Azerbaycan

15.01.2015

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 15 Ocak 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle ülkemize resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 15 Ocak 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle ülkemize resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Aliyev’i Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda törenle karşıladı.

 

 

Karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Aliyev baş başa görüştüler, daha sonra Türkiye- Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) IV. Toplantısı yapıldı.

 

 

Anlaşmaların imza töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Aliyev, gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Dördüncü Toplantısı sonuçlarına ilişkin ortak açıklamayı imzaladı.

 

 

Ayrıca, “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi Arasında Ortak Komite Oluşturulmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” ile “Karaparanın Aklanması ve Terörizmin Finansmanı Konularında Mali Verilerin Paylaşılmasına Yönelik Mutabakat Muhtırası” imzalandı.

Her iki Cumhurbaşkanı tarafından gerçekleştirilen ortak basın toplantısını sonrasında da Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuğu Cumhurbaşkanı Aliyev onuruna Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir öğle yemeği verdi.

Ziyaret sırasında gerçekleştirilen görüşmelerde ve YDSK IV. Toplantısı çerçevesinde yapılan ortak çalışmalarda, dost ve kardeş iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin ve iş birliğinin kapsamlı bir şekilde ele alındı. Görüşmelerde ayrıca, iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında da görüş alışverişinde bulunuldu.