Rize Toplu Açılış Töreni’nde Yaptığı Konuşma

15.08.2020

Sevgili Hemşerilerim,

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Kıymetli Gençler,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Yaklaşık bir yıllık ayrılığın ardından sizlerle hasret gidermek üzere bugün bir kez daha ata toprağı Rize’deyiz. Bizi bugünlere kavuşturan, şu cennet memleketimize vasıl eden Rabbimize hamd ediyoruz.

Her zamanki gibi Rize’ye elimiz boş gelmedik. Bu vesileyle toplam yatarım bedeli 525 milyon lira olan 33 kalem eser ve hizmetin toplu açılış törenini de gerçekleştiriyoruz.

Açılışını yaptığımız eserler arasında eğitimde Ardeşen, Pazar, Çayeli, Kalkandere, Fındıklı ve merkezde yapılan Anadolu imam hatip liseleri, meslek liseleri, anaokulları, atölye binası ve ek binalar bulunuyor. Üniversitemizin sahil dolgusuyla inşa ettiği köprülü kavşağı da hizmete açıyoruz.

Ayder’in yolları ve altyapısı, çeşitli ilçelerimizde kanalizasyon, içme suyu, atık su tesisleri, dere ıslahı, merkezde bisiklet yolu gibi yatırımları resmi açılışını bugün burada yapıyoruz.

TOKİ’nin 93 konut ve 20 dükkânlık bir kentsel dönüşüm projesiyle 150 konutluk bir diğer projesinin açılışını da bugün gerçekleştiriyoruz. Emniyet Müdürlüğümüzün, Jandarma Komutanlığımızın, AFAD’ın, 112 çağrı merkezinin yeni hizmet binalarını da bugün hizmete sunuyoruz. Yurt binaları, yüzme havuzu, futbol sahaları, semt sahaları, gençlik merkezi yatırımlarını da bugün resmen hizmete açıyoruz. Tüm bu yatırımların ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

Bu yatırımların şehrimize kazandırılmasında emeği geçen başta bakanlarımız ve ekipleri olmak üzere herkesi şahsım, milletim adına tebrik ediyorum.

Rize’nin Allah vergisi güzelliklerini değerlendirebilmek için gereken her türlü yatırımı yapmaya devam edeceğiz. İnşallah Rize’nin meşhur lojistik merkeziyle ilgili bütün şu ana kadar çalışmalar yapıldı, ihale tamam ve bundan sonra da inşallah süratle inşaatı başlayacak ve Rize’nin girişinde malum lojistik merkezini hayata geçireceğiz.

Bir diğer taraftan şu anda Rize-Artvin Havalimanı’nın inşaatı hızla devam ediyor, nitekim yarın orayı da denetlemeye gideceğim ve bizzat yerinde havalimanının inşaatını denetleyecek ve gezip göreceğiz.

Bir yandan çevreyi koruyacak, diğer yandan bu imkânlardan azami derecede istifade etmenin yollarını arayacağız. Türkiye’nin diğer alanlardaki potansiyeli gibi bölgemizdeki değerlerini de milletimizin emrine sunmakta kararlıyız. Bunun için sadece bugün değil, son 18 yıldır gece-gündüz çalışıyoruz. Son18 yılda Rize’ye 20 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık.

Eğitimde bin 875 adet yeni derslik inşa ettik. Yükseköğrenim öğrencileri için 5 bin 296 kişi kapasiteli yurt binaları açtık. Rize’de, Çayeli’nde ve Güneysu’da toplamda 2 bin 250 kişi kapasiteli yurt binaları daha açacağız.

Şehrimizin dört bir yanına yüzme havuzları, sporcu fabrikası adeta, gençlik merkezleri, spor salonları, kamp eğitim merkezi, futbol sahaları inşa ettik. Rize Su Sporları Tesisinin, Fındıklı Gençlik Merkezinin, Kalkandere ve Çamlıhemşin spor salonlarının yapımı, Ardeşen Gençlik Merkezi’nin ise ihalesi devam ediyor. Rize, Güneysu ve İyidere’de yapacağımız millet bahçelerimizle ilgili çalışmalar sürüyor.

Rize’nin dünya markası çayı ile turizmi biraraya getirecek çay çarşısı projemizle şehrimizi yeni bir simgeye kavuşturacağız. Bünyesinde rekreasyon alanları, çay sunum ve tadım merkezi, eğitim merkezi gibi yapıların olacağı çay çarşısını önümüzdeki yılın Eylül ayına kadar tamamlayacağız.

Şehrimizdeki ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplam 879 milyon lira tutarında kaynak aktardık. Sağlıkta 10’u hastaneden oluşan toplam 28 sağlık tesisi inşa ettik.

Bu vesileyle dün ebedi aleme uğurladığımız üniversitemizin genç, dinamik Profesör Doktor Turhan Erdoğan Hocamıza Allah’tan rahmet diliyorum.

Turhan Hoca genç yaşına rağmen kalp cerrahisi alanında üniversitemize ve şehrimize büyük hizmetleri geçmiş bir ilim adamıydı. Bu malum koronavirüs salgınından kurtulamadı. Rabbim kendisini rahmetiyle, merhametiyle kuşatsın diyorum, gelin ruhuna birer Fatiha okuyalım, el Fatiha.

Memleketimize kazandıracağımız 800 yataklı şehri hastanesinin arsa süreci, 50 yataklı Çayeli Devlet Hastanesinin proje çalışmaları devam ediyor.

Ulaşımda 20 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 167 kilometreye çıkarttık. İkizdere-İspir yolu, Ovit Tüneli ve bağlantı yollarını hizmetinize sunduk. Ortaköy, Kantarlı, Diktaş ve Koca Köprü tarihi köprülerini restore ettik. Yapımı süren projelerin önemli bir bölümünü seneye inşallah tamamlıyoruz.

Deniz üzerine inşa ettiğimiz ikinci havalimanımız olan Rize-Artvin havalimanımızın yapımına yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Yarın bizzat inşaatı gidip yerinde denetleyeceğim. Yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli havalimanımızı 2022 yılında hizmete sunmayı planlıyoruz.

Yaş çay prim ve budama desteği olarak 2002 yılında 24,4 milyon lira ödenmişti, biz 2019 yılında 176 milyon lira destek ödemesi yaptık. Ayrıca, Rizeli çiftçilerimize son 18 yılda 2,5 milyar lira yaş çay prim ve budama desteği sağladık. Rize’de ÇAYKUR tarafından 2002 yılında 378 bin ton çay alımı yapılmışken, 2019 yılında alınan çay miktarını 517 bin tona çıkardık. Son 18 yılda yaş çay alımı karşılığında üreticilerimize toplam 6,5 milyar lira ödedik. Bu yılın çay fiyatlarını açıkladık, aldığım haberler memnun etti. İnşallah bereketli bir hasat dönemi geçirir, bol kazançlar elde edersiniz.

Fındık için son 8 yılda toplam 40,4 milyon lira alan bazlı destek verdik. Bu yılki fındık fiyatlarını da oldukça tatminkar bir seviyede açıkladık.

Rize’nin içme suyu ihtiyacını karşılamak için Varda ve Andon kaynağından aldığımız suyu inşa ettiğimiz tesisle şehrimize ulaştırdık. Ayrıca, yine Varda kaynaklarından 85 kilometre uzunluğundaki ikinci kısım ishale hattıyla da yerleşim yerlerine su ileteceğiz.

Hemşehrilerimizi taşkınlardan korumak için son 18 yılda 58 adet taşkın koruma tesisi inşa ettik, böylece şehir merkezini, 104 adet yerleşim yerini ve 17 bin dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. Halen 21 adet taşkın koruma tesisinde inşaat çalışmaları sürüyor.

Rize’ye, Güneysu’ya, Ardeşen’e, Çayeli’ne, Fındıklı’ya, Derepazarı’na, İyidere’ye, Pazar’a doğal gazı getirdik, inşallah bu yılsonuna kadar da Kalkandere’ye getireceğiz.

Değerli Kardeşlerim.

Gördüğünüz gibi yaptıklarımız say say bitmiyor. Bunlar AK Partinin 19 yıllık hizmet siyasetinin sadece Rize’deki yansımalarıdır. Hamdolsun 81 ilimizin her biri bu hizmet pınarından istifade etmiş, asırlık meselelerini çözmenin ötesinde yepyeni bir çehreye bürünmüştür.

Dün AK Parti’nin kuruluşunun 19. Yıldönümüydü, Kasım ayı itibarıyla da iktidarımızın 18. yılını geride bırakmış olacağız. Dünyada pek çok siyasi partinin toplam ömrünü aşan bir süreyi biz iktidarda geçirme şerefine nail olduk. Özellikle milletimiz bize girdiğimiz her seçimde birinci parti olma unvanını kara kaşımıza, kara gözümüze bakarak vermiyor, milletimiz hizmete bakıyor, duruşa bakıyor, söylenen söze, yapılan işe bakıyor, kararını da ona göre veriyor. Yalan, iftira, karanlık ilişkiler, ülkesine ve milletine husumetleriyle maruf kadro oluşturmak suretiyle milleti aldatabileceklerini sananların foyası kısa sürede ortaya çıkmaktadır. Bu hakikati geçmişten bugüne defalarca yaşadık. Hasbi olmayanlar, samimi olmayanlar, yüreğinde ülke ve millet aşkı dışında hevesler, projeler, planlar barındıranlar eninde, sonunda gerçek yüzlerini göstereceklerdir.

Biz kimin ne dediğine değil, milletimizin ne istediğine, hangi istikameti gösterdiğine bakarak yolumuza devam edeceğiz. Gereksiz tartışmalarla enerjimizin bölünmesine, vaktimizin zayi edilmesine, dikkatimizin dağıtılmasına izin vermeyeceğiz. Biz şu anda salgının olumsuz etkilerini en aza indirmeye odaklandık. Biz şu anda ekonomimize ayağa kaldırmaya odaklandık. Biz şu anda Doğu Akdeniz’de, Libya’da, Ege’de haklarımızı sonuna kadar korumaya odaklandık. Biz şu anda Suriye’de, Kuzey Irak’ta terör örgütlerinin önünü kesmeye odaklandık. Biz şu anda ülkemizin her aladaki hak ve çıkarlarını dünyanın her yerinde en ileri seviyede elde etmeye odaklandık. Türkiye’nin gerçek sorunları ve gerçek gündemi budur, bunu dışındaki tartışmalar kimin bilerek, kimin bilmeyerek içine düştüğü birer tuzaktan ibarettir.

Elbette bir yerde sorun varsa ona kulak kabartmak, çözüm yolu aramak boynumuzun borcudur, ama her sorunu kendi mecrasında ve çapı içinde tutmak şartıyla bu doğrultuda adımlar atılabilir. Tartışmaları kendi mecrasından çıkartıp ülkenin ve milletin kutlu yürüyüşünün önünde bir takoz haline getirmeye kalkanlara göz yumamayız. Kendi ajandalarını, kendi zihin dünyalarındaki hesaplaşmaları bizim üzerimizden görmeye kalkanlara ise, hiç kusura bakmasınlar, asla izin vermeyeceğiz.

Türkiye’nin nice meselelerini çözmüş, nice reformları hayata geçirmiş, atılamaz denen nice adımları atan bir parti olarak milletimizden bize güvenmesini istiyoruz. Biz milletimize güveniyoruz ve milletimizle el ele, omuz omuza inşallah bu yolda yürümeye devam edeceğiz. İnşallah yarınlar bugünlerden daha güzel olacak.

Ben bu duygularla bir kez daha açılışını yaptığımız 33 kalem eser ve tesisin şehrimize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen başta bakan arkadaşlarım olmak üzere tüm müteahhit firmaları, mimarından mühendise kadar tüm yüklenicileri özellikle tebrik ediyorum.

Sizlere sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum, kalın sağlıcakla.