Silivri’de Halka Hitapları

08.03.2020

Şimdi şöyle bir vatandaşlarımıza bir selam verelim.

Ve sizlerle malum uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece. Ama sizlerle daha uzun ince çok gideceğimiz yol var. Malum bu yol sıradan bir yol değil. Buradan arabanıza bindiğinizde Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden ta İzmir’e kadar gidebilirsiniz.

Biz yol medeniyettir dedik, su medeniyettir dedik ve bunları da adım adım gerçekleştiriyoruz. Hani var ya:

“Yol onun varlık onun, gerisi hep angarya,

Yüzüstü çok süründün, ayağa kalk Sakarya.”

Sakarya’da İstanbul’un suyu var, ama aynı zamanda da yolumuz da var.

Kardeşlerim,

Bu anlattıklarım lafla olmuyor, bu imanla oluyor. İman varsa, itikat varsa gerisi laf-ı güzaf. Bu yola böyle çıktık. Ve bütün bu yolları yaptık mı? Bölünmüş yollarla çıktık, Cumhuriyet tarihi boyunca 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapılmıştı, biz buna 22 bin kilometre bölünmüş yol ilave ettik ve şu andaki hale geldi. Bizden öncekiler Bolu Dağı Tüneli’ne burayı doğalgaz deposu yapalım, diyorlardı, burayı patates deposu yapalım, diyorlardı. Biz hayır dedik, biz burayı tünel yapacağız, dedik ve Bolu Dağı Tüneli’ni biz yaptık.

Kardeşlerim,

Biz aşılmaz denilen dağları aştık. Hep söylüyorum ya, biz Ferhat’ız, millet olarak siz Şirin’siniz. Çünkü biz bu millete aşığız aşık, farkımız bu. Ferhat nasıl Şirin’e âşıksa, nasıl Ferhat dağları delerken çoğu gitti azı kaldı diyerek, deldiyse, biz de çoğu gitti azı kaldı diyerek, bu dağları deldik ve hamdolsun dağlar dümdüz yol oldu ve bundan sonra da böyle gidecek.

İşte Yavuz Sultan Selim Köprüsü üçüncü altın boynuz oldu mu Boğazda? Oldu. CHP zihniyeti bunu engellemeye kalktı, hatırlayın. Aynı şekilde Marmaray’ı yaptık mı? Bu CHP zihniyeti onu da engellemek için çok böyle mahkemelere gitti, ama engelleyemedi. Biz Marmaray’ı da yaptık mı? Yaptık. Bitmedi, Avrasya Tünelini de engellemek için gittiler. Engelleyebildi mi? Orayı da yaptık. Şimdi de Kanal İstanbul’u engellemeye çalışıyorlar. Ey CHP zihniyeti; sizin gücünüz kuvvetiniz Kanal İstanbul’u engelleyemeyecek, onu da yapacağız. Çünkü hedefimiz, Kanal İstanbul’la biz stratejik bir adım atıyoruz. Attığımız bu stratejik adımı engellemeye gücünüz yetmeyecek. Zira Boğaz artık bize yetmiyor ve eğer çevreciysek, eğer ey CHP zihniyeti zerre kadar çevreye saygınız varsa, bu tankerlerin, kuru yük gemilerinin Boğazdaki kazalarını görmüyor musunuz ya, hiç duymuyor musunuz ya? İşte biz artık alternatif olarak Kanal İstanbul’u yapıyoruz ve Kanal İstanbul’la birlikte İstanbul büyük bir imkâna, büyük bir güce kavuşacak ve bunu da yapacağız.

İnşallah bir başka adım daha atıyoruz, CHP isterseniz onu da engellemeyi deneyin, oraya da bir ziyaret yapın. Ne o? Onsekiz Mart Çanakkale Köprüsü’nü de yapıyoruz. Şu anda biliyorsunuz onun da direkleri yükselmeye başladı. Dünyanın en önemli iki direk arası açıklığı olan çok ciddi bir asma köprü. Buraya 18 Mart’ta ben ziyarete gideceğim.

Kardeşlerim,

Laf ola beri gele yok, bizde iş var. Biliyorsunuz eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri, biz olaya böyle bakıyoruz. Ve biz bu adımları atarken Türkiye muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkıyor ve çıkacak.

Bunlarla tabii kalmayacağız, bunlar yeterli mi? Yetmez. Artık biz kendi insansız hava araçlarımızı uçuruyor muyuz? Silahlı insansız hava araçlarımızı uçuruyor muyuz? Akıncı’mızı uçuruyor muyuz? İşte İdlib’de bunları gördük mü? Ah ah, bir zamanlar bize bunları vermiyorlardı, şimdi biz işte bunları kendimiz yapar hale geldik. Ama biz zırhlı taşıyıcılarımızı da yaptık, silahlarımızın envai çeşidini de yaptık. Şimdi bunları göreve geldiğimde yüzde 20’sini yapıyorduk, şimdi yüzde 70’ini yapıyoruz; bak nereden nereye geldik.

Kardeşlerim,

Yeni yeni şu anda versiyonlar gönderiliyor, onları da yapacağız. Tankımızı yapıyoruz, kendi tankımızı yapmak suretiyle de bunlara önemli dersler veriyoruz.

Yaptıklarımızı anlatmak bu akşamın bu saatinde yeterli değil. Çünkü bir toplantıya gidiyorum, yarın da Belçika’ya geçeceğim. Onun için de ben sizlerden şu anda özellikle müsaadenizi alacağım.

Benim sizlerden isteğim şu: Bölmek, parçalamak isteyenler var değil mi? Buna gayret edenler var değil mi? Biz her şeyden önce Cumhur İttifakı olarak bir miyiz? Onun için de ne yapacağız? Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bölmek isteyenlere de inşallah fırsat vermeyeceğiz.

İşte bak Yalova’da yolsuzluklar, her şey almış başını gidiyordu ve CHP’nin bu belediyesinde Bakanlığımız hemen takibatını yaptı ve takibatı yaptıktan sonra da görevden alınmasına karar verildi, ardından da yapılan seçimde Yalova’da Cumhurbaşkanlığından Cumhur İttifakı seçimi kazandı ve AK Partili bir arkadaşımız Belediye Başkanı oldu.

Sizin birliğiniz, beraberliğiniz, gücünüz inşallah 2023’e iyi hazırlanacağız, 2024’e iyi hazırlanacağız. Çok çalışacağız, kapı-kapı dolaşacağız. Kadın kollarımız, gençlik kollarımız, ana kademe yan gelip yatarak seçim kazanmak yok, çalışarak var, tamam? Cumhurbaşkanınız nasıl koşuyorsa, arkadaşlarımız nasıl koşuyorsak, hep beraber koşacağız ve birlikte inşallah zafere ulaşacağız.

Hepinizi Allah’a emanet ediyorum, hayırlı akşamlar diliyorum. Sağ olunuz, var olunuz.