Metro Projesi Tünellerinin Tamamlanması Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

10.05.2020

Bugün Anneler Günü, ayaklarının altı öpülesi annelerimizin Anneler Günü’nü de özellikle kutlayarak, sözlerime başlıyorum.

Yüklenici Firmaların Değerli Temsilcileri,

Metro İnşaatında Görev Yapan Değerli Mühendisler ve İşçiler,

Kıymetli Misafirler,

Ekranları Başında Bizleri İzleyen Değerli Vatandaşlarım,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Tünel inşaatında ışık görünme töreni vesilesiyle birlikte olduğumuz Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metrosu’nun ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

Yaklaşık iki yıllık bir inşaat süresi sonunda metro hattımızın tünelinde inşallah bugün ışığı görüyoruz. Bu metro hattının devreye girmesiyle İstanbul Havalimanı’nın ulaşım sorunu tamamen çözülmüş olacaktır. Ayrıca İstanbul, şehrin kuzey aksı yönünde diğer tüm ulaşım hatlarıyla bağlantılı çok önemli ve verimli bir toplu taşıma alternatifine kavuşacaktır.

Metro hattımızın ray döşeme, sinyalizasyon ve diğer işlemlerinin de süratle tamamlanarak hedeflenen süreden önce hizmete girmesini diliyorum. Her işimizde olduğu gibi bu metro hattında da yerli ve milli imkânları kullanmaya öncelik verdik. Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen Bakanlığımızı, yüklenici ve alt yüklenici firmaları, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum.

Kendi alanında dünyanın en büyüklerinden olan İstanbul Havalimanını şehir merkezine bağlayan bu metro hattıyla İstanbul’un dünya şehri özelliğini biraz daha güçlendiriyoruz.

Koronavirüs salgını sebebiyle dünyada siyasi ve ekonomik güç dengelerinin yeniden oluşacağının konuşulduğu bir dönemde bu proje Türkiye’ye çok büyük bir avantaj kazandıracaktır. İstanbul’u turizmden kültüre, finanstan teknolojiye, eğitimden sağlığa her alanda küresel merkez haline getirme yolunda kararlılıkla ilerlemeyi sürdüreceğiz. Ülkemizi son 18 yılda eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye temel hizmet ve altyapı yatırımlarıyla getirdiğimiz seviyenin önemini son iki ayda bir kez daha gördük.

Sevgili Vatandaşlarım,

Bildiğiniz gibi dün Yeşilköy ve Sancaktepe’deki yaklaşık bin’er odalı sağlık tesislerimizin hamdolsun son şöyle bir teftişini yaptık. İnşallah bayram sonuna kadar açılışlarını yapacağız. Ve bununla birlikte Hadımköy’de tarihi bir eserin, Sultan Abdülhamit’ten kalma, onun da tamamıyla restorasyonunu yaparak, Doktor İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesi olarak onu da inşallah sizlere kazandıracağız. Durmak yok, koronavirüs vesaire bizi durdurmuyor, yolumuza aynı kararlılıkla devam edeceğiz. İşte şu anda ekranda tünelleri görüyorsunuz. Çift tüp ve bizler burada nasıl dağları deliyorsak, yerin altında da yine aynı şekilde buraları delmek suretiyle önümüzde engel tanımıyoruz ve hedeflerimize ulaşıyoruz.

Gelişmiş devletlerin dahi çaresiz kaldığı salgın sürecini Türkiye olarak kendi ihtiyaçlarımızı karşılamanın ötesinde dostlarımıza da destek vererek, yaşadık. Dün terörle mücadelede, sınırlarımızı savunmada, demokrasimizi güçlendirmede, kalkınmamızı hızlandırmada gösterdiğimiz başarıyı bugün salgın hastalıkla mücadelede tekrarladık. İnşallah bu salgının da üstesinden gelecek ve çok daha büyük bir sıçrayışla yolumuza devam edeceğiz.

Bugün tünel ışığını görme törenini yaptığımız metro hattı gibi yatırımlar gelecekteki büyük atılımın yeni manivelaları olacaktır. Türkiye bugün 314 kilometresi Ulaştırma Bakanlığımız, 471 kilometresi belediyeler tarafından olmak üzere, toplam 785 kilometre şehir içi raylı sistem uzunluğuna sahiptir. Ulaştırma Bakanlığımızın envanterinde halen inşası süren 151 kilometre, projesi tamamlanan 244 kilometre ve etüt proje aşamasındaki 208 kilometrelik olmak üzere toplamda 921 kilometrelik şehir içi raylı sistem hattı vardır ve bunları devam ettireceğiz. Başladığımız her yeni proje süreç inşaatlarda kat ettiğimiz her bir mesafe bize çok büyük heyecan veriyor. Rabbime bize daha önce yüzlerce, binlerce örneğini yaşadığımız bu sevinci bugün bir kez daha yaşattığı için hamt ediyorum. Rabbimize bizi ülkemize ve milletimize hizmet etme şerefine nail ettiği için hamdediyorum. Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle inşallah son nefesimize kadar bu hizmet yarışını çıtayı sürekli daha yükseğe taşıyarak devam ettireceğiz.

Sevgili Vatandaşlarım,

İstanbul şehirlerden bir şehir değildir. Bu şehrin anlamını kavramak için sadece gözünüzle siluetine bakmanız yetmez. Ancak tüm kalbinizle kucaklarsanız, bu şehre nüfuz edebilirsiniz. Biz 40 yıldır bu şehrin hizmetindeyiz. 1994 yılından beri Büyükşehir Belediye Başkanı, Başbakan, Cumhurbaşkanı olarak, İstanbul’u hak ettiği seviyeye çıkarmanın gayreti içindeyiz. Yıllarca Bakanlıklarımızla, kurumlarımızla, Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla bu şehri geliştirmek için çalıştık, çalışıyoruz ve çalışacağız. Verdiğimiz emeklerin ve ortaya çıkan sonuçların en büyük şahidi İstanbul halkıdır. Nasıl bir İstanbul devir aldığımızı ve şehri nereye getirdiğimizi görmek için, sadece adil bir vicdan, bakan bir göz, duyan bir kulak, hakkı konuşan bir dil yeterlidir. İstanbul’un gücüne ve potansiyeline inanmayan hiç kimsenin bu şehre layık olduğu hizmeti verebilme imkânı yoktur. Bu şehrin her zerresine sinmiş olan medeniyetimizden, tarihimizden, kültürümüzden, inancımızdan nasibini almayanlar, İstanbul’la gerçek anlamda bütünleşemez. Aşgınan çalışan yorulmaz, sözünde olduğu gibi, İstanbul’a hizmet etmek, eser kazandırmak, yatırım yapmak imkândan önce inanç meselesidir. Şartların zorluğu sadece mücadele azminin yükselmesini gerektirir. İstanbul mazeret değil, hizmet bekler. Bunun için biz hangi kurumun görev alanında olduğuna bakmaksızın İstanbul’un tüm acil ihtiyaçlarını karşılıyor, yatırımlarını aksatmıyoruz. Havalimanından hastanesine, yolundan temizliğine, parkından metrosuna kadar İstanbul’un her talebine çözüm üretiyoruz. Bakınız, şimdi yeni bazı dedikodular üretmeye başladılar. Ne Sancaktepe’nin, ne Yeşilköy’de yapılan hastanelere bunlara ihtiyaç yok, çünkü bunların ufku çok ama çok dar.

Sevgili Vatandaşlarım,

Bakınız, biz sağlık turizmini çok önemsiyoruz. Ve bunlara sorun, Sancaktepe’nin yanında herhangi bir havalimanı var mı; inanın bilmezler. Orada Samandıra’da biliyorsunuz geçmişte askeri bir havaalanı vardı. Aynı şekilde Yeşilköy, burada da zaten havalimanının bir ucuna bunu inşa ediyoruz. Burada millet bahçemizi yine yapacağız, fakat bizim burada başka hesabımız var. Nedir o? Sağlık turizmine yönelik bu her iki yeri de yurt dışından gelenler buraya uçaklarla gelecekler, ambulans uçaklarla gelecekler ve buralarda tedavilerini yapıp, ondan sonra uğurlayacağız. Bu bizim için yeni bir açılımdır, bu yeni açılımla beraber Türkiye bu noktada sağlık üssü olma görevini yapacaktır. Hani geçmişte Türkiye’den Cleveland’a gidiyorlardı ya, inanıyorum ki bundan sonra da İstanbul’a gelecekler ve şehir hastanelerimizle zaten hamdolsun nam saldık. Şu an da Başakşehir Hastanemizin birinci etabı bitmişti, ikinci etabını da önümüzdeki haftalarda bitiriyoruz, o da bitmek suretiyle 2 bin 500 yatağı aşkın kapasitesiyle dev bir şehir hastanesini İstanbul’umuza ayrıca kazandırıyoruz. İnşallah bu şekilde devam edecek hamlelerimiz, İstanbul’u dünyanın merkez şehirleri arasında en önlere çıkarma hedefimize bizi ulaştıracaktır.

Bu duygularla, bir kez daha metro hattımızın tünelinin hayırlı olmasını diliyorum. Burada gördüğümüz ışık sadece metro hattının tünel inşaatının bitiminin değil, inşallah Türkiye’nin aydınlık geleceğinin de müjdesi olacaktır.

Bir kez daha emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ve tüm İstanbullulara, tüm ülke halkıma tekrar Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun diyorum.

Ve koronavirüs belasından da inşallah kurtulacağız, hiç endişe etmeyin. Ama benim sizlerden özellikle ricam şu: Bazı sıkıntılar size veriyor olabiliriz, ama bunlara tahammül edersek, inşallah bu koranavirüs belasından çok daha kısa zamanda kurtulacağımıza inanıyorum. Aynı durumu ben kendi şahsımda, ailemde de şu anda sizler gibi yaşıyorum. Ve hep birlikte aldığımız tedbirlere eğer uyarsak, inanıyorum ki çok kısa zamanda biz dünya ülkelerine göre bu işi çabuk aşacağız. Sizleri eğer sıkıntıya düşürüyorsak, sizden özellikle özür diliyorum. Ama ben diyorum ki; gelin sabredelim ve bir an önce de inşallah selamete çıkalım.

Hazırsak tünel ışığımızı görmek için Bismillah diyebiliriz.