Ara Güler Sergisi’nin Açılış Töreninde Yaptıkları Konuşma

24.09.2019

Kıymetli Misafirler,

Değerli Sanatseverler,

Hanımefendiler,

Beyefendiler,

Sizleri En Kalbi Duygularımla, Saygıyla Selamlıyorum. Ara Güler Sergisi’nin açılışı için New York gibi bir kültür şehrinde sizlerle birlikte bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.

Sergimizi teşrifleriniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gerek Aziz Sancar Hocamıza, gerek Sayın Atakoğlu’na huzurlarınızda şükranlarımı ifade ediyorum.

Bu sergi daha evvel Kyoto, Londra ve Paris’te büyük bir teveccühle karşılanmıştı. Sergiyi bu defa New York’ta siz kıymetli sanatseverlerin ve Amerikalı dostlarımızın beğenisine sunuyoruz.

Ara Güler barışa ve kardeşliğe yürekten inanan bir insandı, onun hatırasını yaşatmak için düzenlenen bu serginin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu dönemine denk gelmesi de ayrıca büyük bir anlam taşıyor.

Kültür ve sanat, toplumlar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde evrensel köprü vazifesi görüyor. Bu anlayışla mesleğinde gerçekten anlam yüklü bir dünya markası olan Ara Güler’in eserlerinin dünyanın dört bir yanından New York’a gelen farklı kültür ve milletlere ait geniş kitlelere ulaşmasını özellikle temenni ediyorum.

Değerli misafirler,

Geçen yıl aramızdan ayrılan Master of Leica unvanına sahip fotoğraf sanatçısı ve foto muhabiri Ara Güler, fotoğraf sanatı alanında Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük değerlerden birisidir. Ara Güler kendini, “tarihi makinesiyle yazan bir foto muhabiri” diye tanımlıyordu. Son nefesine kadar da fotoğraf makinesinin deklanşörüne bizim için, tüm insanlık için basmaya devam etmişti.

Evime gelip resimlerimi çektiği zaman çok farklı bir anı bırakmıştı. Bizimle bu anıyı, özellikle torunlarımla beraber de çektiği resimlerin pozisyonlarını ayarlarken, onu da hazırlarken gerçekten farklı bir anıyı unutamıyorum ve o anı tabii ki o fotoğraf karelerinin içerisinde her an bizimle beraber yaşıyor.

Büyük sanatçılar vefatlarından sonra da geride bıraktıkları eserleriyle yaşamaya devam ederler. Büyük usta Ara Güler de objektifiyle tarih yazmış, dünyanın önemli müze ve koleksiyonlarında eserleri yer almış, hayata dair fotoğraflarıyla milyonlarca kişiye ulaşmıştır. Dünyanın en iyi fotoğrafçılarından biri olarak kabul edilen sanatçımız, İstanbul’un gözü, İstanbul’un son şairi gibi isimlerle de anılıyor. Sadece bu mu? Ara Güler, aynı zamanda rahmetli muzipliğiyle de anılan bir insandı, nüktedandı ve nüktedan olmasının yanında da gerçekten sizleri bulunduğunuz yerde gülüp geçirirdi.

Usta fotoğrafçımız arkasında 20. Yüzyılın görsel hafızasını bırakmıştır. Sergiyi ziyaret eden dostlarımızın İstanbul ve Türkiye’yle ilgili bilgi dağarcığına katkıda bulunmak bizler için büyük bir mutluluk olacaktır.

Kıymetli misafirler,

Bu akşam aramızda tabii ki dünyaca ünlü piyanistimiz Fahir Atakoğlu da bulunuyor. Böyle önemli bir günde onunla bu açılışı yapmış olmak da bize ayrıca mutluluk veriyor, kendilerine teşekkür ediyorum.

Sözlerimi bitirmeden önce değerli sanatçımız Ara Güler’i tekrar saygıyla yâd ediyorum. Sergide emeği geçen Türk, Amerikan makamlarına ve dostlarımıza özellikle teşekkür ediyorum.

Sergiye gösterdiğiniz ilgi ve açılışa katılımınızdan dolayı siz değerli misafirlerimize şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Sizleri bir kez daha sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Sergimizin açılışını makasları da sahiplerinde bırakmak suretiyle hayırla yâd edelim diyorum ve tüm emeği geçenleri kutluyorum. Sergimiz bundan sonraki süreçte de inanıyorum ki Ara Güler büyüğümüzün hayırla yâd edilmesine vesile olacaktır.

Ya Allah Bismillah.