Mali

03.02.2015

Mali Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak 3 Şubat 2015 tarihinde Türkiye’ye resmî bir ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmî törenle karşıladığı Mali Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Keita ile bir süre baş başa görüştü. Ardından her iki Cumhurbaşkanı heyetler arası görüşmelere başkanlık ettiler.


Görüşmelerde, Mali ile ülkemiz arasındaki ikili ilişkiler tüm yönleriyle ele alınarak, bu çerçevede Mali’deki barış ve istikrar ortamının güçlendirilmesi amacıyla ülkemiz tarafından Mali’ye yapılmakta olan insani ve kalkınma yardımları değerlendirildi. Ayrıca, bölgesel ve uluslararası önemli meselelere ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Keita’nın ziyareti, tarihî ve kültürel bakımdan Afrika’nın en zengin ülkelerinden biri olarak görülen Mali’den, ülkemize Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk resmî ziyaret olma özelliğini de taşıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Keita ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Ortak basın toplantısı öncesi iki ülke arasında 5 adet anlaşma da imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısının ardından konuğu onuruna Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmî akşam yemeği verdi.