Rusya Federasyonu

01.12.2014

 

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında oluşturulan Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin (ÜDİK) 5. Toplantısı’na katılmak üzere, 1 Aralık 2014 tarihinde Ankara’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’i Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmî törenle karşıladı.

Karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin baş başa görüştüler, daha sonra Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi 5. Toplantısı’na başkanlık edip, ortak basın toplantısı düzenlediler.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin'in eşbaşkanlıklarında, iki ülkeden ilgili bakanların da iştirakiyle düzenlenen ÜDİK toplantısında, Türkiye-Rusya arasındaki ikili ilişkiler kapsamlı şekilde ele alınarak, ayrıca iki ülkeyi ilgilendiren temel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

 

 

Akşam da Cumhurbaşkanı Erdoğan,  konuğu Rusya Devlet Başkanı Putin onuruna Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi akşam yemeği verdi. Yemeğin ardından Türkiye’deki temaslarını tamamlayan Rusya Devlet Başkanı Putin, aynı gün akşam ülkesine döndü.

 

 

Ziyaret sırasında iki ülke arasında; “Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş (BOTAŞ) ile Gazprom arasındaki mutabakat zaptı”, “Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ve Rusya Federasyonu Enerji Bakanlığı Federal Devlet Bütçe Organizasyonu 'Rusya Enerji Ajansı' arasında enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına ilişkin mutabakat zaptı”, “KOSGEB ile Rusya Federasyonu Kalkınma Bakanlığı arasında KOBİ'ler alanında işbirliği mutabakat zaptı”, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Rusya Federasyonu Atom Enerjisi Devlet Kurumu Rosatom arasında nükleer enerji ile ilgili alanlarda personel yetiştirilmesine yönelik mutabakat zaptı”, “Türk - Rus hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu 13. Dönem Toplantısı Protokolü”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti arasında çalışma, sosyal güvenlik ve istihdama dair mutabakat zaptı”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti arasında cezai konularda adli yardımlaşma ve suçluların iadesine yönelik anlaşma” ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev arasında ortak bildiri imzalandı.