Deprem Sonrası İncelemelerinin Ardından Malatya’da Halka Hitaben Yaptıkları Konuşma

25.01.2020

Dün akşam 20:55 sularında cereyan eden deprem neticesinde gerek burada, gerek Elazığ’daki ilçelerimizde, mahallelerimizde tabii kayıplarımız oldu, Allah kayıplarımıza rahmet eylesin. Ve tüm yakınlarına şahsım, milletim adına sabırlar diliyorum, bakan arkadaşlarım adına sabırlar diliyorum, milletvekili arkadaşlarım adına sabırlar diliyorum, belediye başkanı arkadaşlarım adına sabırlar diliyorum.

Ve Elazığ’daki deprem bölgesini dolaştık, şimdi de sizlerle Doğanyol’da beraberiz. Burada da 4 kaybımız var. Tabii toplama baktığımız zaman bini aşkın yaralımız var. Elazığ’daki yaralılarımızı hastanede ziyaret ettik, burada da tabii yaralılarımız var, onlara da Allah’tan şifalar diliyorum. Rabbim inşallah en kısa zamanda sağlıklarına kavuşmalarını nasip eder.

Biz kaza ve kadere iman etmiş insanlarız, her şeyden önce Müslümanız. Kaza da, kader de imanımızın gereğidir. Bu inançla yaşamımızı farklı kılan adımları atıyoruz. İşte az önce 5.1 kuvvetinde bir artçı depremi yaşadık. Demek ki bu artçı depremler şu anda devam ediyor. Yıkılan yerlerde de Çevre Şehircilik Bakanlığımız zemin etütlerini süratle yaptırmak suretiyle buralarda vatandaşlarımızı geçici bu çadırlardan da kurtarıp hemen çelik konstrüksiyonla inşallah kalıcı konutlarına onları alacağız. Ve kalıcı konutlarına kavuşturmanın yanında da tabii kendilerinin buralarda özellikle köy bölümünde, daha doğrusu artık burası tabii Malatya büyükşehir olduğu için köy yok mahalleler var, buralarda da kendilerinin hayvanları var, onlarla ilgili ahırları var, bütün proje çalışmalarını da Çevre Şehircilik Bakanlığımız yapacak ve ortak bir çalışmayla da inşallah bu yatırımlarımızı kısa zamanda bitirerek sahiplerine teslim edeceğiz.

Ben bu vesileyle tekrar ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Gelin hepsinin ruhuna birer Fatiha okuyalım.

Yaralılarımıza da Allah’tan şifalar diliyorum.

Ve gösterdiğiniz bu dayanışmayı tebrik ediyorum, kutluyorum. Bu zaten sizin inanıyorum ki imanınızın da bir gereği ve imanınızın bir gereği olarak bunu yaptınız, sabırla bu süreci atlattınız, atlatıyorsunuz. Rabbim beterinden bizleri korusun inşallah.

Sizleri Allah’a emanet ediyorum.

Yarın sabah bizim bir Cezayir seyahatimiz var, oradan Gambiya seyahatimiz var, oradan Senegal seyahatimiz var. Tabii bu seyahatlere çıkmadan önce deprem bölgelerini bir dolaşayım istedim. Ve elhamdülillah Elazığ’ı dolaştık, şimdi sizlerle biraradayız, buradan tekrar İstanbul’a döneceğiz.

Tekrar Allah yar yardımcımız olsun. Sağ olun, var olun.