Özbekistan

19.02.2020

Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Türkiye-Özbekistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısına katılmak üzere 19-20 Şubat 2020 tarihlerinde Türkiye’ye resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, 19 Şubat 2020 Çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesine gelişinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmî törenle karşılandı. İki ülke millî marşlarının çalınmasının ardından Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, tören kıtasını selamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, baş başa gerçekleştirdikleri görüşme ve başkanlık ettikleri Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Ortak basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ve eşi onuruna resmî akşam yemeği verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, 20 Şubat 2020 Perşembe günü kahvaltıda bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile konukları Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ve eşi Ziroat Mirziyoyev’in katıldığı kahvaltı Devlet Konukevi’nde gerçekleşti.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin açılış törenine de katıldı.