15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan: “Çocuk Yaşta Zorla Evlilik Hiçbir Surette Kabul Edilemez”

24.10.2015
Emine Erdoğan: “Çocuk Yaşta Zorla Evlilik Hiçbir Surette Kabul Edilemez”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği ‘Gelin Etmeyin, Okula Gönderin’ projesinin tanıtım toplantısına katılan Emine Erdoğan, “Evlatlarımız okullarını bitirip, meslek sahibi olup, kendi hür iradeleriyle evlensinler. Toplumumuz onların kurduğu ailelerle güçlenip, genişleyecek. Fakat asla çocuk yaşta böyle bir yola girmesinler” dedi.


Gaziantep Şehit Kamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ve çocuk yaşta, zorla evlendirilen kız çocuklarının eğitime kazandırılmasını amaçlayan projenin tanıtım toplantısında; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, bazı milletvekilleri ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yanı sıra projeye destek veren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve eğitimciler hazır bulundu.

Toplantıda bir konuşma yapan Emine Erdoğan gayretlerinden dolayı proje sahiplerini kutladı ve “Çocuk yaşta, zorla evlilik hiçbir surette kabul edilemez. En büyük şiddettir, insan hakları ihlalidir ve suçtur” dedi. “Okul çağındaki bir çocuğun yeri okuldur, eğitim onların birinci meselesidir’ diyen Emine Erdoğan, anne-babaları bu konu ile ilgili uyararak, erken yaşta evlendirilen kız çocuklarının hayatları boyunca taşımak zorunda kaldıkları yüklere değindi.

“BİR TOPLUM KADINIYLA, ERKEĞİYLE HEP BİRLİKTE KALKINIR”

Kadınlar kadar erkeklerin de bu konuda bilince ihtiyacı olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, “Bir toplum kadınıyla, erkeğiyle hep birlikte kalkınır, yüklerinden kurtulur. Anneler kadar babaların da duyarlılığı kızlarımızın hayatını kurtaracaktır” diye konuştu. Ulusal ve uluslararası mevzuata göre suç kabul edilen çocuk yaşta evlilikle mücadele konusunda eğitimcilere büyük vazife düştüğünü hatırlatan Emine Erdoğan,  12 yıllık zorunlu eğitimin çocuğa zaten başka bir alternatif bırakmadığını; ancak icraatta bunun eksiksiz olarak uygulanması gerektiğini ifade etti ve şöyle dedi: “Evlatlarımız okullarını bitirip, meslek sahibi olup, kendi hür iradeleriyle evlensinler. Toplumumuz onların kurduğu ailelerle güçlenip, genişleyecek. Fakat asla çocuk yaşta böyle bir yola girmesinler.”

“EVLATLARIMIZ BEYAZ GELİNLİKLERİNİ YASAL ŞARTLARDA, KENDİ KARARLARIYLA GİYSİNLER”

Emine Erdoğan konuşmasını şu temennilerle tamamladı: “Bu, toplumsal bir çığlıktır; ‘Gelin etmeyin, okula gönderin’. Ben bu çığlığın, en ücra köşelere kadar yayılmasını diliyorum. Özellikle, çocuklarını katı geleneklere kurban eden anne-babaların kalplerinde yankı bulmasını umuyorum. Evlatlarımız beyaz gelinliklerini yasal şartlarda, kendi kararlarıyla, sevgi ve muhabbet üzere giysinler.” Toplantı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan’ın projeye katkı veren STK’lara plaket vermesiyle sona erdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin, zorunlu eğitim çağındaki kız çocuklarının eğitimlerine dönmesini amaçlayan ‘Gelin Etmeyin, Okula Gönderin’ projesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gaziantep Üniversitesi ve 19 sivil toplum kuruluşunun gönüllü katılımıyla gerçekleştiriliyor. Bu yıl Şubat ayında başlayan proje kapsamında 35 binden fazla kişiye ulaşıldı.

Tüm Haberler