İran

16.04.2016

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Türkiye ile İran arasındaki 3. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konsey Toplantısı’na katılmak üzere 16 Nisan 2016 tarihinde Türkiye’ye resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmî törenle karşılandı. Törende, her iki ülkenin millî marşları, 21 pare top atışı eşliğinde çalındı. Marşların çalınmasının ardından İran Cumhurbaşkanı Ruhani, tören kıtasını selamladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Ruhani baş başa görüşmelerinin ardından, Türkiye ile İran arasında 3’üncüsü gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) toplantısına başkanlık etti. Her iki ülkenin ilgili bakanlarının ve yetkililerinin katıldığı YDİK toplantısının ardından Türkiye ve İran arasında çeşitli anlaşmalar imzalandı; ortak bir bildiri yayımlandı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ortak basın toplantısı düzenleyerek, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplantısının ardından İran Cumhurbaşkanı Ruhani onuruna, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmî öğle yemeği verdi.