Malezya Başbakanı Mahathir Mohamad’a “Cumhuriyet Nişanı” Tevcih Töreninde Yaptıkları Konuşma

25.07.2019

Sizleri en kalbi muhabbetlerimle, hürmetle selamlıyorum. Aziz kardeşim Başbakan Sayın Mahathir Mohamad’a Cumhuriyet Nişanı tevcih etmek üzere biraraya gelmiş bulunuyoruz.

Cumhuriyet Nişanı, Türkiye’yle dostça ilişkilerin özellikle de çok daha farklı bir şekilde geliştirilmesini ve iki ülke vatandaşlarının birbirilerine yakınlaşmalarını sağlayan yabancı devlet adamlarına tevcih ediliyor.

Aziz Kardeşim, dünyanın fevkalade mühim coğrafyasında tüm zorluklara göğüs gererek, ülkenizin beşeri ve ekonomik kalkınmasına büyük katkı yaptınız. 20 yıl önce ülkeniz ekonomik darboğaz içindeyken, Malezya’yı düzlüğe çıkarmayı ve kalkındırmayı başardınız. Birçok ekonomi tarihçisi bugün bile bu başarınızı örnek gösteriyor. Dünyanın en kıdemli Başbakanı olarak bugüne kadar sergilediğiniz müstesna liderlik ve vizyoner devlet adamlığınızla İslam alemine ve diğer ülkelere de ilham kaynağı oldunuz. Siyaset, iktisat ve yüce dinimiz İslam hakkında kaleme aldığınız kapsamlı eserlerinizle liderliğinizin ötesinde bizleri de aydınlattınız.

Çalışmalarınız başta Filistinli ve Rohingyalı kardeşlerimiz olmak üzere mazlumların yaralarının sarılmasına, dünyada barış, istikrar ve refahın geliştirilmesine önemli katkılar sağladı.

Türkiye ve Malezya arasındaki mesafe uzak olsa da, dostluk ve karşılıklı güven temelinde 1964 yılında tesis ettiğimiz ikili ilişkilerimiz, şahsi ilgi ve çabalarınızla stratejik ortaklık seviyesine ulaştı. Bu kıymetli çalışmalarınız dolayısıyla Zatıâlilerine Cumhuriyet Nişanı’nı takdim etmekten şeref duyuyorum.

Bu nişanı dost ve kardeş ülke Malezya’nın Başbakanına veriyor olmak benim için ayrı bir onurdur.

Devletimizin Cumhuriyet Nişanını ülkelerimiz arasındaki ezeli ve ebedi sarsılmaz kardeşliğin güçlü bir simgesi olarak kabul etmenizi ve taşımanızı temenni ediyorum.

Bu vesileyle, hem Zatıalilerinin, hem de dost ve kardeş Malezya halkının mutluluk ve refahı için en iyi dileklerimi şahım, milletim adına burada ifade etmek istiyorum.