15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan, Sudan’da Kadın Milletvekilleri ile Görüştü

25.12.2017
Emine Erdoğan, Sudan’da Kadın Milletvekilleri ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sudan ziyaretine refakat eden eşi Emine Erdoğan, Sudan Meclisi’nde temsil edilen kadın milletvekilleri ile bir araya geldi. Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El‐Beşir'in eşi Widad Babiker Ömer Modawi’nin başkanlığında yapılan toplantıda, Emine Erdoğan kadın vekillere hitap etti.


Emine Erdoğan, konuşmasında Sudan ile Türkiye ilişkilerinin tarihî ve kültürel temelleri olduğuna işaret ederek, iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmenin önemine vurgu yaptı.

Toplantıda söz alan ve Türkiye'nin İslam dünyasının sorunları karşısındaki duruşundan etkilendiklerini ifade eden Sudanlı kadın vekiller de Emine Erdoğan'ın himaye ettiği projelerin kendilerine örnek teşkil ettiğini söyledi.

Sudan'daki kadın varlığında önemli katkıları olan, “Sudan'ın bilgesi ve Afrika'nın anası” olarak bilinen Mama Suad ise yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sudan'ı ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Rüyalarımıza girdiniz, bereketinizle geldiniz” ifadelerini kullandı.

SUDAN ULUSLARARASI EBE EĞİTİM MERKEZİ ZİYARETİ

Emine Erdoğan, Sudan'daki temasları kapsamında Uluslararası Ebe Eğitim Merkezi'ni de ziyaret etti. Emine Erdoğan, tadilat ve tefrişatı TİKA tarafından yapılan ve her yıl bin ebenin mezun olduğu eğitim merkezinde büyük bir coşku ile karşılandı. Türkiye-Sudan arasında sağlık alanındaki iş birliği kapsamında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi'nde eğitimlerini tamamlayarak ülkesine dönen 10 ebenin de eğitim verdiği merkezde, Emine Erdoğan eğitimlerini tamamlayan ebe adaylarına sertifikalarını takdim etti.

Sudan'daki temasları çerçevesinde ayrıca Hartum Cheshire Engelli Çocuk Rehabilitasyon Evi'ni de ziyaret ederek yetkililerden bilgi alan Emine Erdoğan’a ziyaretlerinde, Sudan heyetinde bulunan Genelkurmay Başkanının eşi ve bakan eşleri de eşlik etti.

Tüm Haberler