Sırbistan’da Toplu Açılış Töreninde Yaptıkları Konuşma

08.10.2019

Değerli Dostum Cumhurbaşkanı Sayın Aleksandar Vuçiç,

Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sayın Jelko Komşiç,

Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Değerli Üyeleri Sayın Şefik Caferoviç ve Sayın Milorad Dodik,

Kıymetli Yatırımcılarımız,

Değerli Basın Mensupları,

Saygıdeğer Misafirler,

Sizleri bu anlamlı buluşma vesileyle sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Bugün ülkelerimiz arasında tarihi bir ana hep beraber şahitlik ediyoruz. Hepsi birbirinden önemli 12 projemizi tamamlanın gururunu yaşıyoruz. 2018 yılının başında Belgrad-Saraybosna Otoyol Projesi’nin önünü açan görüşmeyi değerli dostum Vucic ve dönemin Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyesi Sayın İzzetbegoviç’le İstanbul’da gerçekleştirmiştik. Bu görüşmenin hemen akabinde Balkanlar’ın barış projesini süratle hayata geçirmek için yoğun çaba harcadık.

Değerli Dostum Vuçiç’e, Değerli Dostum Komsiç’e Ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Değerli Üyeleri’ne bu projeye verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum.

Sava Nehri üzerinde yer alacak ve bugün temelini attığımız köprüyü bir dostluk köprüsü olarak görüyor, sembolik bir değer yüklüyoruz. Projenin en kısa zamanda ve layıkıyla hayata geçirilmesi konusunda Taşyapı firmamızdan beklentimiz büyüktür. İnanıyorum ki bu Türk firması belirlenen zamandan daha kısa sürede bu projeyi tamamlayacaktır.

Kıymetli Misafirler,

Tarihi ve kültürel mirasımız ortak zenginliğimizdir. Bu topraklardaki her eser dayanışma ve işbirliğimizin abideleridir. Geçmişten aldığımız ilham, güç ve cesaretle geleceğimizi de hep birlikte inşa edeceğiz. Bunun son örneği TİKA tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanan Tuna Nehri’nin incilerinden Ram Kalesidir. Kültürel mirasımızın bu şahane örneğinin bölgenin turizm potansiyeline katkıda bulunacağına inanıyor, hayırlı olmasını diliyorum.

Bugün ayrıca Yeni Pazar-Tutin yolunun temel atma törenini gerçekleştireceğiz. Sancak bölgesinin diğer bölgelere ulaşımını kolaylaştıracak, ekonomik ve ticari dinamizmi artıracak bu projeye destek veren dostum Vuçiç’e ve şahsında ilgili bakanlara teşekkür ediyorum.

Tutin’in Değerli Belediye Bakanı Şemsuddin Kuçeviç 2017 yılındaki ziyaretimden kısa bir sonra Yeni Pazar-Tutin yolunda geçirdiği elim bir trafik kazası sonucunda Hakk’ın rahmetine kavuşmuştu. Bu vesileyle kendisini burada bir kez daha şükranla anıyor, Şemsuddin Kuçeviç kardeşime Allah’tan rahmet, sevenlerine, ailesine, tüm Tutin halkına başsağlığı diliyorum.

TİKA tarafından inşası ve donanımı gerçekleştirilen Yeni Pazar Yüksek Mahkemesi Adalet Akademisi şubesiyle, yine TİKA tarafından restorasyonu tamamlanan Syenitsa’daki Valide Sultan Camii’nin açılışını da bugün yapıyoruz. Yatırımlarımızın tüm bölge halkına hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Değerli Dostlar,

Türkiye, Sırbistan’ın genelindeki yatırımlarını arttırmaya devam edecektir. Az önce izledik, bugün Fleks Akademi, Berteks Tekstil, Söylemez Kauçuk fabrikalarının resmi açılışını, Teklas Otomotiv ve Jiinci Tekstil’in ek tesislerinin açılışını, kısa süre içinde tam kapasite faaliyete geçirecek Yurtday Tekstil fabrikasının da açılışını yapıyoruz. Ayrıca, FEKA Otomotiv fabrikasının da temel atma törenini bugün gerçekleştiriyoruz.

Tüm bu yatırımlarımızın bölgeye ve bölge halkına hayırlı olmasını diliyorum.

Türkiye’nin yegane arzusu, isteği, Balkanlar’ın barışıdır, istikrarıdır. Bu topraklar son çeyrek asırda gerçekten büyük acılar yaşadı, çok ciddi bedeller ödedi. Farklılıklarımız bir çatışma unsuru olarak değil, zenginliğimiz görerek, istikbalimizi hep beraber inşa etmeliyiz. Her alanda iş birliğimizi geliştirmeliyiz. İnşallah önümüzdeki dönemde ortak gururumuz olan bu projelere yenilerini ekleyeceğimize inanıyorum.

Değerli dostum Vuçiç’e ev sahipliği için tekrar teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki tüm değerli arkadaşlarımızla bölgenin geleceğini çok daha güçlü bir şekilde inşa edeceğiz.

Teşekkür ediyor, Türkiye’nin selamlarını, sevgilerini sizlere iletiyorum.