Rusya Uluslararası Uzay ve Havacılık Fuarı Açılış Töreninde Yaptıkları Konuşma

27.08.2019

Devlet Başkanı, Değerli Dostum Sayın Putin,

Kıymetli Katılımcılar,

Sizleri en kalbi duygularımla saygıyla selamlıyorum. MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarının açılışına iştirak etmekten ve aranızda bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

Sayın Putin’e nazik daveti için bir kez daha şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

MAKS-2019’u kendi alanının lider fuarlarından biri olarak görüyoruz. Malumunuz bizim de bu sene 14’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz IDEF Fuarımız var.

Ayrıca, MAKS-2019 tarzı özellikle gençlerimize yönelik İstanbul’da TEKNOFEST Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivalini de düzenliyoruz. Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz festival, 550 binden fazla ziyaretçiyi ağırlamıştı, 17-22 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek bu seneki etkinliğe ise bir milyonun üzerinde katılımcı bekliyoruz.

Sayın Putin başta olmak üzere tüm Rus halkını festivalimize beklediğimizi ifade etmek istiyorum.

İstikbal göklerdedir parolasıyla son dönemde Türkiye olarak havacılık alanında önemli hamlelere imza atıyoruz. Türk Hava Yolları küresel ölçekte en geniş hava taşımacılığı ağlarından birine sahiptir. Havalimanlarımız Avrupa’nın en çok yolcu ağırlayan alanları arasında yer alıyor. Türk Hava Yolları 124 ülkede 258 şehre sefer düzenliyor. Dünyanın en büyük havalimanlarından İstanbul Havalimanı’nın ilk etabını bu sene devreye aldık. Temennimiz odur ki, İstanbul Havalimanı tüm aşamalarıyla faaliyete geçtiğinde yıllık 200 milyon yolcuyu ağırlayacaktır.

Bunun yanında, savunma, havacılık ve uzay teknolojilerinde söz sahibi bir ülke haline geliyoruz. Dünyanın en hızlı büyüyen havacılık şirketleri arasında yer alan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi ihracat rakamlarını her yıl artırıyor. 2018 yıl sonu itibarıyla savunma ve havacılık sektörümüzün toplam ihracatı 2,5 milyar dolara ulaştı.

Yeni nesil temel eğitim uçağımız Hürkuş 11 Temmuz 2016 tarihinde Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı’ndan tip sertifikası aldı.

T-129 Atak helikopterimiz birçok ülkenin envanterine katmak istediği araçlar arasındadır. İnsanlı, insansız hava araçlarının üretimi konusunda da kısa zamanda büyük mesafeler aldık. Beşinci nesil milli muharip uçak projemiz TF-X gözbebeğimizdir. Uçağımızın birebir modelini Haziran ayında Paris Havacılık Fuarı’nda sergiledik, projede geldiğimiz aşamayı paylaştık.

Saygıdeğer Misafirler,

Türkiye’yle Rusya arasındaki samimi ve yakın diyalog zengin tarihi geçmişe dayanan köklü ve çok boyutlu iş birliğinden besleniyor.

Rusya’dan ülkemize gelen turist sayısında rekor üstüne rekor kırılmaya devam ediyor. Bu yıl yaklaşık 6 milyon Rus turistin ülkemizi ziyaret etmesini bekliyoruz. 

Aramızdaki ticaret hacmi 25 milyar doları geçti, hedefimiz ise 100 milyar dolardır.

Havacılık ve uzay teknolojileri alanında Rusya’yla geliştirmekte olduğumuz sinerjinin ikili ilişkilerimizi daha da derinleştirmesine yardımcı olacağına inanıyorum.

Sözlerime son verirken, Değerli Dostum Sayın Putin’e gösterdiği misafirperverlik için teşekkür ediyorum.

MASK-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarının başarıya ulaşmasını temenni ediyor, hepinizi bir kez daha sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.