15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan, KADEM'in Gala Yemeğine Katıldı

25.11.2016
Emine Erdoğan, KADEM'in Gala Yemeğine Katıldı

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından düzenlenen 'Kadın ve Adalet Zirvesi'nin sabah saatlerinde gerçekleşen açılış oturumuna katılan Emine Erdoğan, zirvenin Shangri-La Bosphorus Otel'deki gala yemeğine iştirak etti.

Gala yemeğinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın yanı sıra, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş, sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda isim de hazır bulundu.


Programda bir konuşma yapan Emine Erdoğan, toplumsal sorunlar karşısında aldığı aktif tutumlarından ve adalet kavramı üzerinde toplumu düşünmeye sevk eden çalışmalarından dolayı KADEM'i kutladı.

"ADALET, HİKMET VE CESARET İLE MÜMKÜNDÜR"

Konuşmasında adaletin, eşitler arası ilişkiden çok, farklılıklar arasındaki ilişkilerde hayati önem taşıdığına dikkat çeken Emine Erdoğan, “Adalet, hikmet, cesaret ve iffet ile mümkündür. Yani temel faziletlerden birisi değil, onların toplamıdır” dedi.

Yaşadığımız dünyada bu dengenin yeterince tesis edilmediğini dile getiren Emine Erdoğan, şunları söyledi: “Mazlumların acısı gök kubbeyi inletiyor. Yanı başımızdaki Suriye'de gazap, merhametin ve hakkaniyetin önüne geçti. Son beş yılda milyonlarca kişi yerinden yurdundan edildi. 600 binden fazla kişi öldü. En çok kadınlar ve çocuklar bu savaştan etkilendi. Kadınlar, sebebi olmadıkları şartları yaşamaya mahkum edildi. Çocuklar, hiç sorumlu olmadıkları bir dünyanın yükünü taşımaya mecbur bırakıldı. Acı karşısında duyarsızlaşan dünya ise, bu zulmü, bu adaletsizliği görmezden geldi.”

Türkiye'nin bu anlamda farklı bir yeri olduğuna işaret eden Emine Erdoğan, “Milletimizin engin duyarlılığı ile mülteciler, bu ülkede 'misafir' olarak muamele gördü. Devletimiz din, dil, ırk ayrımı yapmadan mazlumlara kucak açtı. Barış ortamı inşa etmede kadınlar daha aktif ve mahirdirler. Kadınların etkinliğinin arttığı bir dünyada adaletin tesisi kolaylaşacaktır” görüşlerine yer verdi.

"EĞİTİM ÇAĞINDAKİ KIZLARIMIZIN YERİ YALNIZCA OKULDUR"

Kadınların toplumsal hayatta aktif rol almasının temelinde eğitim olduğunun altını çizen Erdoğan, “Eğitim çağındaki kızlarımızın yeri, yalnızca ve yalnızca okuldur. Eğitim yuvaları, kız çocuklarımızı, içine düşebilecekleri yanlış uygulamalardan koruyacak en güvenilir limandır” diye konuştu.

Konuşmasında, "Yaşadığımız dünya belki insan eliyle her şeyin bozulup yozlaştığı bir dünya. Fakat her şeyi düzeltecek olan da yine insandır” tespitine yer veren Emine Erdoğan, konuşmasını, “Bütün mesele, içimizdeki adalet duygusunu ve hamurumuzda var olan faziletleri açığa çıkarmaktır. Adalet öyle bir anahtardır ki, insanlığa nefes aldıracak tüm kapıları açar. Üzerine adaletin ışığının düştüğü herşey, özüne kavuşur ve parlar” sözleriyle tamamladı.

Tüm Haberler