15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan: “Tütün ve Obezite ile Mücadele, Kanser Kontrolünün Yapı Taşlarını Oluşturur”

14.04.2016
Emine Erdoğan: “Tütün ve Obezite ile Mücadele, Kanser Kontrolünün Yapı Taşlarını Oluşturur”

13. İslam Zirvesi kapsamında düzenlenen “Kanserle Mücadelede Hanımefendilerin Liderliği Özel Oturumu”na katılarak bir konuşma yapan Emine Erdoğan, konuşmasında kanserin tüm dünyada gittikçe yaygınlaştığına dikkat çekerek, Türkiye’nin tütünle mücadele konusunda Dünya Sağlık Örgütü tarafından lider ülke ilan edilip tüm dünyaya örnek gösterildiğini hatırlattı ve kanserle mücadele konusunda beslenmenin önemine işaret etti.


Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonuyla Lütfi Kırdar Kongre Salonu’nda gerçekleştirilen programa, İİT üyesi ülkelerin devlet ve hükûmet başkanlarının eşleri katıldı.


Afrika, Asya, Orta ve Güney Amerika bölgelerinde artış gösteren kanser vakalarına dikkat çekilmesi, uluslararası iş birliği imkânlarının değerlendirilmesi ve kansere yönelik toplumsal farkındalığın artırılması amacını taşıyan programda, kanser hastalarının yaptığı resimlerden oluşan ‘Umudun Renkleri’ adlı bir resim sergisi ve Tümata Müzik Topluluğu'nun terapi müzikleri icra ettiği bir dinleti de yer aldı.

Programın açılışında bir konuşma yapan Emine Erdoğan, kanserin tüm dünyada gittikçe yaygınlaşan bir toplum sağlığı problemi olduğuna işaret ederek, bu hastalığın üçte birinin önlenebilir, diğer üçte birinin ise erken teşhisle tedavi edilebilir olduğunu söyledi.

KANSERLE MÜCADELEDE GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP UYGULAMALARI

Konuşmasında, Türkiye’nin kanserle mücadele alanında yaptığı çalışmalara değinen Emine Erdoğan, tütün ve obezite ile mücadelenin kanser kontrolünün yapı taşlarını oluşturduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin tütünle mücadele konusunda Dünya Sağlık Örgütü tarafından lider ülke ilan edilip tüm dünyaya örnek gösterildiğini hatırlatan Emine Erdoğan, kanserle mücadele konusunda beslenmenin de önemine işaret ederek, “Doğru ve ölçülü beslenme hastalıklardan korunmanın ön şartıdır” diye konuştu.

Hastalıklarla mücadelede geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının da hatırlanması gerektiğine vurgu yapan Emine Erdoğan, Dünya Sağlık Örgütü’nün son yıllarda gelişimine destek verdiği geleneksel tıp alanının, kadim bir şifa kaynağı olduğunu ifade etti ve bu alandaki uygulamaların, bilimsel çalışmalar eşliğinde modern dünyaya kazandırılması gerektiğinin altını çizdi.

“İSLAM DÜNYASI, POTANSİYELİNİN FARKINA VARMALI”

Konuşmasında ayrıca, İİT üyesi ülkelerin, dünyada Müslümanları yakından ilgilendiren ortak sorunlara dair iş birliği yapması gerektiğini de sözlerine ekleyen Emine Erdoğan, İslamofobi tartışmalarına ve Suriyeli mülteciler konusunda dayanışmanın önemine değindi. Emine Erdoğan, “İslam dünyası, potansiyelinin farkına varmalıdır. Ayrılıkları bir tarafa bırakarak, Müslümanların izzetini korumak için iş birliği yapmalıdır” şeklinde konuştu.

Programın açılışında ayrıca, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Ahmed Muhammed Ali El Medeni ve İİT Genel Sekreteri İyad Medeni de birer konuşma yaptı.

Açılışın ardından panel oturumuna geçildi. Londra King’s College Üniversitesi Kanser Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Richard Sullivan’ın moderatörlük yaptığı panele; Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, Kral Hüseyin Kanser Vakfı Başkanı ve Ürdün Prensesi, Prenses Dina Mired, Avrupa Jinekolojik Onkoloji Topluluğu Başkanı Prof. Dr. David Cibula ve Dr. Elif Güvelioğlu konuşmacı olarak katıldı.

Panelin ardından, İslam Zirvesine katılan liderlerin eşleri de birer kısa konuşma yaptı. Azerbaycan Cumhurbaşkanının eşi Mihriban Aliyev, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanının eşi Sebija İzzetbegovic, Burkino-Faso Devlet Başkanının eşi Sika Kabore, Gambia İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının eşi Zineb Yahya Jammeh, Gine Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının eşi Hadja Djene Conde, Gine-Bissau Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının eşi Maria Roza Teixerira Goudiaby Vaz, Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının eşi Raisa Atambeava, Lübnan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının eşi Lama Salam, Malezya Cumhuriyeti Başbakanının eşi Rosmah Binti Mansor, Endonezya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısının eşi Mufidah Jusuf Kalla, Nijerya Federal Cumhuriyeti Nijer Eyaleti Valisinin eşi Mufidah Amina Aboubakar Bello, Pakistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının eşi Begum Mahmooda Mamnoon, Senegal Cumhuriyeti Ekonomik, Sosyal ve Çevre Konseyi Başkanı Amina Tall ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının eşi Meral Akıncı, yaptıkları konuşmalarda oturumun önemine dair düşüncelerini dile getirerek, Türkiye’ye ve Emine Erdoğan’a teşekkürlerini ifade ettiler.

İSTANBUL DEKLARASYONU

Türkiye’den tıp alanında kanser hastalıklarına ilişkin çalışmalarıyla tanınan çok sayıda uzmanın da katıldığı “Kanserle Mücadelede Hanımefendilerin Liderliği Özel Oturumu’ programı, hazırlanan İstanbul Deklarasyonu’nun okunmasıyla son buldu.

Oturumun ardından Emine Erdoğan, eşi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte konuk devlet, hükûmet, heyet başkanları ve eşleri onuruna Dolmabahçe Sarayı Muayede Salonu’nda verilecek resmî akşam yemeğine geçti.

Tüm Haberler