15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan, Sevgi ve Kardeşlik Korosu’nun Dinletisine Katıldı

20.05.2017
Emine Erdoğan, Sevgi ve Kardeşlik Korosu’nun Dinletisine Katıldı

‘Gelin bir olalım, birlikte söyleyelim’ temalı, Türk ve Suriyeli çocuklardan oluşan Sevgi ve Kardeşlik Korosu’nun dinletisine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, "Sevgiyi eyleme dönüştürmek için hepimizin gayret göstermesi gerekiyor. Kardeşliğe yatırım yapmak, birliğin gücüne inanmak gerekiyor” dedi.

Asitane Kültür ve Sanat Vakfı, İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü ve Beyoğlu Belediyesi iş birliğiyle, barış dilinin oluşmasına katkı sunmak amacıyla kurulan koronun Cemal Reşit Rey Konser Salonunda gerçekleştirilen dinletisinde koro, ‘Çanakkale Türküsü’, ‘Sev Kardeşim’, ‘Tuna Dalgaları’ gibi parçaları seslendirdi. Koronun halk oyunları ekibinin de Üsküp-Karadeniz halk oyunlarından örnekler sunduğu programda Emine Erdoğan kısa bir konuşma yaptı.


"KAİNAT, BİRBİRİNE SEVGİYLE BAĞLANMIŞTIR"

Sevgisizliğin, ötekileştirmenin yaygınlaştığı bir çağda, sevgi ve kardeşlik korosunun, ilaç hükmünde olduğunu belirten Emine Erdoğan, kainatın birbirine sevgi ile bağlandığının, o özü ortaya çıkarmak için gayret sarf etmek gerektiğinin altını çizdi ve “Sevgiyi eyleme dönüştürmek için hepimizin gayret göstermesi gerekiyor. Kardeşliğe yatırım yapmak, birliğin gücüne inanmak gerekiyor” diye konuştu.

Müziğin evrensel dilini kullanarak, farklılıklardan bir ahenk yakalayan Sevgi ve Kardeşlik Korosu’nun üyeleri olan çocuklara teşekkür eden Emine Erdoğan, “Bugün buradan, sevginin hakim olduğu bir dünya inşa etme sorumluluğu ile ayrılıyoruz. Sevgiye, kardeşliğe niyet edelim, ahitleşelim” dedi.

Program sonrasında Türk ve Suriyeli çocuklar Emine Erdoğan'a kendi yaptıkları bir tabloyu hediye etti.

Dinletinin sona ermesinin ardından Grand Pera Emek Sahnesi’ne geçen Emine Erdoğan, burada Ümraniye Belediyesi tarafından Kurtuluş Savaşı’ndan 15 Temmuz’a kadın kahramanların yaşadıklarının sahnelendiği performansa katıldı.

"BU TOPRAKLAR TARİHİN HER DÖNEMİNDE HEDEF OLMUŞTUR"

Nene Hatun’dan Şerife Bacı’ya, Kurtuluş Savaşında15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin püskürtülmesinde cesaretleriyle efsaneleşen kadınların hikayelerini ve destansı kahramanlıklarını anlatan performans öncesinde Emine Erdoğan, bir konuşma yaptı.

Sözlerine şehitleri anarak başlayan ve 15 Temmuz’un tıpkı İstiklal Harbi gibi millî bir kıyam olduğunu belirterek başlayan Emine Erdoğan, şehitlere olan borcun ödenemeyeceğini vurguladı ve “Emanetlerini yaşatmak için bize düşen, vatan bütünlüğünü, millet birlikteliğini korumaktır” diye ekledi.

Emine Erdoğan, şunları söyledi: “Bu topraklar tarihin tüm dönemlerinde hep hedef olmuş, göz konmuştur. Bizim de ona gözümüz gibi bakmamız, önemini, değerini anlayarak yaşamamız, yaşatmamız gerekir. Bunu ancak bilinçli ve vatansever bir gençlik sayesinde yapabiliriz. Ben gençlerimizden umutluyum. Bu coğrafyanın mayasında vatan aşkı, memleket sevdası var. Bunu en net biçimde 15 Temmuz’da gördük. Cesaretlerini çelikten bir zırh gibi kuşanarak, demir tankların karşısına çıktı gençlerimiz.”

Anadolu’nun, vicdanın ve merhametin kalesi olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, kadınların yeri geldiğinde anne şefkatiyle, yeri geldiğinde cesur yürekleriyle Nene Hatunların bayrağını hiç düşürmediğini söyledi.

Grand Pera Emek Sahnesi’nde sergilenen ve sunumu İshak Akbay tarafından üstlenilen performansta Nene Hatun karakterini Perihan Savaş, 15 Temmuz şehidi Demet Sezen karakterini Gülşah Şahin, Kara Fatma karakterini Zeynep Mataracı, Tayyar Rahmiye karakterini Tuğba Daşdan, Şerife Bacı karakterini Seda Kala, Nezahat Onbaşı karakterini ise Aden Duru Orak canlandırdı.

Tüm Haberler