Katar’da, Türk Askeri Birliği’ni Ziyaretinde Yaptıkları Konuşma

25.11.2019

Türk-Katar Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığının Değerli Mensupları,

Türk Silahlı Kuvvetleri’mizin Kahraman Evlatları,

Kıymetli Subaylarımız,

Sevgili Mehmetçikler,

Değerli Katarlı Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Sözlerimin hemen başında vatanımızın bağımsızlığı uğruna hayatlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum. Aynı kutlu dava yolunda mücadele ederken, yaralanan gazilerimize ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

Sınırlarımız içinde ve dışında Türkiye’nin bekası, milletimizin güvenliği, dost ve kardeş ülkelerin huzuru için fedakârca görev yapan tüm emniyet güçlerimize Rabbimden başarılar diliyorum.

Sizlere tüm Türkiye’nin selamlarını, sevgilerini getirdim. 82 milyonun her bir ferdinin duası daima sizinledir.

Sizler burada 2200 senelik mazisiyle dünyanın en köklü ordularından olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şerefli birer mensubu olarak görev yapıyorsunuz. Her biriniz aynı zamanda Türk milletinin temsilcileri olarak bu topraklarda bulunuyoruz. Türkiye Cumhurbaşkanı ve Başkomutan olarak her birinizin tek tek gözlerinden öpüyorum.

Yüksek Stratejik Komite 5. Toplantısı vesilesiyle sizlerle biraraya gelmekten büyük bir bahtiyarlık duyuyorum.

Bugün Katarlı muhataplarımızla verimli, başarılı, samimi görüşmeler yaptık. Geçen sene İstanbul’da aldığımız kararların takibini gerçekleştirdik. İkili ilişkilerimizi stratejik bir perspektifle daha da güçlendirme irademizi tekrar teyit ettik. İmzaladığımız yeni anlaşmalarla iş birliğimizi daha da perçinledik.

Katar ile askeri, güvenlik ve savunma sanayi alanındaki ortak projelerimiz ikili münasebetlerimizin omurgasını teşkil ediyor. Katar’ın güvenliğini ülkemizin güvenliğinden asla ayrı tutmuyoruz. Sizler bu alandaki çok yönlü iş birliğimizin sahadaki en net nişaneleri durumundasınız. Katar’ın askeri kurumlarının modernizasyonu, askeri eğitim ve öğretim alanında iş birliğinin çeşitlendirilmesi, tatbikat, eğitim ve öğretim vasıtasıyla savunma kabiliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla bu topraklardasınız. Gerilimlerin arttığı bir dönemde bölgesel ve küresel barışa katkı sağlamak maksadıyla Katar’dasınız.

2015 yılından beri müştereken icra ettiğiniz eğitim ve tatbikatlarda Katar Silahlı Kuvvetleri’ne önemli katkılarda bulundunuz. Varlığınızla Körfez ülkeleriyle 2017’de başlayan krizden bu yana Katarlı kardeşlerimizin huzur ve güveninin teminatı oldunuz. Duruşunuzla, vakarınızla Katar halkının gönüllerinde taht kurdunuz.

Türk-Katar Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı, kardeşlik, dostluk, dayanışma ve samimiyetin timsalidir, muadilleri gibi, asla çıkar temelli, hegemonyacı bir zihniyetin ürünü değildir. Bu üssün kapatılmasını talep edenler, ülkemizin Katar’ın kara gün dostu olduğunu hâlâ idrak edemeyenlerdir. Bizler tarihimizin hiçbir döneminde dostlarımız tehditler ve tehlikeler karşısında yalnız bırakmadık, bırakmayız.

Türkiye olarak köklü bağlarımızın bulunduğu Körfez Bölgesinin barış, güvenlik ve istikrarına büyük önem arz ediyoruz. Bu bölgenin huzurunun tüm Ortadoğu’nun istikrarı bakımından anahtar rol oynadığına inanıyoruz. İşte sizlerin buradaki varlığı sadece kardeş Katar’ın değil, bütün Körfez Bölgesinin istikrarına ve barışına da hizmet etmektedir.

Hiç kimse ülkemizin bu coğrafyadaki mevcudiyetinden rahatsız olmamalıdır. Sizler Katar başta olmak üzere tüm bölgede gelecekte özellikle takdirle anılacak tarihi bir görev icra ediyorsunuz. Bu vesileyle Körfez Bölgesinde 2,5 yıldır devam eden krizin bir an evvel çözülmesini temenni ediyorum.

Değerli Arkadaşlar,

Sizleri yaklaşık iki yıl önce de ziyaret etmiştim. Bu süre içerisinde kat ettiğiniz mesafe doğrusu göğsümü kabarttı. Komutanlığımızın daimi olarak konuşlanacağı yeni Tarık bin Ziyad Kışlası’nın inşası tamamlandı ve bugün bu kışlamızın adını da Savunma Bakanımızdan öğrendik. O da, yeni isim inşallah Halid bin Velid adıyla orası anılacak, hayırlı olsun. Tefrişatın bitmesinin hemen ardından inşallah yeni kışlaya intikal edeceğinizi büyük memnuniyetle öğrendim. Kışlanın Komutanlığımızın her türlü ihtiyacına cevap verecek şekilde en modern teknolojiyle inşa edildiğini biliyorum. Sizlere bu imkanları sağladıkları ve bugüne kadar güçlü destek verdikleri için katarlı dostlarımıza, kardeşlerimize teşekkür ediyorum.

Sizler Katarlı kardeşlerimize emanetsiniz. Katarlı kardeşlerimiz de sizlere emanettir. Biz emanete canımız pahasına sahip çıkan bir milletiz. Bu anlayışla her birinizin emaneti hakkıyla sahip çıkacağına inanıyorum.

Bu düşüncelerle sözlerime son verirken bir kez daha birliğimizin tüm mensuplarını en kalbi duygularımla selamlıyorum. Sınır boylarımızda, dağlarımızda, Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da, Balkanlar’da, Lübnan’da, Somali’de, ihtiyaç duyulan her yerde görev yapan, bağımsızlığımızın, güvenliğimizin ve huzurumuzun teminatı tüm askerlerimize şükranlarımı sunuyorum.

Rabbim sizleri her türlü beladan, kazadan, saldırıdan muhafaza eylesin. Yar ve yardımcınız olsun diyor, hepinizi Allah’a emanet ediyorum.

 Kalın sağlıcakla.