15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan: “Afrika ile Kardeşlik Bağlarımızı Güçlendiriyoruz”

01.06.2016
Emine Erdoğan: “Afrika ile Kardeşlik Bağlarımızı Güçlendiriyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika ziyaretine eşlik eden Emine Erdoğan, Uganda First Lady’si Janet Mouseveni’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen yuvarlak masa toplantısında sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile bir araya geldi.


Uganda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıya, Uganda Başbakanı’nın, Uganda Cinsiyet ve Kültür Bakanı’nın, Güvenlik Bakanı’nın eşlerinin yanı sıra engelliler, yetimler, kadınlar ve çocuklarla ilgili alanlarda çalışma yapan Ugandalı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve TİKA başta olmak üzere Türkiye menşeli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Emine Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Afrika’nın kalkınma çabalarına çıkarcı amaçlardan uzak, insani bir yaklaşımla katkı verdiğini ve Afrika ile kardeşlik bağlarının güçlendirileceğini söyledi.

TİKA başta olmak üzere Türkiye merkezli sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına dikkat çeken Emine Erdoğan, TİKA’nın 100 ton kapasiteli su tankı ve son teknolojik ekipmanlarla donatılmış bir ambulans hibe ettiğini, ayrıca Sena Vakfı ile birlikte kadınlar için dikiş makinaları tedarik ettiğini kaydetti.  

AFRİKA EL SANATLARI PAZARI VE KÜLTÜR EVİ PROJESİ

Türkiye’nin Afrika duyarlılığının artık Türkiye’de de her an taze olduğuna vurgu yapan Emine Erdoğan, Ugandalı kadınların el emekleri ürünlerinin de yer aldığı, Ankara’da kurulan ‘Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’ projesinden bahsetti. Ugandalı kadınların el emeği olan 629 parça eşyanın satışından elde edilen gelirin, ürün sahiplerine geri döndüğüne dikkat çeken Emine Erdoğan, “Afrika kıtası, ülkemizin yardımsever insanlarının kalbinde önemli bir yere sahiptir. Gerek devletimiz, gerekse sivil toplum kuruluşlarımız her zaman Afrika’nın yanındadır. İnanıyorum ki, zengin yeraltı kaynakları ve genç nüfusuyla, 21. yüzyılda Afrika yüzyılı olacaktır” dedi.

Toplantıda, Uganda heyetinde yer alan bakanlar ve sivil toplum kuruluşları, Uganda’da kadınların ve çocukların karşılaştıkları sorunları dile getirerek, Türkiye’nin katkıları için teşekkür etti. Toplantıda hazır bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Eski Bakanı ve Denizli Milletvekili Sema Ramazanoğlu, Türkiye’nin sosyal politikalarına dair bilgiler paylaştı. Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kendisi onuruna verilen yemeğin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Marerere Üniversitesi’nde gerçekleştirilen fahri doktora tevcih törenine katıldı.

Emine Erdoğan, yemeğin ardından, TİKA öncülüğünde, Sena Vakfı’nın koordinasyonunda yürütülen ve kadınlara dikiş nakış alanında mesleki donanım kazandırmayı hedefleyen dikiş nakış kursu mezunlarına dikiş makinaları ve kumaş hibe törenine de katıldı. Uganda İslam Üniversitesi’nde gerçekleştirilen törende Emine Erdoğan’a ‘Uluslararası Kadını Güçlendirme Şampiyonu Ödülü’ takdim edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ise, gıyabında ‘Uluslararası İnsani Yardım Şampiyonu Ödülü’ verildi.

Emine Erdoğan’ın Uganda programlarına kadın milletvekilleri ve bakan eşleri eşlik etti.

 

Tüm Haberler