15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan: “Çocukların güven içinde yaşayacağı bir dünya inşa etmek, en temel sorumluluğumuzdur”

23.03.2018
Emine Erdoğan: “Çocukların güven içinde yaşayacağı bir dünya inşa etmek, en temel sorumluluğumuzdur”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, TOGEMDER tarafından düzenlenen Çocuk İhmal ve İstismarı Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, “Ortak bir gayretle çocukların güven içinde yaşayacağı bir dünya inşa etmek, en temel sorumluluğumuzdur. Çocukları güvende olmayan bir toplumun geleceği de yoktur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, TOGEMDER tarafından İstanbul’da düzenlenen “Çocuk İhmal ve İstismarı Sempozyumu”na katıldı. Tüm dünyada artan çocuk istismarına karşı bir farkındalık projesi olan Çocuk İzleme Merkezi’nin de tanıtımının yapıldığı toplantıda Emine Erdoğan katılımcılara hitap etti.

“ÇOCUKLARIN İHMAL EDİLMESİ, EN BÜYÜK İNSANLIK AYIBIDIR”

Emine Erdoğan, “Çocuk kelimesi, ihmal ve istismar kelimesiyle yan yana gelebiliyorsa, ortada ciddi bir sorun var demektir” diyerek Allah’ın bize emanet olarak verdiği çocukların ihmal edilmesinin, en büyük sorumsuzluk ve insanlık ayıbı olduğunu vurguladı.

İstismarın insanlığın kirlenen vicdanı olduğunu söyleyen Emine Erdoğan, güçlü, sağlıklı bir toplum inşa etmenin yegâne yolunun, geleceğin sahibi olan çocukların psiko-sosyal ve fizyolojik açıdan sağlam, istismardan uzak bir yaşam sürmesi olduğunu kaydetti ve bunu tesis etmenin herkesin boynunun borcu olduğunun altını çizdi.

Konuşmasının devamında ailelerin ve toplumun sorumluluklarına değinen Emine Erdoğan, “Çocuk en çok anne-babanın, sonra eğitim kurumlarının ve nihayetinde toplumun ürünüdür. Kendi karnemizi görmek istiyorsak, çocuklarımıza bakmalıyız. Ne acı ki, insanlığın karnesi çok kötü durumda. Hayatı erken yaşta tanımak zorunda kalan, silahların gölgesinde yaşam süren nice çocuğumuz var. İnsanlık, çocuklar aşkına savaşması gerekirken, hırsları ve hazları için yaptığı savaşlarda çocukları öldürüyor” dedi.

“ÇOCUKLARI GÜVENDE OLMAYAN BİR TOPLUMUN GELECEĞİ DE YOKTUR”

Emine Erdoğan, çocukların yerinin ailenin yanı olduğunun altını çizerek, kimsesiz çocukların ise, koruyucu ailelerde güven altına alınması gerektiğini vurguladı ve devletin koruyucu aile uygulamasına değindi. Emine Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Ortak bir gayretle çocukların güven içinde yaşayacağı bir dünya inşa etmek, en temel sorumluluğumuzdur. Çocukları güvende olmayan bir toplumun geleceği de yoktur.”

Programda, istismara karşı koruyucu ve önleyici çerçevede on bin çocuk ve yetişkine kişisel sınırların, bedenlerini korumanın, gerektiğinde “hayır” diyebilmenin eğitiminin verileceği Çocuk İzleme Merkezi tanıtıldı. Merkez, çocuk ihmal ve istismarının önüne geçmeyi ve çocukların yaralarını sarmayı hedefliyor.

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün de birer konuşma yaptığı program, çeşitli konu başlıkları ile devam etti. “Çocuk ihmal ve istismarında çok boyutlu değerlendirme” başlıklı ilk oturumun moderatörlüğünü ise Dr. Esra Albayrak yaptı.

Programa iş, sanat, siyaset dünyasından ünlü isimler de katıldı.

Tüm Haberler