Rusya Federasyonu

03.04.2018

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temel atma törenini gerçekleştirmek, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin (ÜDİK) yedinci toplantısına başkanlık etmek ve İran Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımıyla Suriye konulu zirveye iştirak etmek üzere, 3-4 Nisan 2018 tarihlerinde Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaretin ilk gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen resmî törenle karşıladı. Karşılamanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temel atma törenini gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin gerçekleştirdikleri baş başa görüşme ve Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onuruna verdiği akşam yemeğine de katıldı.

Ziyaretin ikinci gününde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin katılımıyla Suriye konulu üçlü zirve ve çalışma yemeği gerçekleştirildi. Zirvenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani ortak bir basın toplantısı düzenledi.