Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nde Yaptıkları Konuşma

08.09.2020

Sayın Cumhurbaşkanı Değerli Kardeşim,

İran İslam Cumhuriyeti’nin Mümtaz Temsilcileri,

Sayın Bakanlar,

Kıymetli Heyet Üyeleri,

Sizleri en kalbi duygularımla hürmetle selamlıyorum. Toplantımızın ve yapacağımız istişarelerin ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.

Yüksek Düzeyli İşbirliği mekanizmamız, Türkiye-İran dostluğunun nişanelerinden biridir. Bugüne kadar konsey kapsamında pek çok önemli karara imza attık. Beşinci toplantımızı 2018 yılında Ankara’da gerçekleştirmiştik. Maalesef salgın nedeniyle bu toplantımızı video konferans marifetiyle yapmak durumunda kaldık. Buna rağmen toplantımızı gerçekleştirme iradesini göstermiş olmamız dahi önemli bir mesajdır. Türkiye ve İran diyaloğu, birçok bölgesel sorunun çözümünde belirleyici role sahiptir.

Salgın şartlarının hafiflemesiyle beraber işbirliğimizin tekrar eski seviyelerine geleceğine inanıyorum.

Bu vesileyle kovid-19 salgınında hayatını kaybeden İran vatandaşlarına Allah’tan rahmet, tedavisi süren kardeşlerimize acil şifalar diliyorum.

Salgının ilk dönemlerinde gönderdiğimiz tıbbi teçhizat ve yardım malzemeleriyle İran halkının yanında olduğumuzu gösterdik. Dayanışma içerisinde hareket ederek, bu salgının üstesinden tüm insanlık olarak hep birlikte geleceğimize inanıyorum.

Türkiye olarak son günlerde artan vaka sayısına rağmen salgını kontrolümüz altında tutmayı sürdürüyoruz. Bir taraftan son teknolojiyle donattığımız yeni hastanelerde sağlık sistemimizi güçlendirirken, diğer taraftan da üretimde, ihracatta, turizmde ekonomimizi rayına oturtmaya çalışıyoruz.

Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de bizlere her zorlukla beraber muhakkak bir kolaylığın olduğunu müjdeliyor. İnşallah bu salgın sürecinden Türkiye ve İran hep birlikte bölge ülkeleri olarak çok daha güçlenerek çıkacağımızı düşünüyorum.

Bugün gerek ikili, gerek uluslararası işbirliğimize dair bütün bu hususlarda arkadaşlarımız konseyimize katkıda bulunacaktır. Bugün burada alacağımız kararların ikili ilişkilerimizde takibi yapılan konulara ivme kazandıracağına inanıyorum. Bu kararların uygulanması konusunda sayın bakanlarımıza elbette önemli görevler düşüyor. Salgın musibetini atlattıktan sonra en kısa sürede sizlerle bir araya gelmeyi arzuladığımı tekrar ifade etmek isterim.

Tekraren toplantımızın ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor ve teşekkür ediyorum.