Astana Formatında Türkiye-Rusya Federasyonu-İran Üçlü Zirvesi’nde Yaptıkları Konuşma

01.07.2020

Değerli Meslektaşlarım, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ruhani, Aynı Şekilde Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Putin,

 Kıymetli Heyet Üyeleri,

Sizleri en kalbi duygularımla saygıyla selamlıyorum. Toplantımızın ülkelerimiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Suriye temalı zirve toplantılarımızın altıncısında video konferansla da olsa sizlerle bir araya gelmekten memnuniyet duyuyorum.

Kovid-19 salgını nedeniyle hepimiz zorlu bir mücadelenin içerisindeyiz. Öncelikle İran ve Rusya’da salgının yol açtığı can kayıplarından duyduğumuz üzüntüyü dile getirmek istiyorum. Zat-ı devletlerinin şahsında İran ve Rus halklarına şahsım ve milletim adına taziyelerimi sunuyorum. Halen tedavi gören hastalara acil şifalar temenni ediyorum.

Dün Tahran’da bir klinikte meydana gelen patlamada 19 İranlı kardeşimizin vefat ettiğini, 6’sının da yaralandığını öğrendik. Bu elim kazada hayatını kaybeden İran vatandaşları için de ülkem ve milletim adına başsağlığı diliyorum.

Türkiye olarak salgınla mücadele sürecinde vatandaşlarımıza en iyi sağlık hizmetini vermenin yanında dost ve kardeşlerimize de yardımcı olduk. Dünyanın 137 ülkesine tıbbi yardım ve malzeme desteğinde bulunduk. Günlük vefat sayılarımızı 16’lara kadar indirmeye başardık. Yarım milyonu aşkın insanın hayatına mal olan bu musibetten dünyamızın en kısa zamanda kurtulmasını temenni ediyoruz.

2017 yılının Kasım ayında başlattığımız Astana Formatındaki Üçlü Zirve süreci Suriye’de barış, güvenlik ve istikrarın tesisine önemli katkılar sağladı. Suriye’nin siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün muhafazası sahada sükûnetin tesis edilmesi ve ihtilafa kalıcı bir siyasi çözüm bulunması temel önceliklerimizdir. Bugünkü toplantımızla inşallah bu ivmeyi devam ettireceğimize inanıyorum.

Türkiye olarak ihtilafın başından itibaren Suriyeli kardeşlerimizin yanında olduk. Etnik kimliğine, kökenine, inancına bakmadan milyonlarca Suriyeli sığınmacıya kucak açtık. Suriye’nin terör örgütleri eliyle parçalanmaması için büyük hassasiyet gösterdik. Gerektiğinde fiili müdahalede bulunarak, insani dramın ve bölücü emellerin önüne geçtik. Komşumuz Suriye’nin bir an önce huzur, güvenlik ve istikrara kavuşması için elimizden geleni yapmayı sürdüreceğiz. Astana garantörleri olarak sergileyeceğimiz iş birliği hiç şüphesiz bu ülkenin geleceğini de belirleyici olacaktır.

Bugünkü toplantımızı bu ideal yolunda atılmış bir adım olarak görüyor, şimdiden katkılarınız için teşekkür ediyorum.

Yapacağımız istişarelerin Suriyeli kardeşlerimiz ve tüm bölgemiz için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.

Teşekkür ediyorum.