15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan, Suriyeli Mülteci Ailelerle İftar Yaptı

25.06.2016
Emine Erdoğan, Suriyeli Mülteci Ailelerle İftar Yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Tarabya Köşkü’nde İstanbul’da yaşayan mülteci ailelerle iftarda bir araya geldi.

İftar programına, Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesiyle Türk vatandaşlığına geçen piyanist Tambi Cimuk da yer aldı.


Tambi Cimuk, iftar sonrası davetlilere kısa bir piyano resitali verdi. Programda ayrıca Suriye’den kaçarak Türkiye’ye sığınan, işitme engelli anne ve babanın 4 çocuğundan biri olan Rami Ali de kısa bir konuşma yaptı.

Türkiye’ye geldikten sonra tekstil atölyesinde çalıştığı için eğitim alamayan Rami Ali, bir sivil toplum kuruluşunun ‘Onun İşi Okumak’ projesi kapsamında eğitimine devam ediyor.

Konuklar arasında yer alan 29 yaşındaki Psikolog Alaa Alrifai de, Suriye-Türkiye hattında yaşadıklarını anlattı.

"EVLERİMİZ SİZİNDİR; TOPRAĞIMIZ YURDUNUZDUR"

İftar yemeğinin ardından bir konuşma yapan Emine Erdoğan, iftar buluşmasının, Ensar-Muhacir kardeşliğini temsil ettiğini söyledi. “Evlerimiz sizindir; toprağımız yurdunuzdur. İkinci vatanınıza hoş geldiniz” diye konuşan Emine Erdoğan, ayrılıkların ve savaşların kuşattığı dünyada bu kardeşlik sofrasının çölde bir vaha olduğunu dile getirdi.

Batılı ülkelerin görmezden geldiği Suriye’deki iç savaşın, 21. yüzyılın insanlık sınavı olduğunun altını çizen Emine Erdoğan, 3 milyona yakın mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’nin, okul çağındaki Suriyeli çocuklar için de seferber olduğunu vurguladı.

Emine Erdoğan, 75 bin çocuğun devlet okullarında, 250 bininin ise mülteci kamplarındaki geçici eğitim merkezlerinde eğitim aldığını, arzularının tüm çocuklara eğitim imkânı sağlamak olduğunu sözlerine ekledi. Emine Erdoğan konuşmasında, Türkiye’nin insani ve vicdani politikalarının, haksızlıklar karşısındaki dik duruşunun karşılığı olarak algı operasyonlarına maruz kaldığının da altını çizdi.

"VATAN SEVGİSİ FITRİDİR"

Güçlünün haklı olduğu değil, haklının güçlü olduğu bir düzeninin er ya da geç kurulacağının altını çizen Emine Erdoğan, “Bu inançla ülkemizin toprak bütünlüğünü korumak için çalışıp çabalıyor, mazlumların da sesi olmaya devam ediyoruz” dedi.

Emine Erdoğan, Suriyeli ailelere, “Vatanınızdaki bir günü, gurbetteki 100 yıla değişmeyeceğinizi biliyorum. Çünkü vatan sevgisi fıtridir” şeklinde hitap etti.

Evlerine, vatanlarına döndüklerinde, ekilen bu kardeşlik tohumlarının geride kalan bir hatıra olacağını dile getiren Emine Erdoğan, davetlilerin yaklaşan Ramazan bayramlarını kutlayarak, çeşitli hediyeler takdim etti. Emine Erdoğan’ın iftar davetine, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve eşi Şule Kaynak’ın yanısıra, Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, Göç İdaresi Başkanı Atilla Toros, AFAD Başkan Vekili Mehmet Halis Bilden ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile gazeteciler katıldı.

Tüm Haberler