Türkmenistan

03.03.2015

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak 3 Mart 2015 tarihinde Türkiye’ye resmî bir ziyarette bulundu.


Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gelişinde Atlı Tören Birliği’nin eşlik ettiği Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmî törenle karşıladı. Karşılama töreninin ardından baş başa görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve mevkidaşı Berdimuhamedov daha sonra heyetler arası toplantıya başkanlık etti.


Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan’ın son yıllarda ciddi ilerlemeler kaydettiğini vurgulayarak, “Türkmenistan Sayın Berdimuhamedov’un önderliğinde hemen her alanda önemli reformlar gerçekleştiriyor, ciddi ilerlemeler kaydediyor. Biz de bu reformları yakından takip ediyor; kaydedilen her ilerlemeden, elde edilen her başarıdan memnuniyet duyuyoruz” dedi.


Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ortak bildiri Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Başkanı Berdimuhamedov tarafından imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuğu onuruna Cumhurbaşkanlığı Küliyesi’nde resmî akşam yemeği de verdi.