Litvanya

07.12.2014

Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, 7-9 Aralık 2014 tarihlerinde Türkiye’ye resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, 7-9 Aralık 2014 tarihlerinde Türkiye’ye resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  8 Aralık Pazartesi günü Litvanya Cumhurbaşkanı Grybauskaite'yi Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmî tören ile karşıladı.

Karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Litvanya Cumhurbaşkanı Grybauskaite baş başa görüştü, sonra da heyetler arası görüşmeye başkanlık ettiler ve ortak basın toplantısı gerçekleştirildi.

 

 

Akşam da Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuğu Cumhurbaşkanı Grybauskaite onuruna Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmî bir yemek verdi.

 

 

Ülkemize 7 Aralık Pazar günü gelen Cumhurbaşkanı Grybauskaite, Kapadokya’da da incelemelerde bulundu. Ankara’daki temaslarının ardından 9 Aralık Salı günü İstanbul’a geçerek, Türkiye-Litvanya İş Forumu’na katıldıktan sonra ülkemizden ayrıldı.

 

 

Ziyaret sırasında iki ülke arasında, “Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı ile Litvanya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Arasında Avrupa Bütünleşmesi Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” ile “Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı ile Litvanya Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı Arasında Ekonomi ve Ticaret Ortak Komisyonu Kurulmasına İlişkin Bildiri” imzalandı.