devam ediyor. Kayseri’de AK Parti’yi 2023’e taşıyacak kadroları böylece tamamlıyoruz. İl ve ilçe kongrelerimizde görev alan tüm dava ve yol arkadaşlarımı tebrik ediyor, Mevla’dan kendilerine başarılar diliyorum.

Şimdi de Sahabiye ve Seyrani kentsel dönüşüm projeleri kapsamında tamamlanan konutların ve sosyal donatıların resmi açılışlarını yapacağız.

Kayseri kentsel dönüşüm projelerinin hem en eski, hem en kapsamlı, hem en başarılı örneklerinin hayata geçirildiği bir yerdir. Daha önce pek çok ilimiz olduğu gibi gecekondu kuşatması altında bulunan Kayseri, bugün ülkemizin en güzel şehircilik örneklerinden biri haline gelmiştir. TOKİ’nin ve belediyelerimizin başarılı çalışmaları, vatandaşımızın gönüllü desteği ve katkısıyla gecekondu bölgeleri örnek yerleşim alanları haline dönüştürülmüştür.

Bugüne kadar şehrimizde yaklaşık 100 bin konutun dönüşümü gerçekleşmiştir. Adeta Kayseri’nin mahallelerinin önemli bir bölümü yıkılıp yeniden inşa edilmiştir. Sahabiye ve Seyrani kentsel dönüşüm projeleriyle bu çalışmaları bir adım daha ileriye taşıyoruz. Bu iki projeyle 9 bin yeni konutu daha tüm yaşam alanlarıyla birlikte Kayseri’ye kazandırıyoruz.

Bunlardan biri olan Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi, 510 bin metrekarelik bir alanda toplam 5 bin 820 bağımsız bölümden oluşuyor. Proje 3 bin 800’ü konut ile 1620’si iş yeri ve 400 çeşitli amaçlarla kullanılacak yapıdan müteşekkildir. Bugün projenin ilk etabını oluşturan 622 konut ve 55 iş yeri ile 40 bin metrekare yeşil alanı ve 950 araçlık otoparkı hizmete açıyoruz. Kentsel dönüşüm projemizin her aşaması şeffaf, hakkaniyete uygun, uzlaşmayı esas alacak şekilde yürütülmüştür. Yeni haliyle bu bölgenin cazibesi artacak, dolayısıyla hak sahibi vatandaşlarımızın mülkleri değer kazanacaktır.

Kentsel dönüşüm projesi 440 bin metrekare alanda 3 bin 472 konut ve iş yerini kapsıyor. Bugün 168 konutluk ilk etabın açılışını yapıyoruz. Tüm bu konutların, iş yerlerinin, yeşil alanların, diğer eserlerin şehrimize ve hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum. Bu konutlarda hayatlarını sürdürecek vatandaşlarımıza Rabbim’den huzur, sağlık ve afiyet dolu bir ömür temenni ediyorum.

Değerli Kardeşlerim,

Türkiye hem Osmanlı’nın son döneminde hem Cumhuriyet devrinde yaşadığı sıkıntılar sebebiyle pek çok hususla birlikte şehircilikte de geri kalmıştır. Özellikle İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Demokrat Parti’nin başlattığı kalkınma hamlesiyle köylerden şehirlere yaşanan büyük göç iyi yönetilememiştir. Daha iyi bir hayat ve gelecek umuduyla şehirlere gelen vatandaşlarımıza altyapısı ve üst yapısıyla insanca yaşayabilecekleri yerleşim alanları gösterilmemiştir. Vatandaşımız da çareyi şehrin çeperinde herhangi bir yere kendi imkânlarıyla derme çatma da olsa başını sokabileceği gecekondular inşa etmekte bulmuştur.

Önce gecekondular yapılmış, sonra buralara yol, su, elektrik, kanalizasyon gibi altyapı hizmetleri getirilmeye çalışmıştır. Tabii bu çarpık görünüm içinde sağlıklı bir altyapının tesisi hiçbir zaman mümkün olmamıştır. Bu tür yerlerde kamu hizmetleri için gereken alanlar ile yeşil alan gibi insani ihtiyaçları yönelik yeterli büyüklükte bölgeler zaten yoktu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine seçildiğimde önümdeki en büyük meselelerden biri de işte bu gecekondu kuşatmasıydı. Gecekondu deyince illa tek katlı, küçük bahçeli bir yer aklınıza gelmesin. İstanbul’da, Ankara’da ve daha pek çok ilimizde 5 katlı, 10 katlı, 15 katlı gecekondular inşa edilmişti, yani bunlar kaçak yapılaşma diyeceğimiz binalardı.

Ortada bir plan, proje olmadığı için nasıl yapıldığı dahi belli olmayan bu tür binalar deprem, sel, heyelan, yangın gibi afetlerde adeta birer tabuta dönüşüyordu. İstanbul’u bu kamburdan kurtarmak için kolları sıvadığımızda attığımız her adımda karşımızdaki sorunun büyüklüğünü bir kez daha gördük. Belediye bünyesinde kurduğumuz bir şirketle örnek yerleşim alanları inşa ederek işe başladık. Ardından vatandaşlarımızın yaşadıkları yerlerin dönüşümü için projeler geliştirmeye başladık. Tabii işin bu tarafı hükûmeti ilgilendirdiği için o dönemde mesafe kat etmekte zorlandık. AK Parti’nin iktidara gelmesinin ardından TOKİ’yi yeniden yapılandırarak, ülkemizin 81 vilayeti ve 973 ilçesinin tamamında bir konut seferberliği başlattık. Sadece konutla yetinmedik, park ve bahçeden, kamu hizmet binalarına kadar geniş bir alanda bu büyük seferberliği sürdürdük. Bugüne kadar 975 bin konutun inşasını başladık. Bunların 773 binini hak sahiplerine teslim ettik. Ayrıca 19 üniversitemizin külliyesini, 1116 okulu, 993 spor salonunu, 194 yurt binasını, 267 hastaneyi, 96 sağlık ocağını, 1745 ticari iş yerini, 791 camiyi, 241 kamu hizmet binasını, 19 stadyumu, 54 millet bahçesini TOKİ sistemi içinde ülkemize kazandırdık. Diğer işlerle birlikte TOKİ’nin 18 yılda yürüttüğü projelerin sayısı 15 bin 600’ü buluyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarında da çok büyük mesafe kat ettik. Şu ana kadar 58 ayrı şehrimizde 1 milyon 400 bine yakın bağımsız bölümü kapsayan 258 projeyi başlatmış durumdayız. Kira yardımı, proje ve faiz desteği gibi başlıklar altında kentsel dönüşüm çalışmalarında kullandığımız kaynak 14,5 milyar lirayı geçti. Hedefimiz, depreme dayanıksızlığı tescillenmiş, 6,7 milyon bağımsız bölümün dönüşümünü mümkün olan en kısa sürede tamamlamaktır. İlk etapta 1,5 milyon öncelikli yapı için hızlı ve kararlı bir çalışma içindeyiz. İnşallah ülkemizi afetlere dayanıksız yapıların tamamından kurtaracağız. Kayseri’de yürütülen projeyi bu çerçevede önemli ve örnek bir adım olarak görüyorum.

Bir kez daha teslim edeceğimiz konutların ve iş yerlerinin hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum. Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen kurumlarımızı, belediyelerimizi, ilçesinden mühendisine herkesi tebrik ediyorum. Sizlere sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.

Kalın sağlıcakla.