15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan Vatikan’da Kadın Danışma Konseyi Üyeleri ile Buluştu

05.02.2018
Emine Erdoğan Vatikan’da Kadın Danışma Konseyi Üyeleri ile Buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Vatikan ziyaretine eşlik eden eşi Emine Erdoğan, Papalık Kültür Konseyi Başkanı Kardinal Ravasi öncülüğünde Vatikan’da ilk kez kurulan Kadın Danışma Konseyi’nin davetine icabetle konsey üyeleri ile bir araya geldi.


Kardinal Ravasi başkanlığında, Vatikan Kültür Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya farklı kültür, din ve mesleklere mensup konsey üyesi kadınlar katıldı. Mülteciler başta olmak üzere Türkiye’nin gösterdiği insani duyarlılıklarla ilgili olarak Emine Erdoğan’a takdirlerini ifade eden konsey üyeleri, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptıkları kampanyadan dolayı da tebrik ettiler.

Toplantıya ev sahipliği yapan Vatikan Kültür Bakanı Kardinal Ravasi, yaptığı konuşmada Türkiye’yi yakından tanıdığını belirterek, kadınların kullandığı iletişim dilinin kendilerine önemli katkılar sağladığının altını çizdi. Kardinal Ravasi ayrıca farklılıklarla diyalogun önemine olan inancını ifade etti.

Emine Erdoğan ise bu tür buluşmaların, kadın sorunlarının yanı sıra küresel sorunları da konuşmaya vesile olacağını belirterek konsey üyelerini Türkiye’ye davet etti.

Vatikan Kadın Danışma Konseyi Başkanı, Roma Lumsa Üniversitesi’nden sosyoloji profesörü Corrafi Consuelo ise Emine Erdoğan ve delegasyonunu misafir etmekten büyük şeref duyduklarını belirterek, yeni bin yılın en önemli gündem belirleyicilerinden birisinin kadın odaklı girişimler olduğunu söyledi. Toplantıda; Vatikan Müzeleri Çağdaş Sanat Koleksiyonları Direktörü Forti Micol, La Sapienza Üniversitesi’nde İlahiyat çalışmaları yapan Shahrazad Houshmand, COELMO Şirketi Başkan Yardımcısı Stefania Brancaccio, Ferroro Şirketi Türkiye İletişim Koordinatörü Yasemin Taşkın ve diğer üyeler söz alarak, ortaklıklar üzerinden geliştirilecek iş birliklerinin önemine değindiler.

Toplantıya, Türkiye heyetinden, Dışişleri Bakanı’nın eşi Hülya Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı’nın eşi Esra Albayrak, Millî Savunma Bakanı’nın eşi Hatice Canikli’nin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Danışmanları, Pirelli Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander ve ilgililer katıldı.

Toplantının sonunda Kardinal Ravasi, Emine Erdoğan’a ziyaretlerinin anısına bir belge takdim etti.

Tüm Haberler