15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan : “İnsanlığın sorunlarını hesapla değil, merhamet ve vicdan duygusuyla çözebiliriz”

25.09.2018
Emine Erdoğan : “İnsanlığın sorunlarını hesapla değil, merhamet ve vicdan duygusuyla çözebiliriz”

Emine Erdoğan, SETA ve MUSIAD USA tarafından düzenlenen insani yardım konulu toplantıda yaptığı konuşmada, “İnsanlığın sorunlarını hesap kitapla değil, verdikçe çoğalan merhamet, sevgi ve vicdan duygusuyla çözebiliriz. İşte bu nedenle Türkiye’nin insani yardım vizyonu, kredilere değil, tam anlamıyla ‘insani yardım’a dayanmaktadır. Türkiye’yi, insani yardım konusunda millî gelire oranla birinci yapan da bu hesapsız kitapsız cömertliktir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM 73. Genel Kurulu’na katılmak üzere gittiği ABD ziyaretine eşlik eden Emine Erdoğan, SETA ve MUSIAD USA tarafından düzenlenen “Humanitarian Assistance” (insani yardım) konulu toplantıya katılarak bir konuşma yaptı.

“İNSANİ DRAMLARIN YAŞANDIĞI BU ÇAĞDA KONUŞMAKTAN ÖTE ŞEYLER YAPILMALI”

Konuşmasına dünyanın dört bir yanındaki mazlumları selamlayarak başlayan Emine Erdoğan, insani dramların yaşandığı bu çağda konuşmaktan, sebepleri kritik etmekten çok daha öte şeylerin yapılması gerektiğine dikkat çekti. İnsani yardımın, başkaları için empati yeteneğini geliştirdiğini ifade eden Emine Erdoğan, uluslararası toplumun eklem yerlerini de sağlamlaştırdığını vurguladı.

Sözlerinin devamında “İnsanlığın sorunlarını hesap kitapla değil, verdikçe çoğalan merhamet, sevgi ve vicdan duygusuyla çözebiliriz” ifadelerine yer veren Erdoğan, “İşte bu nedenle Türkiye’nin insani yardım vizyonu, kredilere değil, tam anlamıyla ‘insani yardım’a dayanmaktadır. Türkiye’yi, insani yardım konusunda millî gelire oranla birinci yapan da, bu hesapsız kitapsız cömertliktir” dedi.

“DÜNYAYI BEKLEYEN GERÇEK TEHLİKE; VİCDAN YOKSUNLUĞU”

Emine Erdoğan, 2010’da Pakistan’da, 2011’de Somali’de, 2012’de Myanmar’da, 2017’de Bangladeş’te şahit oldukları tablonun, masum çocukların çaresizlikleri değil, dünyanın merhametsizlikten can çekişmesi hâli olduğunu kaydetti. Dünyayı bekleyen gerçek tehlikenin vicdan yoksunluğu olduğuna işaret eden Emine Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “İnsani yardım politikaları, yardım alanın bağımlılığını artıracak şekilde olmamalıdır. Bizim insani yardımdan anladığımız, yardım kolileri ve sırada bekleyen muhtaçlar değildir. Acil durumlarda afetzedelere yapılan katkının ötesinde krizlerin önlenmesi, kalkınma destekleriyle bağımlılıkların azaltılmasıdır. Bu anlamda insani yardım anlayışının, kalkınma merkezli çalışmalar içermesi son derece önemlidir.”

Emine Erdoğan konuşmasının sonunda, “Bütün bu olumsuzlukların yaşandığı dünyada, nerede bir çığlık olsa, sıcak yatağından kalkıp oraya koşan merhamet ve vicdan abidesi insanlar da gördük. Hayatını insani yardıma adamış nice güzel insan var dünyada.  Her beş saniyede bir çocuk açlıktan ölüyor ve her sabah güneş yeniden doğabiliyorsa, bu onların aydınlığıdır” sözleriyle insani yardım çalışmalarının sessiz ve isimsiz kahramanlarını selamladı.

SETA Washington Direktörü Kılıç Buğra Kanat moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele; ABD’de yaşayan kalp cerrahı Dr. Mehmet Öz, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, People Demand Change adlı kuruluşun kurucu başkanı Bassam Barabandi katıldı.  Newyork St Regis Hotel’de gerçekleştirilen etkinliğe aralarında Somali, Rohingya ve Suriyeli aktivistlerin bulunduğu özel bir davetli topluluğu da iştirak etti. Toplantıda ayrıca “Malcolm X” olarak tanınan ünlü insan hakları savunucusu Malik Al-Shabazz’ın kızı Ilyasah Shabazz da kısa bir konuşma yaptı. 

Tüm Haberler