Suudi Arabistan

11.04.2016

Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz Al Saud, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak 11-12 Nisan 2016 tarihlerinde Türkiye’ye resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Nisan 2016 Pazartesi günü misafiri Suudi Arabistan Kralı Selman’ı Ankara Esenboğa Havalimanı’nda karşıladı. Esenboğa Havalimanı Şeref Salonu’ndaki kısa bir görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kral Selman Bin Abdülaziz’e konaklayacağı otele kadar refakat etti.


12 Nisan 2016 Salı günü, Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmî törenle karşılandı. Törende, her iki ülkenin millî marşları 21 pare top atışı eşliğinde çalındı. Marşların çalınmasının ardından Kral Selman Bin Abdulaziz, tören kıtasını selamladı.


Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz’e, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yabancı devlet başkanlarına verilen ve Türkiye’nin en yüksek nişanı olan Devlet Nişanı takdim edildi.


Nişan törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, misafiri Kral Selman onuruna Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmî öğle yemeği verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz daha sonra baş başa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra, başta Suriye meselesi olmak üzere bölgedeki son gelişmeler ele alındı.

Suudi Arabistan Kralı Selman, 14-15 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi’ne de katılacak.