15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan: “Yaşlılık, Bir Anlamda Hikmet ve Kemal Sahibi Olmakla Eş Değerdir”

03.10.2017
Emine Erdoğan: “Yaşlılık, Bir Anlamda Hikmet ve Kemal Sahibi Olmakla Eş Değerdir”

“Yaşlı Bakımının Geleceği” konulu konferansa katılarak bir konuşma yapan Emine Erdoğan, “Anadolu kültüründe, aksakallı ihtiyar olmak adeta bir rütbedir. İhtiyarlarımız, üzerlerinde hikmetin, bilgeliğin nişanını taşırlar. Hürmete layıktırlar. Hayata dair hakikatler onlardan dinlenir. Yaşlılık bir anlamda hikmet ve kemal sahibi olmakla eş değerdir” dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Ankara Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen 'Yaşlı Bakımının Geleceği: Göç, Sosyal İçerme ve Dayanışma' konulu konferansın açılışına katıldı.

Programda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve milletvekilleri de hazır bulundu.

Dünya Yaşlılar Günü vesilesiyle Ankara Latanya Otel'de gerçekleştirilen konferans kapsamında düzenlenen 'Umuda Yolculuk' temalı fotoğraf sergisini de gezen ve fotoğraflarla ilgili yetkililerden bilgi alan Emine Erdoğan, programda bir konuşma yaptı.

“İHTİYARLARIMIZ, ÜZERLERİNDE HİKMETİN VE BİLGELİĞİN NİŞANINI TAŞIR”

Türk toplumunun, yaşlıları sadece bir gün hatırlayan değil, onları her zaman baş tacı eden yüksek bir kültüre sahip olduğunu belirten Emine Erdoğan, “Anadolu kültüründe, aksakallı ihtiyar olmak adeta bir rütbedir. İhtiyarlarımız, üzerlerinde hikmetin, bilgeliğin nişanını taşırlar. Hürmete layıktırlar. Hayata dair hakikatler onlardan dinlenir. Yaşlılık bir anlamda hikmet ve kemal sahibi olmakla eşdeğerdir. O nedenle yaşlanan başlanır” diye konuştu.

Yaşlıları ile irtibatını koparmış bir toplumun, hikmetle, tecrübeyle, bilgelikle bağını kesmiş olacağını ifade eden Emine Erdoğan, “Ne yazık ki son yıllarda yaşamın hızlı akışı, yaşlıları hayatımızdan öteliyor. Modernite, gençliği o kadar kutsuyor ki, yaşlılık düşkünlükle özdeş hâle gelerek itibarsızlaştırılıyor. Oysa yaşlılık, yaşanmışlığın birikimiyle kıymetlidir” diye ekledi.

“YAŞLILARIMIZA HAK ETTİKLERİ HİZMETİ SAĞLAMALIYIZ”

Emine Erdoğan, Türkiye’de 65 yaş üstü nüfusun, tüm nüfusa oranının 2016 yılı sonu itibarıyla % 8.2 iken, bu oranın 2023’de % 10.2’e çıkmasının beklendiğine dikkat çekti ve şunları söyledi: “Doğurganlığın azalması ve iyi yaşam şartları ile nüfus yaşlanmakta ve yaşlanan bir ülke konumuna gelmekteyiz. Bu realiteye dayanarak, yaşlılarımıza sosyal devlet uygulaması çerçevesinde hak ettikleri hizmeti sağlamalıyız. Yaşlı sorunlarının çözümü konusunda devlet, toplum ve bireyler olarak hepimize düşen sorumluluklar var. Aslolan, büyüklerimizi kimseye muhtaç etmeden, aile bütünlüğü içinde hayatlarını sürdürmelerini sağlamaktır.”

Yaşlıları toplumdan tecrit etmek yerine, bulundukları ortamlarda insani şartlarda yaşatılmalarının hedeflenmesi gerektiğini vurgulayan Emine Erdoğan, “Hayat enerjisi alabilecekleri gençlerle doğal aile ortamlarında onlara alan açmalıyız. Kentlerimiz yaşlı dostu olmalı, dev çınarlarımızın ihtiyaçları her şekilde gözetilmelidir. Toplumsal hayata katılımlarının önündeki engeller kaldırılmalıdır” dedi.

Emine Erdoğan, konuşmasını, “Gençlerinin ve yaşlılarının kıymetini bilen bir toplum olmayı, bu değerlerimizle yükselmeyi temenni ediyorum” sözleriyle tamamladı.

Tüm Haberler